פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לע.צופיה, 12/06/12 17:14)

http://www.faz.co.il/thread?rep=167617
הערות
דוד סיון (יום שלישי, 12/06/2012 שעה 18:20)
בתשובה לע.צופיה

א. דבריך נכונים אבל אני לא חושב שמדובר במניעת הנחות גרידא. מקריאת הצעת החוק וההסבר של משרד התרבות עולה כי הכוונה ניצול כוח שוק בצורה שפוגעת בתחרות, בסופרים ובמוציאים לאור.

ב. הבעיה שבה התמקדתי היא הנסיון של שר האוצר להלך איימים על כל אותם אנשים (כולל נציגי ציבור) ששואפים להרחיב את התקציב. הוא עושה זאת באמצעות ההשוואות המופרכות ליוון ולספרד. מה שהכי בולט זה שכאשר אהוד ברק מבקר את הגישה הזאת הוא מותקף כאילו הוא אינו מבין דבר.
גם שלמה מעוז מבקר קשות את הגישה הזאת.

ג. הבעיה בספרד (כמו בארצות פריפריה אחרות) החלה מזרמי ההון בעיקר מגרמניה, עודף ההון זרמו גם דרך הבנקים הספרדיים. הזרמים האלה יצרו חוסר איזון במאזן התשלומים ובחשבון השוטף של ספרד (וארצות פריפריה אחרות, כמו אירלנד) אלה הגורמים לפגיעה בכושר התחרות או שמנעו את התפתחותו. זה קרה בלי מעורבות הממשלה הספרדית. רק לסבר את האוזן אציין ששיעור החוב הממשלתי בספרד היה גבוה יותר רק מזה של ממשלת אירלנד (ראה את הגרף במאמרי הקודם: <דיון 6997>). גם כיום שיעור החוב הממשלתי של ספרד נמוך מאחרים כמו גרמניה למשל.

הצמיחה בשיעור החוב נבעה ונובעת מגורמים אוטומטיים בתקציב שמתרחבים בעת מיתון ומצטמקים בעת שגשוג. הם כמובן מיועדים לטפל בצרכים של אותם אזרחים מובטלים למשל.

כעת מי שכבר ממילא משלם מחיר כבד על תקופת השפע הם האזרחים הפשוטים (כ-‏5.5 מיליון מובטלים בספרד). הם משלמים אותו גם ללא הצנע. עם הנהגת תוכנית הצנע בספרד נפגעו אותם אנשים פעם נוספת ומספר המובטלים עלה בצורה משמעותית.

אבל שים לב שהבנקים מגרמניה וכעת ואלה הספרדים שסיפקו את זרמי ההון ללא חשבון, שיש גם להם אחריות למצב, לא משלמים כל מחיר ועוד מקבלים סיוע נדיב.

לבסוף נראה לי שאם תבדוק את הנתונים תמצא שחלקם של ההודים והסינים בכלכלה הספרדית לא משמעותי. למיטב זכרוני עיקר הסחר של ארצות הגוש הוא בינן לבין עצמן. (לכן גם הנזק שנגרם מחוסר האיזון במאזן התשלומים הוא בתוך הגוש.)

http://www.faz.co.il/thread?rep=167619
הערות
ע.צופיה (יום שלישי, 12/06/2012 שעה 18:47)
בתשובה לדוד סיון

אני הבינותי שבספרד הייתה בועת נדל''ן עצומה שניזונה בעיקר מהלוואות נדיבות ביותר של הבנקים הספרדיים.
כמו כל בועה, היא תמיד בסוף מתפוצצת ועתה הבנקים עומדים בפני מפולת. זה מאוד מזכיר לי את ארה''ב.
בספרד הייתה חקלאות מפותחת שנפגעה עקב ירידה חדה בכמות הגשמים. בספרד הייתה תעשיית ביגוד שכבשה את העולם ( זארה וכדומה). עתה כולם תופרים במזרח הרחוק. התופרות הספרדיות מחפשות עבודה.
אין בספרד תעשיית היי-טק, אין תעשיית נשק או מוצרי מתכת, תעשיית הרכב מצומצמת ( סיאט) רק התיירות עדיין פורחת.
האבטלה החלה כבר לפני 3-4 שנים והעלתה לשלטון את השמאל. עתה החליפו אותו בימין.
מבחינה זו (של אבטלה) המצב דומה ביוון, איטליה,אירלנד ופורטוגל.
תכנית הצנע אמורה להחזיר את התעשיה האירופאית לתחרות העולמית וכך להקטין את האבטלה ולחדש את הצמיחה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=167621
הערות
דוד סיון (יום רביעי, 13/06/2012 שעה 6:11)
בתשובה לע.צופיה

כמו שטענתי בהודעה הקודמת מה שהזין את בועת הנדל''ן היו זרמי הון מבנקים בגרמניה וצרפת. הבנקים האלה קיבלו סיוע מהנהלת הגוש בסיבובים קודמים. כעת נותנת הנהלת הגוש סיוע לבנקים הספרדים שביחד עם אלה מגרמניה וצרפת השתתפו בניפוח הבועה.

שיעורי האבטלה החלו לטפס בשנת 2008, בעקבות המשבר שהחל בארה''ב. אז גם נפסקו זרמי ההון (בלי חשבון) מגרמניה וכו'. מאז המשק הספרדי לא התאושש למעשה. בשנתיים האחרונות אולי קצת פחות מופעלת תוכנית הצנע (בתקציבי הממשלה) שלא תורמת להתאוששות אלא להיפך - שעור האבטלה עלה מ-‏20% ל-‏24% (בערך עוד מיליון מובטלים).

בהקשר הצנע צריך לציין שהמשבר הכלכלי לא נבע או נובע מפעילות תקציבית של הממשלה הספרדית, אלא מפעולות השוק הפרטי (כולל זרמי ההון מחו''ל), לכן צנע וקיצוצי תקציב למעשה לא משפרים את המצב.

הצפי שהצנע והקיצוצים יסייעו לשיפור כשר התחרות של המשק הספרדי, אלא שאליה וקוץ בה: זה לא תהליך קצר ובנתיים הוא מגביר את הסבל של מי שכבר נפגע. אבל כאשר מתייחסים למגזר הפיננסי, הבנקים, נוהגים ב''נדיבות''.

יש דרכים אחרות לחדש את הצמיחה (ראה למשל את מאמרו של שלמה מעוז) שבעקבותיה ישתפרו מאזני הבנקים וכושר ההחזר של החייבים בשוק הפרטי...

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.