פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה, 03/02/10 8:51)
מספרם ואיכותם של חברי הכנסת
יוסף אליעז (יום רביעי, 03/02/2010 שעה 12:48)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לה''ה מנדס וע. צופיה,

אפשר ודברי לא הובנו כהלכה, ואם כך- אני האשם.

א. ברור שהחלת החוק הנורבגי לא תקטין את מספר חברי הכנסת. מי טען כך? מטרתו לשמור על ''כנסת שלמה'', לאמור: שאם 40% ממנה, כמו שזה כמעט היום, ''יעלו'' לשמש כָּשָׂרִים וסגניהם ברשות המבצעת- יכנסו במקומם הבאים ברשימה, באופן שפעולת הכנסת לא תיפגע , וגם תשמר יותר ההבחנה בין שתי הרשויות.

ב. ברור שהעלאת אחוז החסימה , כשלעצמה, לא תקטין את מספר הח''כים. מעולם לא רמזתי לכך.
אולם אם יועלה אחוז החסימה יהיו בהכרח פחות מפלגונות בכנסת, מרכיב הממשלה יהא נתון הרבה פחות לסחטנות בהסכמים הקואליציוניים ולקראת כל הצבעה [בעיקר הצבעת אמון] בעתיד. כלפי מפלגתו יוכל לנהוג ביתר תקיפות ולא לכל מְצַוֵוחַ כִּכְרוּכִיה יאלץ להעניק כסא בממשלה.
יהיו פחות שרים, ומרכיב המחוקקים שישארו בכנסת יגדל, כי פחות מביניהם ישרתו בממשלה.
שוב - את הנקודה האחרונה יפתור, במידת מה, החוק הנורבגי.

ג. הקטנת מספר המפלגות, ובהמשך הקטנת הממשלה, יוכלו לאפשר את הקטנת מספר הח''כים, אך ברור לי שזה לא יקרה.
תמיד ראש המפלגה סובל מחוסר די ג'ובים לחלוקה.

ד. שרגא נצר היה ''המוציא והמביא'' במפא''י. אילו שובץ בהסתדרות ניתן היה להבין זאת. אך בשל כוחו הוא קיבל 2 כסאות בכנסת...התואר ח''כ הווה תשלום על פעילותו, אף שלעבודת הכנסת דומני שלא תרם הרבה.

במדינה מתוקנת נצר היה מקבל מינוי ב''בית הירוק'' או בכל מקום בו היו ממוקמים משרדי המפלגה.אך מה רע שיטול שכרו מקופת המדינה במקום מקופת המפלגה...? הרי לשם כך משבצים הרבה פעילים בתפקידים בכירים בשירות המדינה, ברשויות המקומיות ובחברות שלמדינה יד או השפעה בהן. זה חלק מהתגלמות השחיתות במדינה.
כל שמתבקש פעיל כזה לעשות הוא לעבוד היטב בתקופת הבחירות, להגן על אינטרסים מפלגתיים במקום שיבוצו ובשאר הזמן- לא לעשות דבר, ואם ניתן- לא להפריע מדי.

זכורני בימי שר אאוצר מסוים, שלא אנקוב פה בשמו, אך הדבר היה מוכר יפה בנגב, מונה במפעל כימיקלים ענק אדם חסר כל כישורים, לתפקיד שהכנסה נאה בצידו. מנהל המפעל, שידע היטב את שלפניו, הזמינו למחרת המינוי, קבלו בסבר פנים יפות, מסר לו מפתח למכונית הצמודה, ואמר לו: ''אודה לך אם מעתה תופיע פה רק פעם בחודש, ביום חלוקת המשכורות'', וכך היה למשך שלוש-ארבע שנים. כולם היו מרוציםף הפעילון קבל משכורת ומכונית והסתובב חופשי לנפשו לגרום נזקים מחוץ למפעל, מנהל המפעל שמר על יחסים מצויינים עם השר, ולשר היה נציג צרחני ופעיל בסניף מפלגתו בעיר.מי הפסיד? הציבור. אך איזו חשיבות יש לזה בפוליטיקה?

ה. העובדה ששרגא נצר המנוח עלה משורות פועלי הניקיון של עירית ת''א אינה חסרון בעיני. מנהיגי פועלים לגיטימיים טבעי שיכנסו למוסדות רבי-השפעה, ובלבד, וזה החסר בדרך כלל , ובלבד שיהיו בעלי כישורים, זמן ורצון למלא [גם] תפקיד זה ויעסקו בו.

לגבי חה''כ הגב' דבורה נצר - היו פעילות פוליטיות רבות במפלגת השלטון. בעלות דעה, תעוזה ויכולת רבה ממנה. האם לדעתכם היא היתה זוכה בכסא אלמלא היתה ''אשתו של''...?

האם למותר לציין שהיו [ודומני שגם היום יש] ח''כ שאינם נוטלים חלק בפעילות הסדירה של הכנסת, לא במליאה ולא בוועדות.
היו ח''כ שחודשים ארוכים אפילו לא הגיעו לכנסת, ודומני שבנושא זה היתה התקדמות מסוימת, עד לשלילת חלק מהמשכורת במקרים קיצוניים.

הבעיה היא שתכופות מדי התואר ח''כ ניתן כפרס, בכדי שמקבלו יוכל להתהדר בו, מטעמי כבוד, ולא בכדי שיכנס האיש המתאים וישרת שם את העם והמדינה בקביעת מדיניות או אישורה, בבקורת ובחקיקה.

ו. בזמנו היו ח''כ שהחזיקו וניהלו משרדי עו''ד, משרדי פרסום ועסקים כלכליים אחרים במשרה מלאה. הדבר נאסר כיום, אך יש דרך קלה לעקוף זאת. מעבירים מניה לבת-הזוג, לעו''ד שותף או לבת הצעירה העומדת לפתע בראש עסק שמיליונים בקופתו.. מזכיר משהו?. כן, ולעתים אחד הבנים מקבל משימה של חיפוש באינטרנט לטובת איזה קבלן עשיר, משימה ששכרה היפה מאד בצדה.

ז. אינני מכיר עוד מקרה שפעיל מפלגתי קיבל 2 כסאות בכנסת. אולי אריק ועומרי שרון, כשזה ''קטף'' את המיקום ברשימת הליכוד לכנסת שהוקצה לנציג הדרום. יהיו שיטענו שעומרי השיג את מקומו בזכות עצמו. אולי. אינני יודע.

ח. בליכוד, אגב, היו תמיד ''נסיכים'' שעמדה להם זכות אבות. לרוב, ואולי תמיד, אנשים הגונים וראויים. אחת מהן עומדת בראש מפלגה מתחרה. שלושה אחרים הם שרים.
כוכבים שבאו מבחוץ השתלבו יפה וגבוה בתנועה, אך לדרגת נסיכים לא הגיעו. כמו הרמטכ''לים לשעבר טופז ויעלון. מי שכמעט בשיג זאת היה אריק שרון.

ט,אגב: אצלנו, במזרח התיכון, מנסים להעביר את השלטון בירושה,ולא רק מלכים. כמו בסוריה, כמו עודאי וקוסאי בני סדאם, כמו שמתפתח עתה במצרים עם בנו של מובארכּ.
מה קרה? אנחנו לא בסביבה?

כן, גם בעוד מקומות בעולם. כמו בהאיטי האומללה בימי ''פאפאדוק'' ו''בייבידוק'', או בארגנטינה ועוד בדרום אמריקה- מפרון ואויטה ומנשיא שכן לרעייתו.השם נשתכח ממני].
זה כמעט קרה גם בארה''ב, בין הקלינטונים, אלא שאובמה בא ו''טרף את הקלפים'', אבל העתיד פתוח...

שוב סטיתי מהנושא? כנראה שכך.
עולמנו כה מרתק שאתה נסחף לפעמים.
מילא, מנכ''ל נאסא נמצא עתה בביקור בארץ ומחפש לישב בני-אדם במאדים.. שם יהיה בטח יותר טוב...[יש מתנדבים?]
הרבה אדומי-עור , כדי לשגרם למאדים, לא נותרו בארה''ב. שלחו אותם בזמנו ''לעולם יותר טוב''.
נכון, הבדיחה עצובה.
כשאני רואה מה קורה בארצנו, בכוכבנו המשומש והישן- גם אני עצוב.
_new_ הוספת תגובהמספרם ואיכותם של חברי הכנסת
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום רביעי, 03/02/2010 שעה 13:08)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אל תהייה עצוב .
זו דרכו של עולם .
ברירה טבעית , אמרתי ?
_new_ הוספת תגובהרק בעיה אחת!
דוד סיון (יום רביעי, 03/02/2010 שעה 13:30)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שרגא נצר לא היה חבר כנסת ולכן לא יכול היה לתרום
לעבודת הכנסת באופן ישיר...
_new_ הוספת תגובהלחוק הנורבגי יש רק מטרה אחת
שמעון מנדס (יום רביעי, 03/02/2010 שעה 23:47)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החוק הנורבגי ביחס לחברי הפרלמנט וחברי הממשלה שם, קובע שאם ראש הממשלה מחליט למנות חבר פרלמנט כשר בממשלתו, האיש חייב להתפטר מן הפרלמנט. וכאן בא החוק הנורבגי המעניק לשר החדש תעודת ביטוח פרלמנטרית. דהיינו, אם ממשלת נורבגיה נופלת, אזי השר שהיה חבר בפרלמנט חוזר אוטומטית לחברותו בבית המחוקקים - וזה שנכנס במקומו חייב להתפטר מן הפרלמנט לשם כך. התופעה הזאת אצלנו תשרת את העסקנים המפלגתיים לבצע את כל התככים שלהם: תרגילים מסריחים למיניהם.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי