פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=171464
מספר הערות
ע.צופיה (יום שלישי, 24/09/2013 שעה 7:59)

שמעון, חג שמח.

א.הדוגמאות של ההונאות המודיעיניות הן הונאות נקודתיות וקצרות מועד בזמן שההונאה שאתה מתאר נמשכה לפחות 4 שנים.לכן איני רואה כל קשר ביניהן.

ב. אתה טוען, כנראה בצדק ומידע אישי, שמרוואן הציע את עצמו ל''מוסד'' בשנת 1969, בעיצומה של ''מלחמת ההתשה''.בהנחה שהטיעון שלך לגבי תפקידו של מרואן נכון הרי ההכנות החלו הרבה קודם, כנראה בסוף 1968.
ג.לשיטתך, מרוואן היה סוכן כפול לפחות 4 שנים.זה זמן רב ביותר, איני יודע אם יש לו אח ורע בתולדות הריגול. היו הרבה סוכנים כפולים בתולדות המודיעין אך רובם ,אפילו כולם, החלו כמרגלי צד אחד ורק כאשר היה איום על קיומם החליפו או הוסיפו ''צד''. פה אתה טוען שמלכתחילה מרוואן היה אמור לתפקד כסוכן כפול.
ד. ''מלחמת ההתשה'', לטעמי, מנקודת מבטם של המצרים הייתה להמשיך בלוחמה סטטית בכדי לא להודות בסיום המלחמה ו''להקיז'' את דמו של העם הישראלי בהנחה שלא יוכל לשאת בכמות המצטברת של הקורבנות. והיה בזה מידה של אמת כי ההסכם להפסקת הלוחמה הזו לא נתן יתרון לישראל. פעם ראשונה שהערבים השיגו ''תיקו'' צבאי עם ישראל.
ה.על רקע זה ובהנחה שלנאצר ולסאדאת לא ניתנו בכוחות נבואה אל-אנושיים וצפו את מלחמת יום הכיפורים ארבע שנים מאוחר יותר הרי לא ברורה ''החדרתו'' של מרוןאן כסוכן כפול. להאמין כי ניתן ''להזין'' שרות מודיעין כה מתוחכם כמו ה''מוסד'' במידע אמין בחלקו ובחלקו מטעה במשך זמן כה רב לא נראית לי רצינית.
ו.העובדה כי כחצי שנה לפני מלחמת יום הכיפורים כבר היה מידע אמין על התקפה מצרית ונעשו הכנות לקראתה, כגון גיוס מילואים, מוכיחה כי הכונות הצבאיות המצריות היו ידועות השאלה הייתה מתי בדיוק?
אני מניח כי ,כאשר ראו המצרים את ההכנות הישראליות לקראת התקפה באפריל 73, הםדחו אותה. לעומת זאת כאשר ראו את האדישות הצבאית והדיפלומטית לקראת יום הכיפורים הם יישמו אותה.
לטעמי למראוון נודע על המועד הסופי סמוך לקביעתו, ימים לפני יום כיפור ובמהירות האפשרית מבחינתו הוא העביר את המידע. אני גם מאמין כי המצרים חששו מ''מכה מוקדמת'' של ישראל והקדימו את ההתקפה.
ז. לטעמי אתה עושה שיחזור מהסוף להתחלה כאשר התוצאה הסופית של קבועה מראש.(מרואן סוכן כפול), אני איני יכול לקבל את המסקנה שלך.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.