פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
למה לא לפרוץ את התקציב?
גלעד היפתחי (יום שישי, 30/09/2011 שעה 20:01) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ב-‏1% - 2% שהם ביטוי אמיתי להתרחבות המשק, ליותר רווח ביצוא (גם אם השנה היצוא יישאר בהיקפיו כמו בשנה שעברה), ליותר הכנסה לנפש ?
ברגע שמשרדים צריכים לצמצם את תקציביהם אז מתחילות הבעיות והכסף שנדרש לא זורם בצורה סדירה. אני מאמין שבדיונים לאחר החג בממשלה כבר יתחילו לדבר על הגדלה מתאימה של התקציב במקביל להתייעלות תקציבים בכל יתר המשרדים הממשלתיים, כולל בביטחון.
_new_ הוספת תגובהלמה לא לפרוץ את התקציב?
ע.צופיה (שבת, 01/10/2011 שעה 20:55)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם תקח בחשבון שליש הם החזרי חובות וריבית ועוד כ-‏20% הם ביטחון ''קשיח'' הרי 1-2% הופכים ל-‏2-4% וזה כבר משהו אחר.
לפי כל התחזיות שהמשק לא אמור לגדול בשנה הבאה ולכן הגדלת הגרעון יכולה להיות משמעותית.
_new_ הוספת תגובהלמה לא לפרוץ את התקציב?
גלעד היפתחי (יום רביעי, 05/10/2011 שעה 16:21)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא בטוח שהגדלת התקציב בין 2% ל-‏3% בכל חישוב שתעשה תפרוץ את התקציב. רוצה להזכיר לך שחלק גדול מעניין ''פריצת התקציב'' היא יכולת הגביה האמיתית של המדינה. לפי הערכות בסביבות 50 מיליארד שקל מסתובבים בשוק מיד ליד בלי רישום ובלי מיסוי. אם הממשלה תגביר את האכיפה והחקירה אפילו קצת, היא תצליח לגייס עוד כמה מיליארדי שקלים בודדים.

בהנחה שהמשק ימשיך לפעול לפחות בהיקפים של היום, יש חשיבות להזרמת עוד כסף לערוצי עבודה וייצור, שלמשל מתקיימים בתעשיות הביטחוניות. יותר מחקר ויצור בתעשיות הביטחוניות יאפשרו לישראל גם לייצא יותר לחו''ל. לכן פגיעה ביצור בתעשיות הביטחוניות דווקא יפגעו בצמיחה הכלכלית, אולי יוציאו יותר אנשים לאבטלה ויאלצו את המדינה לתגמל אותם מהכיס השני. אז במה הואילו חכמולוגי הסיסמה של ''אי חריגה ממסגרת התקציב''? אפשר לחשוב שחכמי האוצר עשו את עבודת מושלמת וכל סעיף שכתבו הם עשו עליו משחקי סימולציה ושאר אבטיחים של האוצר.
משק פעיל ומתרחב בהחלט יכול לקיים תקציב שגדול יותר במאית או 4 מאיות מסכומו הכולל במגמה לשמור על מומנטום הצמיחה שלו, עד כמה שאפשר מול משברים כלכליים בחו''ל שרק מקשים עלינו.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי