פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=159834
שמעתי את נאומו של אובמה והוא השאיר בי רושם
איתן אדיר (יום חמישי, 19/05/2011 שעה 20:59)

שהוא לא למד דבר. מבחינה מסויימת נאומו היה כליל השלמות שכן הוא עמד והתעקש על כך שמדינות ערב חייבות לצעוד לדמוקרטיה, לחירות ולשיוויון בין המינים. זה ממש מרשים ומרגש, אבל זה לא רלוונטי לחברה האסלאמית, גם לו לחלקים בכאילו מתקדמים וחילוניים בה.

בכל מקרה, הוא רואה כיעד אישי כמעט את ההתמודדות מול מצרים וסעודיה והוא יקפיד על כך שהן תצעדנה לכיוון הדמוקרטיזציה. הוא נתן גזר למצרים בצורת מחיקת חוב של מיליארד דולר, אותן תשקיע אמריקה בפרוייקטי פיתוח במצרים. ממש מלאך האובמה הזה.

בעניין הסכסוך הפלסטיני אמד אובמה כמה דברים חשובים:
1. ארה''ב לא תפתור את הסכסוך, אבל לא תרפה מעורבותה אלא רק תסייע, תלחץ קצת כשצריך.

2. הדבר החשוב לדעתו שצריכים להגיע אליו מיד הוא נסיגה ישראלית לגבולות 67' עם חילופי שטחים כפי שיוסכם בין הצדדים בתמורה להכרה פלסטינית בישראל כמדינה יהודית.

3. בשלב שני יסכימו הצדדים לוותר על 'זכות השיבה' בתמורה להתפשרות ישראל בירושלים. ההצעה הזאת מעלה תמיהה שכן לכאורה שאלת הגבול הסופי רושלים היתה צריכה מלכתחילה להיסגר בשלב שמחליטים על קו הגבול בכלל. לכן, מבחינה מסויימת אובמה משאיר לפלסטינים לוותר על 'זכות השיבה' תמורת כלום. זה לא נראה רציני.

4. יחד עם זאת אובמה מבין שממשלת פת''ח-חמאס לא תוכל להתחיל בשיחות שלום והוא לא בטוח מה יקרה עד שהממשלה הזאת תתפרק.

5. אובמה מציע לפלסטינים לרדת מעניין החלטת מועבי''ט בעניין הקמת מדינה פלסטינית, והוא הודה ששום החלטה של גורם כלשהוא בלי הסכמת ישראל לא תחזיק מים, ורק תרחיק את השלום.

6. אובמה לא נקב בלוח זמנים, כפי שעשה בספטמבר 2009 בו אמר שהוא מאמין שתוך שנה יתגבש הסדר שלום.עברה כבר שנה וחצי והעניין בהקפאה.

מישהו חושב שבשנה הקרובה יתרחש משהו שיזכיר לנו שלום?

http://www.faz.co.il/thread?rep=159841
עוד יוזמה שנידונה מראש לכישלון
חוק שימור האלרגיה (יום חמישי, 19/05/2011 שעה 23:57)
בתשובה לאיתן אדיר

עושה רושם ש''מנהיג העולם'' לא מנהיג ולא לעולם.הוא חוזר על טעויותיו שוב ושוב, אולי כי הוא לא מכין שיעורי בית לפני המבחנים הקובעים.

למרות שהופצו ידיעות כאילו אובמה דיבר עם נתניהו, אז כנראה שהוא לא דיבר איתו על איך אפשר לתת לנאיביות לנצח את המציאות.

מה זה להגיע לשלום בשלבים כשהשלב הראשון הוא נסיגת ישראל לגבולות 67'? אפילו מר''צ לא יכולה להסכים לוותר על הכל מראש ורק אחר כך להיכנס לשיחות המשך על עתיד ירושלים והפליטים.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.