פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לדוד סיון, 15/01/11 11:14)

http://www.faz.co.il/thread?rep=157434
האינטרס הלאומי?
חכם ציון (שבת, 15/01/2011 שעה 11:24)
בתשובה לדוד סיון

האינטרס הלאומי מוגדר ע''י המפלגות קודם במצען ואחר כך בהסכמים הקואליציוניים.

יש תוכניות אסטרטגיות, איזה שם מפוצץ, בעיקר במקום שישנה הסכמה רחבה בין הליכוד ל(מה שהיה פעם) העבודה, בין קדימה לליכוד ולעבודה וזה בא לידי ביטוי בעיקר בתוכנית ההתחמשות הביטחונית. אבל תוכניות אלה הן רק על בסיס הסכמה בלתי מחייבת, וידוע לנו שתמיד פוגעים בתוכנית ההצטיידות הביטחונית כאשר עולים על הפרק משברי-זוטא חברתיים (סגירת מפעלי טקסטיל, שביתת אנשי משרד החות, שביתת האטה של תרנגולות ממליטות ביצים, מחסור בחמאה, משכורות עובדי נמל וחברת חשמל וכו').

ממשלת רבין שינתה מעט את מבנה התקציב והעבירה חלק גדול יותר לחינוך ולרווחה. אבל אי אפשר לומר שזאת היתה 'תוכנית אסטרטגית' ארוכת טווח כי עובדה היא שהממשלה הקצרה שלאחריה, של פרס, שינתה את מהות התקציב. כך גם ממשלת נתניהו הראשונה וממשלת אהוד ברק.

שיטת הבחירות אצלנו לא מאפשרת בניית מפלגת רוב גדולה שיכולה להקים קואליציה לבדה. כל עוד כל ממשלה תידרש לעוד 3-5 מפלגות שותפות, הממשלות עצמן לא תוכלנה לנהוג במדיניות של אחריות ארוכת טווח.

http://www.faz.co.il/thread?rep=157438
האינטרס הלאומי?
דוד סיון (שבת, 15/01/2011 שעה 12:34)
בתשובה לחכם ציון

הדוגמאות שלך לא מראות שהיו תוכניות אסטרטגיות ארוכות טווח.
המשפט האחרון שלך שגוי משום שבהסכם קואליציוני ישנו הבסיס לתוכנית אסטרטגית.
הוא שגוי גם בגלל שאתה בעצם מניח שקיום מפלגת רוב גדולה כן תאפשר הגדרת יעדים אסטרטגיים.

http://www.faz.co.il/thread?rep=157452
האינטרס הלאומי?
חכם ציון (שבת, 15/01/2011 שעה 23:14)
בתשובה לדוד סיון

אכן טענתי ואני טוען שאין בישראל תוכניות אסטרטגיות (שבהכרח הן ארוכות טווח) של ממש.

רק בתוכנית ההתחמשות של חיל האויר יש תוכניות ארוכות טווח. בניית מערך המטוסים בחיל אויר נשענת על תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח שבונה ומנהל חיל האויר. חיל האויר יודע היום כמה ואיזה מטוסים, מזל''טים, טילי קרקע אויר, טילים טקטיים הוא צריך ורוצה בעוד 5 שנים, 10 שנים ו-‏20 שנה. משרד הביטחון מגדיר ומאשר ובונה תוכנית הצטיידות רב-שנתית לאחר תהליך מסודר של קביעת קדימויות ולוחות זמנים. השינויים במימוש התוכניות הן מינוריות ולאו דווקא משיקולי תקציב.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.