פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=170369
לאחרונה
ע.צופיה (יום שישי, 12/04/2013 שעה 20:56)

יש שפע של מסמכים הנחשפים רשמית לציבור ושפע של מסמכים שנחשפים באורח ''פיראטי''.
מקריאת כתבות שונות על כך לא מצאתי שום חידוש מפתיע אלא רק פרטים חדשים שהשפעתם על התמונה הכוללת שולית.
אני מאמין כמוך כי בחודש אוקטובר 1973 לא ניתן היה למנוע את המלחמה, אך בראיה נכונה של המציאות על ידי מנהיגי ישראל בשנים ( וגם מנהיגי מדינות ערב)1968-1973 כן היה ניתן למנוע אותה.
הרי ישראל נסוגה מתעלת סואץ, עד המעברים, לאחר מלחמת יום הכיפורים, היא יכלה לעשות זאת לפני המלחמה ו''לקנות'' את עולמה אצל מנהיגי העולם.
גם נסיגה מלאה לקוי 67 שנדרשה אז על ידי מדינות ערב אינה כלכך רחוקה מהמציאות כיום( לאחר 40 שנה) כאשר אנו מתוכחים על גושי ההתיישבות ועל נכונות סוריה להסכם שלום כנגד ירידה מהגולן.
אז לשם מה בזבזנו 40 שנה?
הכול בגלל האי הבנה הכרונית המאפיינת את מנהיגי המדינה מאז הניצחון בשנת 1967לגבי המצב במזרח התיכון.
חג עצמאות שמח,לכל משתתפי הפורום ובמיוחד לך שמעון ידידי

http://www.faz.co.il/thread?rep=170372
לאחרונה
בצלאל פאר (שבת, 13/04/2013 שעה 12:12)
בתשובה לע.צופיה

נסיגה מתוך הסכמה עם מצרים לא היתה אפשרית. אפשר היה לסגת חד-צדדית ובתנאי שכוחות צבא מצריים לא היו נכנסים למרחב שבין התעלה ל''מעברים''. אבל מי ערב לכך שזה לא היה קורה?
מכאן אפשרי שנסיגה לקו המעברים היתה נהיגה מדינית ''מבורכת'' אבל בלי הפעלת ה''מעצורים'' כנגד המצרים. ואז קו ''המעברים'' היה הופך ל''קו התעלה'' החדש שמשם סאדאת היה יכול לבצע את מלחמתו ובצורה יותר אפקטיבית ומוצלחת.

אני מסכים איתך שרבים מהמנהיגים לא מבינים את המזרח התיכון, ולכן התאפשרו הרבה כשלונות כמו מלחמת יום הכיפורים, מלחמת של''ג, ושלום אוסלו. מסתבר שמנהיגינו פועלים יותר כדי ''לקנות את עולמם אצל מנהיגי העולם'' תוך שהם מפספסים את טובת ישראל.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.