פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=148113
רבנות וקברים
יוסף אליעז (יום ראשון, 28/03/2010 שעה 11:40)

רבותי, ברצוני רק לחדד ולהדגיש מסר נוסף:

הרבנות הראשית הינה חלק מן הממסד, לטוב או לרע. כך המצב כל עוד לא תופרד הדת מן המדינה.

הרבנים הראשיים אינם בהכרח גדולי הרבנים והפוסקים ביהדות, אך הם נתמנו לתפקיד שהוא הרם ביותר, ממסדית.

הרבנות הראשית מותקפת ע''י החרדים ועל ידי החילונים כמעט ללא הפסק.

פיחות גדול קרה במעמדה כאשר הרב עובדיה יוסף נטל עמו את התואר ''הראשון לציון'' בו נשא תמיד, למיטב ידיעתי, רק הרב הראשי הספרדי. בעקבותיו עשה כן הרב אליהו [וזו הזדמנות לברך את שניהם בברכת החלמה מהירה ושלמה ממדוויהם] כך נתברכנו בשלושה ''ראשונים לציון'' ומי יודע אם לא ירבו עוד.

מוכר הסיפור על רבן גמליאל הנשיא שלא ויתר לכפופים לו, ומשפרצה מחלוקת על מועד חגיגתו של יום הכיפורים הורה לחולק עליו, אם איני טועה היה זה רבי יהושע, לבוא ולהתיצב בפניו, במקלו ובתרמילו, ביום הכיפורים לפי מנינו של הרב החולק,

כאשר נקבע מדרג ממסדי, בין של נשיא הסנהדרין ובין של ''ראש הגולה'' בבבל - אין להתיר פריצת גדר, גם לא בידי גדולי החכמים. משניתנה תורה שוב ''לא בשמים היא''.
כל ויתור מחליש את הממסד ועלול להביא לפיצול נוסף בעם.

לשם מה הבאתי כל זאת? משום שממשלת ישראל ביזתה ומבזה את הרבנות הראשית.

הרבנים הראשיים, לאחר בדיקות והתיעצויות, ובהסכמתו של הרב עובדיה יוסף וגדולים אחרים, פסקו כי מותר להזיז את הקברים שליד בית-החולים ברזילי, אך הממשלה ביטלה, במחי יד, או אצבע מצביעה, את פסיקת הרבנות הראשית והעדיפה לקבל את דעתו של הרב שמידל מ''אתרא קדישא'', גוף קיקיוני שצמח ע''י קיצונים, ונתמך ע''י הסאטמרים בכל עת שהוא מזעיקם ''להגן'' על קברים.

אני סבור שכבוד הרבנים הראשיים היו צריכים להתפטר, משעה שהממשלה כה זלזלה בהם.

מי יתמה אם וכאשר שוב תתבקש חוות-דעתם ההלכתית בנושא שבמחלוקת יסרבו הרבנים הראשיים לפסוק, או ''יְיָשְרוּ קַו'' עם הקיצוניים שבמגזר החרדי? למה להם העימות עם חרדים אחרים כאשר זהו היחס שמעניק הממשל לפסיקתם?

אולי נציג את הבעיה בזוית אחרת: לשם מה יש צורך לקיים את הרבנות הראשית אם ממילא הממשלה אינה מאמצת את פסיקת העומדים בראשה? גם כך אנשי ש''ס וחרדים אחרים נזקקים לשירותי כשרות וצרכי דת אחרים הם פונים לבד''צים לסוגיהם.

ניתן ''להפריט'' את הרבנות, וכאשר תזקק הממשלה לפסק-הלכה תפנה לאותו רב שמידל, או, להבדיל, לכבוד הרבנים עובדיה או אלישיב שליט''א ובא לציון גואל. כך תוך מספר שנים נהפוך אולי לתיאוקרטיה כמו, חלילה, אירן או סעודיה...

אין זו הפעם הראשונה, וגם לא הפעם המאה, שהממשלה מזלזלת ברבנים הראשיים של מדינת-ישראל ואינה מַכְּהַהּ באלו שמערערים את יסודות היהדות השפויה. אזכיר את שתיקת הממשלה לנוכח ''ביטול הגיורים'' שגיירו רבנים מוסמכים שנתמנו לכך ע''י דיין המקבל גם הוא משכורתו מקופת-המדינה. הרבנים שגיירו כדת וכדין נמנו אמנם, אבוי, על היהדות הציונית, וזה לבדו די היה בו לפסילת גיוריהם...

לשון אחרת: הממשלה מערערת את הבסיס לקיומה של הרבנות הראשית, כפי שהיא עושה לרבנות הציונית.

כל האמור מעלה לגבי שרי הממשלה מיתר המפלגות אמור ביתר חומרה לאותם שרים ממפלגתו של אביגדור ליברמן, ''ישראל ביתנו'', אשר לא התנגדו להזזת חדר המיון במקום להזיז את הקברים.

על הממשלה להתעורר, להתחיל למשול, לפני שחולים ופצועים בבית-החולים ברזילי ישלמו בחייהם את מחיר העליבות שלה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=148120
רבנות וקברים
(יום ראשון, 28/03/2010 שעה 14:23)
בתשובה ליוסף אליעז

רק לפני רגע טענת שלא צריך לערבב
ענינים של שירה
בפוליטיקה

http://www.faz.co.il/thread?rep=148122
רבנות וקברים
יוסף אליעז (יום ראשון, 28/03/2010 שעה 14:28)
בתשובה לspinner013@gmail.com

פה פוליטיקה נכתבה כשירה. אין זו שירה לשמה.
[מכיר את הפסוק: ''מעשי ידי טובעים בים ואתם אומרים שירה''?]
ספינר יקירי, לוואי וזו תהא בעייתך היחידה. אמן

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.