פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=161343
אתה עושה רושם שכואב לך שגם הדמוקרטים, קרי השמאלנים כאילו, אשמים
גלעד היפתחי (יום חמישי, 23/06/2011 שעה 18:41)

במשבר הכלכלי. עדיין אתה חוזר ואומר שעיקר המשבר עדיין מונח על כתפי בוש כאשר אובמה נשיא כבר שנתיים וחצי. אובמה לא אשם במשבר, הוא אשם רק בהעמקתו. אם אובמה היה מתנהג נכון הרי שהמשק האמריקאי היה מראה סימני עצירה במשבר ותחילת התאוששות, אבל אובמה בחר בדרך שרק שילשה את הנזק. עיקר טעויותיו של אובמה היו:
1. הדפסת קרוב לשני טריליוני דולרים (פעם אחת מפברואר עד יוני 2009 ופעם שניה באמצע 2010. דווקא קיצוץ בהוצאות בממשל הפדרטיבי היה מועיל יותר.
2. הגדלת שני התקציבים השנתיים הראשונים שלו למשימות ''שיקום לאומי'' או ''חבילות האצה'' לפעילות המשקית, ליצירת מקומות עבודה וכו'. רוב מקומות העבודה שנוצרו היו בתפקידים ממשלתיים ולפרק זמן מוגבל, שלא תיקן את גראף המובטלים בצורה ממשית. רוב ''חבילות ההאצה'' לא הגיעו לעסקים במשק, אלא נבלעו והתבזבזו במשרדי הממשל. הגרעון השנתי בשנתיים האחרון הגיע ל-‏1.5 טריליון דולר! לשנה. בחודש האחרון נוצרו כ-‏60 אלף מקומות עבודה בארה''ב, רובם ע''י ממשלות המדינות ולא הממשל הפדרלי כמובן. יותר מחצי מהן נוצרו ע''י המושל הרפובליקני של טקסס לבדו.
3. הלאמת בנקים, חברות השמה, מפעלי רכב וכו' והגדלת מחוייבות הממשלה במימון שוטף של עסקים שאינם צריכים להיות בכלל בחזקת ממשלה. הגדלת פיקוח הממשלה על עסקים במשק. ביטוח בריאות ממלכתי ביסי חובה שמשמעותו הגדלת ההוצאות של הפרט והחלשתו במצב כלכלי קשה. הדבר בא לידי ביטוי בהפגנות אלימות מאוד של איגודי עובדים.
4. עצירת פרוייקטים ממלכתיים בעיקר במיצוי אנרגיית הדלק. אובמה עצר פרוייקטים חדשים לשאיבת דלק מהים, בעיקר באוקיאנוס השקט. הוא גם מעכב פרוייקט להפקת דלק מפיצלי קרקע.
5. בלחץ הרפובליקנים קיצץ אובמה בתקציב השנתי שלו רק השנה, אלא שהקיצוץ הזה הוא חלקי וקטן מדי. הרפובליקנים לוחצים עכשיו לבצע קיצוצים נוספים בגביית המיסים כדי להותיר בידי האזרחים כוח קניה גדול יותר למען העסקים הקטנים והבינוניים.
6. בעיה נוספת של אובמה שהוא מעביר הרבה חוקים אבל מתקשה לממש אותם. חוק הבריאות הוא דוגמה טובה לכך. חוק הבריאות מחייב עסקים מעל 50 איש לממן את ביטוח פועליהם. הביטוח אמור להיכנס לתוקף רק ב-‏2014 (כלומר, אחרי הבחירות הקרובות ב-‏2012) אבל בעלי העסקים מחוייבים להתחיל לשלם עכשיו. עסקים קטנים רבים קורסים גם בגלל החוק הזה.
7. אובמה לא מצליח להחזיר עסקים אמריקאים שיצאו למזרח הרחוק ולמעשה עסקים עדיין נסגרים באמריקה וקמים מחדש במזרח הרחוק. השקעות של אנשי עסקים אמריקאים יוצאות גם הן בעיקר למזרח הרחוק (ד''א, יש זרם דק, לטעמי דק מדי, של אנשי עסקים לישראל).
8. אומנם ממוצע האבטלה בארה''ב היה 9.1% בחודש האחרון אבל רוב האבטלה היא דווקא בתעיות הכבדות והבינוניות והוא מגיע ל-‏20%. מכאן שבעסקים נותני השירותים, ובעיקר במשרדי הממשל הפדרטיבי והמדינות האבטלה נמוכה יותר (אם כי כמו שאמרתי שם מגוייסים מובלטים לתקופה קצובה ובסוף מפוטרים).

וזה רק חלק מהדברים שאובמה מתקשה בהם ומסתבך במקום לנהוג כקפיטליסט נאור ונבון!

http://www.faz.co.il/thread?rep=161350
אתה עושה רושם שכואב לך שגם הדמוקרטים, קרי השמאלנים כאילו, אשמים
אריק פורסטר (יום חמישי, 23/06/2011 שעה 19:46)
בתשובה לגלעד היפתחי

קפיטליסט נאור ונבון? זה לא אוקסימורון?

http://www.faz.co.il/thread?rep=161368
אתה עושה רושם שכואב לך שגם הדמוקרטים, קרי השמאלנים כאילו, אשמים
גלעד היפתחי (יום חמישי, 23/06/2011 שעה 21:07)
בתשובה לאריק פורסטר

קפיטליסט נבון חייב להיות נאור. זה בהנחה שיש קפיטליסטים נבונים.... ואני מניח שגם אתה מניח ככה.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.