פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=144350
תגובתו של ' יענקלה''
יוסף אליעז (יום שני, 28/12/2009 שעה 3:07)

אני תמה אם אתה תם או מיתמם.

ראשית: עיסוקי בעבר או בהווה אינו רלבנטי. השאלה היא אם מה שכתבתי נכון או לא. כך שההערות האישיות מיותרות. נכון, שלא כמוך, איני מסתתר אחרי כינוי אלא כותב בשמי המלא. גם אילו העברתי כל ימי בישיבה היה מקום למדוד את דברי לגופם, לא לגופי.

שנית- החוק חוקק במסגרת הסדרים קואליציוניים בין מפלגות. זה אינו אומר שהחוק צודק. אילו היה זה כה פשוט לשנות את החוק ואז כל המשתמטים יגוייסו- החוק היה משתנה זה מכבר.אלא שהחוק הזה מאפשר למשתמטים להתרבות, להצהיר שקר על לימודיהם כאומנותם, ולהתחזק משנה לשנה בכמותם ובחוצפתם בדרישות שהציבור המשרת בצבא, עובד ומשלם מסים נדרש לשלם.

שלישית- כפי שכבר כתבו לך מגיבים קודמים פה - החוק אינו מחייב שלא לשרת, אלא מאפשר לבחור בדרך ההשתמטות. ועל כן מי שבחר כך הוא משתמט בעיני.
גם ''נבל ברשות התורה'' הוא נבל...

רביעית- כאשר בן-גוריון הסכים ללימודי תורה במקום שירות היה זה למספר מוגבל של צעירים, אך ההיתר נוצל לרעה והפירצה מתרחבת מיום ליום. ראה במסכת סנהדרין: שם נקבעה מכסה ורק תלמידים מצטיינים עלו משלב לשלב. אצלנו - כל ברנש, בין שהוא תלמיד חכם ובין שהוא בור או אפילו מוגבל למדי [ואני מכיר ''תלמידי ישיבות: שהם על סף פיגור - וזה בלי קשר לשאלה אם הצבא היה מעונין בכלל לגייסם] מכריז על עצמו כתלמיד ישיבה ונפטר מהשרות.

ש''ס, על חשבון הציבור, הקימה מערכת חינוכית עצמאית, שמלכתחילה מכשירה את ההשתמטות, ובשל יום הלימודים [?] הארוך והארוחה החמה הניתנת שם- גם חילונים רבים שולחים אליה את ילדיהם וכך, על דרך ההשתמטות, המפלגה מגדילה את שורותיה. זו תופעה שכמעט לא היתה קיימת בזמנו בישיבות ''הליטאיות'' שבחנו את המועמדים ללמוד בהן.

לבושתנו אכן החוק הזה קיים ואיש אינו מעז לשנותו ולהתאימו לצרכי העם והמדינה. כמעט כל חוק משתנה מעת לעת. אולי גם את ההגדרות הרחבות מאד של חוק השבות באה עת לשנות. חוק טל פוגע מהותית בערכי השוויון ויש לשנותו מיד.

המילה ''חוק'' אינה תירוץ ואינה הצדקה. כבר שמענו , להבדיל, על חוקי נירנברג, ועל החקיקה של החונטה הצבאית בארגנטינה, על החוק השרעי שלפיו נסקלות נשים, נתלים אזרחים או שאבריהם נגדמים. לגישתך- יש חוק ובמסגרתו הכל כשר...אולי בהכשר הבד''צ של בית-יוסף...

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.