פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=145030
דוד סיון (יום ראשון, 10/01/2010 שעה 13:56)

לכאורה יצאת לבקר את המאמר של ד''ר אדלר. הקשר הרופף למאמר של אדלר מצוי למעשה בעיקר בשלושת הפסקאות הראשונות בלבד. למעשה רוב המאמר הלא ממוקד שלך עוסק בשורה של נושאים שאדלר כלל לא מזכיר.

המאמר שלך מבטא כמה שגיאות מאד נפוצות בראיית המציאות. אתייחס כאן רק לחלק מהן:

1. למשל הזלזול בהשכלה שיחסת לקיבוצים בהכללה גורפת,
2. למשל על היקפי הגיוס ליחידות קרביות של בני הקיבוצים,
3. למשל על היקפי הירידה של בני הקיבוצים ביחס לאוכלוסיות אחרות

אין שום אמת בטענה שבקיבוצים זילזלו בהשכלה. מה שנכון הוא שבתחילת הדרך ההישרדות והקיום בטווח הקצר דרשו את מירב ההתייחסות ולכן ויתרו על השכלה גבוהה (לכל צעיר). זה לא מראה זילזול בהשכלה אלא התייחסות מציאותית למצב. עובדה היא שכאשר רווח להם השקיעו קיבוצים את מיטב כספם בהשכלה גבוהה לכל צעיר לאחר שרות בצבא.

אין גם שום אמת בטענה ש''אין צורך בלימודים אקדמאיים כדי לרעות צאן, לחלוב פרה או לשתול תפודים''. חלק מן המקצועות החקלאיים דורשים ידע ברמה מאד גבוהה שאפשר לרכוש במערכת ההשכלה הגבוהה.

אמת חלקם של חובשי הכיפות גדל מאד בעשורים האחרונים. אבל תרמו לכך הסיבה העיקרית לכך היא שהם שינו את התייחסותם לחשיבות שרות הצבאי ולעמדות הפיקוד. מצד אחד הם מקווים לשרת את מטרות העם אבל גם להשפיע על דרכו והשתתפות בצה''ל היא אחת הדרכים לעשות זאת. על יד זה הטענה שלך ש''הם אינם חפצים לשנות דבר אצל חסידי השמאל'', נראית מאד לא מציאותית. מאחר שחלקם של חובשי הכיפות בעם ישראל גדול יותר (בהרבה) מזה של הקיבוצים התוצאה הטבעית של תהליך זה היא שמספרם יבלוט יותר מזה של הקיבוצניקים. מה שבטוח שבקיבוצים נמשכים ואפילו גדלים שיעורי ההתנדבות ליחידות קרביות ולתפקידי פיקוד.

גם הטענה שלך כאילו שיעור הירידה מן הארץ של בני הקיבוצים גדול מזה שקיים באוכלוסיות אחרות מופרכת ביסודה. למיטב ידיעתי חיים בארה''ב למעלה מחצי מיליון יורדים הרי לא בטוח שרובם מקורם מאוכלוסיית הקיבוצים ששיעורה היחסי קטן והולך.

לסיכום: אינני חושב שממש התייחסת לתוכן מאמרו של אדלר. הקצת שעשית אינו מהווה בסיס (או מהווה בסיס רעוע מאד) למסקנה שלך שהמאמר של אדלר בנוי על תשתית רעועה...

http://www.faz.co.il/thread?rep=145051
לדוד סיון
דוד אדלר (יום שני, 11/01/2010 שעה 1:16)
בתשובה לדוד סיון

יפה ענית ותודה שענית.

http://www.faz.co.il/thread?rep=145165
לדוד סיון
גלעד היפתחי (יום רביעי, 13/01/2010 שעה 23:25)
בתשובה לדוד אדלר

אולי הוא ענה יפה לדעתך, אבל לא בהכרח נכון.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.