פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=159788
התוכנית של נתניהו
rivka (יום שלישי, 17/05/2011 שעה 16:15)

אני מסכימה עם 4 סעיפים.
אשר לשאר:
סעיף 5 :עפ''י הצעת קלינטון- ברק מ- 2000 ישראל תפנה את המאחזים המבודדים ותרכז את השאר בגושים שיסופחו לישראל תמורת פיצוי טריטוריאלי לפלסטינים משטח ישראל.
ביבי אינו מזכיר פיצוי טריטוריאלי.
סעיף 6: לא יהיה שלום עם ירושלים כולה בידי ישראל. חלוקת ירושלים לפי שכונות פלסטיניות לפלסטין ויהודיות לישראל - זהו סידור הוגן. לשם מה אנו צריכים את השכונות הפלסטיניות?זאת לא ירושלים הקדושה לנו.

כמו כן, אין התייחסות לעיר העתיקה בהצעתו. הרובע היהודי יסופח לישראל והכותל המערבי.המקומות הקדושים יהיו בפיקוח בינלאומי.

http://www.faz.co.il/thread?rep=159811
התוכנית של נתניהו
איתן אדיר (יום חמישי, 19/05/2011 שעה 14:45)
בתשובה לrivka

נתניהו אומר ש''הרצל היה איש חזון, אך באותה מידה הוא היה גם ריאליסט'', לדעתי נתניהו רומז זאת גם עצמו.
הוא גם טוען שלהרצל היתה סגולה שניחנו בה מתי מעט ''לראות בשלבים הראשונים, העובריים ממש, את ההתגבשות של השנאה ליהודים בזמנו, ולא פחות מזה להבין במדויק לאן היא מובילה.'' ממש כמו שהוא עצמו ראה כבר בשנות ה-‏80 לאן הפלסטינים רוצים להוביל אותנו ומהו הפתרון הנכון לסכסוך איתם. אנחנו גם מבחינים במסר סמוי להתלהבותו המגוחכת של אובמה מ''האביב הערבי'' באמירה ''אנחנו רואים מה קורה בלבנון. לבנון נשלטת היום על ידי חיזבאללה בחסות איראן, כשרק לפני חמש שנים הייתה בה תקווה גדולה לחופש ולקדמה''. להזכירך, גם אז דובר על דמוקרטיזציה בלבנון ומאז מה קרה? החזבאללה חדש לשלטון ומתחיל לעצב אותו מבפנים. גם הכנסת הדמוקרטיזציה לפלסטינים עשתה רק רע כשהעלתה את החמאס לשלטון בעזה והותירה את אבו מאזן כראש ממשלה מנותק מעצמו ומסביבתו, ושממשיך לכהן מחוץ לחוק.

לגבי הערותיך לסעיפים השונים, הרי שאין זה מתפקידו של נתניהו לייצג את העמדות והאינטרסים של הפלסטינים. לכן, אין מקום שהוא ייפרט בסעיף 5 כל 'פיצוי טריטוראילי' שכן גם הפלסטינים לא דרשו כזה (משום שמבחינתם הם עומדים על נסיגה מלאה לגבולות 67'). לכן שטוב שנתניהו לא מתייחס לענייןוהוא נותן לפלסטינים לשבור את הראש או להתעלם מזה.

כנ''ל לגבי הערותיך לסעיף 6. למה נתניהו צריך, ולו רק בעמדות הפתיחה, להציע את מה שאת חושבת שנכון לקבוע עם סיום השיחות? מעבר לכך אני מאמין לנתניהו שהוא נאמן לדבריו שהוא רואה את ירושלים כבירת ישראל, במובן שגם מזרח ירושלים תיכלל בתחומי ישראל. השאלה היא מה זה 'מזרח ירושלים'? מבחינת ישראל, בהקשר של השיחות, מזרח ירושלים היא רק העיר העתיקה, הר הזיתית, הר הצופים, סילואן ועוד כמה רחובות מסביב ולא יותר. יתר השכונות הערביות, שרובן סופחו לירושלים מתוך מחשבה שבכך ישראל מבטיחה לעצמה יותר טריטוריה, בהחלט יעברו לתחום הרש''פ, כמו ששכונות יהודיות יסופחו לירושלים ולישראל.
בעקרון מקובל על כל הימין והמרכז בישראל שאין להעביר שום טריטוריה לפיקוח בינלאומי כי זה חרב פיפיות נגד ישראל. אבל המקומות הקדושים עצמם, יימסרו לאחריות הקהילה הדתית שמעמדה בהם הוא הבכיר ביותר. למשל, ניהול אל-אקצא יישאר בידיים אסלאמיות וכנסיית הקבר בידיים נוצריות (ושהנוצרים בתיווך ישראל יקבעו את בכירות הזרם הכנסייתי, כמו שזה נעשה היום).
לאור תנאי הפתיחה האלה של נתניהו לא נראה לי שהפלסטינים יחזרו לשיחות, וגם אם יבואו לשיחות בלחץ אמריקאי הן תתפוצצנה מהר מאוד. הפלסטינים מצידם מציבים תנאי פתיחה לשיחות בכך שישראל מוותרת מראש על כל שיטחי הכיבוש ומסכימה ל''זכות השיבה''. ואחרי זה הפלסטינים ידרשו עוד. לכן רוב הסיכויים שגם השנה וגם בשנה הבאה לא יזוז דבר קדימה, אפילו קדימה לא תצליח להקדים את הבחירות, לכל היותר היא תיעתר ללחץ הציבורי להצטרף לממשלה

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.