פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לדוד סיון, 09/12/14 4:42)

http://www.faz.co.il/thread?rep=174743
ישראל כמדינת הלאום היהודי- לד. סיון
יוסף אליעז (יום שלישי, 09/12/2014 שעה 11:03)
בתשובה לדוד סיון

תגובה לתגובתך, ד''ר סיון- חשיבותו של חוק הלאום..

1.בתגובה הקודמת כתבתי שלא אתמודד אתך, דוד סיון, בשאלת קיומו או מועד הווצרותו של העם הפלסטיני, ואכן כך.
הדברים שכתבתי שמשו רק רקע לגישתי לשאלת חקיקתו של תוק הלאום.
אני מקווה כי את הפורום קוראים עוד אנשים פרט לך.

2. דבריו של היועץ המשפטי דהיום מתיחסת להצעות החוק הפרטיות של חברי-הכנסת, ובסעיף 2 לתגובתו הוא כותב במפורש שאין מניעה לחוקק חוק כזה, בנוסח מוקפד ומדוקדק שתגיש הממשלה בידי ראש הממשלה. ובכן: לא דייקת בהתיחסות לדבריו. ניחא.

3. אני מברך את נשיא המדינה על הבחרותו לתפקידו הרם. למיטב הכרתי אותו הוא אדם הגון וחכם.
עם זה - גם הוא, למיטב ידיעתי, לא התיחס להצעת רה''מ, אלא להצעות אותם חברי-כנסת שכבר הגישון.

כבודו של כב' הנשיא במקומו הגבוה מונח, אולם עצם כהונתו בכהונה רמה זו אינו בהכרח מצדיק כל השקפה או הבעת דעה שלו.
המדינה אינה חצר חסידית בה אין מהרהרים אחרי דברי האדמו''ר. לכולנו נסיון, השכלה, ידע, השקפה וגישה משלנו.
אפשר גם וכב' הנשיא רגיש במיוחד לזכויות המיעוטים מעצם תפקידו ובחירתו, יותר אולי מאחרים, והוא נקלע לעין הסערה. אפשר ואלמלא אותה סערה לא היה מוצא מקום להתערב.
מכל מקום- עד שלא נראה נוסח הצעה סופי ומגובש- יקשה על כולנו להביע דעה סופית.
דעתו של כב' הנשיא אינה טובה בעיני מדעתך שלך,הגם שאיני מסכים עמה, או מדעת רה''מ.

4. פרופ' משה ארנס הוא בעיני אחד מיקירי עמנו, ואני אוהבו ומעריך מאד את דעתו - אך שוב : זו דעתו ולא שוכנעתי מגישתו.
הימים היום אפלים וקודרים מאשר היו במיטב ימיו. האיסלאם השתגע וקבוצות קיצוניות ורצחניות שלא ראינו מאז ימי ההונים [והנאצים עוקביהם] נותנות בו את הטון. סוריה ועיראק התתמוטטו. באלג'יריה זה מכבר נטבחים כפרים [מוסלמיים!] שלמים ואין איש עוסק בכך. השלטון המוסלמי בסודן טבח בנוצרים של דרום סודן והעולם שתק. האיסלם קיבל חיזוק בכך שהאו''מ הביס את הסרבים ומסר את קוסובו לאלבנים המוסלמים. על גבולנו מתחוללת מלחמה. ארה''ב גרמה במזה''ת נזקים בל ישוערו, למזלנו פילדמרשל סיסי כיבה את להבות הענק בארצו. דעא''ש חותרת להקמת מדינה מוסלמית בכל המזרח תוך כוונה להשתלט על כל העולם [לפחות לפי הצהרות ראשיה המוטרפים]. אלפי בני נוער באירופה מתאסלמים ומתגייסים לשורות דעא''ש, כולל ערבים ישראלים, ולפי הפרסומים בתוך 2.000 המתנדבים מצרפת יש גם יהודים שהתאסלמו[!!}.
כאן מדברים על חלוקת הארץ הקטנה שלנו לשתים או שלוש מדינות נוספות [למקרה שהחמ''ס והפת''ח לא יתאחדו].
בישראל חונכו דורות בנתק מוחלט מהשורשים העבריים והיהודיים ועל כן היתה נהירה אדירה של יורדים מישראל לארה''ב ואירופה. עתה נפתחה אבן-שואבת חדשה: ברלין, בה תוכננה ונשלחה לביצוע השמדת היהודים. אבל הדיור והמילקי בה זולים...

אני חושש כי קברנו את השואה בארמונות יד ושם, וכלאחר יד חינכנו את ילדינו להיות ''כאחד הגויים'', והם נוהרים מפה לגולה. לגבי רובם השואה שהתרחשה רק לפני ששים שנה היא פרק בהיסטוריה, כמו גלות בבל או דיכוי מרד בר-כוכבא, שאין להסיק מהם דבר, לדעתם, לימינו. ראה כמה קיבוצניקים ירדו מהארץ. מעטים מדי מהם, מלח הארץ, תמצא בשורות הפיקוד של צה''ל בהשוואה לעבר [את מקומם תפסו חובשי הכיפות הסרוגות]. הם ''עושים לביתם'' ורבים רבים מהם - ביתם בחו''ל.

אני אוהב ומעריך מאד את מישה ארנס, לוואי והיו לנו עוד אלפים כמותו. אך פה איני מסכים עמו.

הדבר מזכיר לי את דבריו של רופא חכם, פרופ' דוד ליברמן מביה''ח סורוקה, בו אושפזתי לא מכבר. כאשר אמרתי לו שאני כמעט בן 75 ואף שנפצעתי פה ושם הנה מעולם לא חליתי במחלה של ממש הוא השיב: ''אתה בן 75 אך מעולם לא היית עדיין בן 75 !'' מה לזה ולעניננו? ובכן: מעולם לא היינו במצב כמו זה הקיים כיום, כאשר נציגי המיעוט הערבי הם קיצונים ומצהירים על עצמם כפלסטינים, חוגגים את ''הנאכבה'', מפיצים שקרים והסתה כאילו ישראל מתנכלת ל''אל-אקצה'', ומניפים את דגלי אש''פ וחמ''ס; כאשר ערבים נושאי תעודות זהות ישראליות רוצחים ופוצעים יהודים בישראל, כאשר בצפון החיזבאללה צובר טילים המגיעים לכל נקודה בישראל, וכאשר הם והחמ''ס חופרים מנהרות מוות לארצנו. כל ה מעבר לחתירתה של איראן לנשק גרעיני מול נשיא אמריקאי חביב אך רופס, ושוב- כשדעא''ש על גבולנו.

דבריו של פרופ' משה ארנס מכובדי שיש במדינה רוב יהודי, שפה ותרבות יהודיים והם במרכז הוויתנו נכונים אך אינם רלבנטיים לנושא. מחר הדמוגרפיה עלולה להשתנות. כבר כך הגרו לכאן מאפריקה מאות אלפי מוסלמים [ונוצרים] ועם גלי-השבות הגיעו לישראל לא-יהודים רבים, המשתקפים הסטטיסטיקה הדמוגרפית כיהודים [הבעיות שמניח הממסד החרדי על הגיור רק מגבירות את הבעיה וחבל]. אכן לא בטוח שהחוק המוצע יתרום בנושא, אך הוא יהא כמגדלור המאותת ליהודי הנודד [הנצחי?] כי כאן ארצו.

5. מגילת העצמאות חשובה ונכבדה. יש לה ערך כמו ליצירות חשובות אחרות של העם היהודי, אך היא איננה החוקה, כמו שהתנ''ך והתלמוד אינם חוקה למדינת ישראל. מעבר לכך אין כל סתירה בינה לבין חקיקת חוק הלאום.

6. כתבתי לעיל שחוק הלאום כמוהו כדגל וכסמל המדינה. יש לו את חשיבותו לענינים מסוימים. מדינות רבות באירופה כללו את הצלב בדגלן. זה לא הפריע למוסלמים להגר אליהן ולחיות תחת דגלים אלו וליטול אזרחות באותן מדינות.
חוק הלאום אינו אמור ואסור לו שיפגע באיזו זכות של כל מיעוט שהוא בישראל, כמו שהצלבים בדגלי סקאנדינביה לא פוגעים בזכויות המהגרים המוסלמים שם. [אני מניח שבקרוב המוסלמים ידרשו להסיר את הצלבים מדגלי המדינות בהן הם הופכים לכח משפיע בפוליטיקה הארצית].

7. עוד ציינת שהצעות חוק הלאום נגועות כי מציעיהן הגישו כבר הצעות הפוגעות, לדעתך, בדמוקרטיה. איני טורח להתווכח אתך, כי כידוע כל ויכוח אתך הוא אבוד מראש. אך אפילו נכונים דבריך: מה בין המוצר הסופי ליוצרו?
האם משום שהיטלר עודד את תכנון ויצירת ''החיפושית'' וראה בה את ה''פולקסוואגן'' האידילית להמוני העם בגרמניה לא רכשו את הרכב עשרות אלפים בישראל [לא אני, אבל זה ענין של השקפה]. האם משום שפורד היה פרו-נאצי מוצהר לא רוכשים פה ובעולם רכבים תוצרת פורד?
מעבר לזה: כלום מאחר וג'וזף קנדי, שגריר ארה''ב בגרמניה הנאצית היה אוהד גדול של הנאציזם נצא נגד בניו, הנשיא ג'ון קנדי ואחיו, התובע הכללי ומועמד סביר לנשיאות [שנרצח בידי סירחאן]?

חושבני שלא אוסיף עוד להתדיין אתך בנושא. אני מאחל לך כל טוב [כולל חוק לאום, שמשום מה אינך רואה עד כמה הוא נחוץ לך].

http://www.faz.co.il/thread?rep=174744
ישראל כמדינת הלאום היהודי - לטענותיו של אליעז
דוד סיון (יום שלישי, 09/12/2014 שעה 14:16)
בתשובה ליוסף אליעז

1. אתה טוען שאינך מתווכח אבל בכל זאת מתווכח - בכל זאת מעלה טיעונים שהופרכו מכבר.

2. למרות טענתך לא כתבתי בשום מקום שכאילו סעיף 2 במכתבו של היועץ לא קיים. ובכן שוב לא דייקת.

3. ההתייחסות-התנגדות שלי היא להצעות החוק הקיימות כולל ראשי הפרקים שצורפו כנספח להחלטת הממשלה.

4. בעיקרון חוק לאום לא ימנע בעיות מהסוג שתיארת. למשל:
- מחר הדמוגרפיה עשויה להשתנות,
- ''דעא''ש חותרת להקמת מדינה מוסלמית...''

5. בהחלט קיימות סתירה או סתירות בין הצעות החוק ומהותה של מגילת העצמאות.

6. בנתיים הצעות אלה פוגעות בזכויות המיעוטים, ויש חשש רציני שהמוצר הסופי שראש הממשלה מדבר עליו יפגע בהן.

7. ראשית כוונותיהם של מחוקקים הן בהחלט נתון רלוונטי כאשר בוחנים הצעות חוק שלהם. שנית, במקרה הנדון כוונות אותם המחוקקים שמציעים את הצעות החוק שהזכרתי הן נתון עזר חשוב. לבסוף מה שקובע זה הנוסח של הצעות החוק, שבמקרה הנדון.

מכאן שהדוגמאות שלך על פורד והיטלר לא רלוונטיות כלל, במקרה הטוב.

8. מחבר ''על קיר הברזל'', זאב ז'בוטינסקי, אמר שחוק לאום הוא חוק מיותר.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.