פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=169554
על עמיר פרץ אין לי הרבה דברים טובים לומר
בצלאל פאר (יום ראשון, 09/12/2012 שעה 20:36)

למען האמת אין אפילו דבר טוב עליו. הוא מנהיג פועלים מזהן הישן והאלים שעובד על אנשים בעיניים. הרבה מתאכזבים ממנו, אלא שכל פעם הם הרבה אחרים.

שלי יחימוביץ

שלי יחימוביץ' היא טיפוס אחר. היא רצינית יותר מעמיר פרץ. אלא כמו שכתבת אין לה ניסיון של ממש הממשל וניהול. היא צריכה לעבור כמה תפקידי שר כדי ללמוד ולהתחשל ולצבור ניסיון, כדי להציבה כמתמודד ראויה לראשות ממשלה (ואני בכלל לא מחסידיה). יחימוביץ עשתה טעות קרדינאלית בכל ששיבצה לתוך מפלגתה מועמדים ריאליים שאין להם קשר לעבודה או להשקפת עולה (השקפת עולמה כפי שביטאה אותה מאז היא חברת כנסת). יותר מדי מוצנחים ללא קשר וחיבור בינהם ובינהם ל'עבודה', מעלים חשש ש'העבודה' תהיה מפלגת צפים בשלולית, שאין בינהם קן מחבר, מלבד העויינות לראש הממשלה נתניהו. זוהי לא מפלגה מתפקדת, כי אם מתפרקת.

ציפי לבני

אם שלי טובה בענייני חברה (לאו דווקא בכלכלה) ובענייני חוץ ובטחון היא סכרה פיה, הרי שציפי לבני בדיוק ההיפך. ויותר מזה, ציפי לבני וממשלת אולמרט פגעו בכמה נקודות רגישות בחברה הישראלית. היא תמכה בהעלאת מחירי מוצרי היסוד ב-‏2006, היא תמכה במדיניות הבינוי של קדימה, כאשר הממשלה של אולמרט צמצמה את הבניה הציבורית במישור החוף (בין חדרה לגדרה) במגמה לייצר הגירה צפונה ודרומה של זוגות צעירית. הדבר נכשל ויצר בעיית דיור חמורה שמתחילה להיפתר רק עכשיו, לאחר שנתניהו חידש את הבניה הציבורית בגוש המרכז והאיף את בניית הדירות החדשות שבשנה האחרונה החלו כבר זוגות צעירים ופחות צעירים להיכנס אליהן. תהליך הפניית האזרחים לצפון ולדרום נכשל, כי ממשלת אולמרט לא גיבתה את התהליך ביצירת מקומות עבודה חדשים.

לכן אינני שלם עם קביעתך שציפי לבני ראויה לתפקיד ראש הממשלה. היא מצטיירת בעיני יותר כטיפוס מתנשא ולא יצרני. מספיק היה לראות אותה יושבת על מצנע ופרץ, כל אחד מהם לחוד, כשהם באו בצל קורתה, כדי לראות את חוסר ההתחברות בינם לבינה, את הריחוק שהיא מקרינה. הריחוק מנסה להסתיר את הפגמים שבהתנהלותה.

הנהגת גוש השמאל הציוני
לא בטוח כלל שציפי לבני ראויה להנהגת הגוש הזה יותר משלי יחימוביץ. כמו שאמרתי אני דווקא רואה בשלי את הדמות, שאם תעצב את עצמה נכון, היא זאת שתוכל להתמודד על ראשות הממשלה וגם להצליח יותר, אם היא תיבחר (גם אם מדיניותה המשוערת, בעיקר בנושאי החוץ והביטחון, והפלסטינים, לא תמצא חן בעיני).

מאחר שאין חשש ששלי או ציפי יצטרכו בכלל להתחלק שתפקיד ראש הממשלה, אני יכול להיאנח בהקלה. אם יחימוביץ תצטרף לקואליציה של נתניהו ותיקח תיק חברתי ותהיה חברה בקבינט, זה יהווה בשבילה מסלול טירונות מקוצרת טובה. יתכן שהיא תיאלץ לעבוד עוד קדנציה כחברה בקואליציית ימין, וכך היא תוכל למלא יותר תפקידים, ולהשתפשף לקראת אפשרות שתעמוד בראש ''העבודה'' גם בעוד שתי קדמניות, ואז תזכה כראש הסיעה הגדולה, והיא שתקים את הממשלה. אלא שכמקובל ב''עבודה'' אני צופה לה מאבקים קשים שלא יאריכו את ימיה כמנהיגת ה'עבודה'.

הפוליטיקה הישראלית הפכה לתוכנית טלויזיה שם כל מי שמפסיד נושר. זאת משום הוזלת ערך האידיאולוגיה ומעבר לחיי ''כאן ועכשיו'', ''שלום עכשיו או מלחמה עכשיו''. נכשלת בפרק א', תעוף אחורה ותן לאחר להתמודד בפרק ב'.
ומאחר ואצלנו אין מערכת פוליטית הבנויה על שתי מפלגות, אלא על 7-10 מפלגות, אז קל לקפץ בין מפלגה למפלגה ואם אין אחת מתאימה על המדף אז ממציאים מפלגה חדשה אל-דנטה, ישר עם אריזת הניילון, חדשה ולא משומשת, ואחרי 50 חודשי תנועה בכנסת אפשר למכור אותה יד שניה או לשלוח אותה למגרסת ההיסטוריה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=169557
על עמיר פרץ אין לי הרבה דברים טובים לומר
ע.צופיה (יום שני, 10/12/2012 שעה 6:28)
בתשובה לבצלאל פאר

אני לא אמרתי שציפי לבני ראויה להיות ראש משלה. אני כתבתי כי מבחינת הרזומה האישי שלה היא בהחלט יכולה להיות מועמדת. מי שיבחר בה שיבושם לו.
לטעמי אין לה את הכישורים האישיים להיות ראש משלה וגם ליחימוביץ' לא.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.