פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=156979
מאמר מהיום באתר דבקה, מבהיר עוד סיבות...
ימני גאה (שבת, 25/12/2010 שעה 14:56)

כבר כתבנו כאן לפני מספר ימים,
שמה שמדאיג את מצרים, מקורות הנילוס.

מסתבר שמצרים מודאגת מהפיכת דרום סודן למדינה נוצרית עצמאית,
אשר תשנה את המפה הפוליטית של האזור.

כנראה שלישראל יש ידיים בנושא...


http://www.faz.co.il/thread?rep=156984
מאמר מהיום באתר דבקה, מבהיר עוד סיבות...
חכם ציון (שבת, 25/12/2010 שעה 15:16)
בתשובה לימני גאה

אני לא מאמין שישראל מעורבת בפעילות לעצמאות דרום סודאן. האו''ם כבר מכין את עצמו לסודאן מחולקת ואפילו ממשלת סודאן קיבלה כבר את החלוקה (אבל אין זאת אומרת שהיא תתבצע כמתוכנן בגלל אי הסכמות על קווי גבול וחלוקת משאבים). לא מדובר במהפיכה אלא בהפיכה התוכננת.
ב-‏9 בינואר יילכו תושבי דרום סודאן למשאל עם בחסות האו''ם כדי להחליט אם להיפרד מסודאן ולהקים מדינה עצמאית, או להמשיך להיות חלק מסודאן. ההערכות הן שסודאן הדרומית אכן תהפוך למדינה עצמאית.

מצרים לא יכולה להאשים את ישראל כמי שמנסה לקדם את הפיכת דרום סודאן לעצמאית, אבל דרום סודאן עצמאית משמעותה שיש מדינה לא-אסלאמית שיושבת על עורק הנילוס ושתדרוש להפיק מים לפי גודלה וצרכיה וזה יפגע במצב הנוכחי בה מצרים גונבת ע''פ הסכם משנות ה-‏30 את רוב המים של הנילוס. ברור גם שהמצרים חוששים שיווצרו יחסים מיידיים בינם לבין ישראל ושישראל תציע כדרכה גם סיוע חקלאי וסיוע בעניין המים. לכן המצרים עצבניים. אבל יש הבדל בין הערכה מה יכול להיות בעתיד לבין סיבות ממשיות. הרי השמצות על ישראל לא ישרתו את עניין חלוקת סודאן, כי זה ממש לא רלוונטי.

אבל אנשים לא מדברים על השינויים שיכולים להתחולל מצפון.... ב-‏17 בפברואר צפוי ביקור גדול של נשיא רוסיה דימיטרי מדבדב בישראל ושם, ככה אומרים, יתקבלו כמה החלטות קרדינליות, ובהן אפילו עזרה ישראלית לתעשיות הנשק הרוסיות! מי היה חושב על כך.... וגם כמובן תיאום הערכות מול האיום של גוש המדינות - תורכיה, סוריה, איראן - שמשנה את אופיו לרעה ומתחיל להטריד אפילו את רוסיה ואת האוכלוסיה המוסלמית הגדולה החיה בגבולותיה.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.