פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לדוד סיון, 11/01/15 18:29)

http://www.faz.co.il/thread?rep=174947
עניין הממונה על הגבלים עסקיים
בצלאל פאר (יום שישי, 16/01/2015 שעה 14:25)
בתשובה לדוד סיון

האם הממונה על ההגבלים העיסקיים יעצור שיווק קוטג' שמחירו יהיה נמוך מ-‏70% ממחיר הקוטג' הזול ביותר?

עניין המחיר - יכול שלדון אדלסון לרכוש בכסף חברה אחרת שלו את החומר הגולמי של העיתון (נייר, צבע, מכשירי דפוס) ולמכור אותו במחיר 0 ל''ישראל היום''. בכך הוא יפחית את מחיר ייצור העיתון יותר מחצי. לפי חישוב מהיר הוא יוכל לרשום על העיתון מחיר של 3 ש''ח, לשים את העיתון בערימה בקרנות רחוב עם כובע הפוך ליד ולבקש מהעוברים ושבים לשלשל לשם את הכסף. ובכך לתת לציבור את הזכות להחליט אם הם משלמים 3 ש''ח או לוקחים חינם.

או שישראל היום יודפס ב-‏29 עמודים ולא ב-‏30. כלומר, דף אחד ריק.

או שישנה את שמו כל 6 חודשים.

משבר העיתונות הכתובה היא עולמית והיא לא בגלל ''ישראל היום''. יתכן ש''ישראל היום'' הוא דווקא דוגמה טובה להמשך קיום בעיתונות הכתובה בעולם שהולך ונעשה יותר אינטרנטי.

מנגד אף אחד לא מלין על העיתונים האזוריים של העיתונים הגדולים, בעיקר של 'ידיעות אחרונות' המחולקים חינם באופן קבוע. גם אף אחד עדיין לא התערב במעורבות העיתונים בתנועות החברתיות, פוליטיות, מסחריות. כנראה שלותיקים מותר, מה שאסור לחדש ולדינמי.

http://www.faz.co.il/thread?rep=174957
עניין הממונה על ההגבלים...: מניעת שימוש בכוח שוק!
דוד סיון (יום שישי, 16/01/2015 שעה 19:14)
בתשובה לבצלאל פאר

ניצול כוח שוק פוגע בתחרות ובקיומם של פירמות קטנות יותר. זו סיבה עיקרית לקיומו של החוק על הגבלים עסקיים. תפקידו של הממונה על ביצוע החוק לפעול כדי למנוע שימוש בכוח שוק. זה נכון כאשר מדובר במוצרי מזון, בנקאות ועתונות.

כבר נכתב כאן שכאשר ידיעות אחרונות צבר כוח שוק הוטלו עליו הגבלות. ההגבלות הוסרו רק כאשר ישראל היום השיג תפוצה גבוהה יותר.

לכן אם ישראל היום צבר כוח שוק ומנצל זאת בצורה שפוגעת בשחקנים אחרים בשוק על הממונה לפעול כדי שזה לא יקרה. התחרות בין עיתונים היא לא רק על ידי מחיר העיתון. ישנה גם תחרות על פרסומות. הטענות על ניצול כוח שוק של ישראל היום נוגעות לשניה היבטים האלה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=174958
עניין הממונה על ההגבלים...: מניעת שימוש בכוח שוק!
בצלאל פאר (יום שישי, 16/01/2015 שעה 19:23)
בתשובה לדוד סיון

''ישראל היום'' היתה פירמה קטנה שאולי פגעה בפירמות גדולות ממנה וגברה עליהם. אלה חוקי המשחק של השוק. אם ידיעות האחרונות רוצה להחזיר מלחמה שיוריד מחיר או שיחולק חינם ושירוויח רק מהפירסומות. אם ''ישראל היום'' יכולה אז גם ידיעות אחרונות יכול. מה עוד שלבעלי ידיעות אחרונות יש עסקים צולבים שונים שלעיתים נמצאים בניגוד עניינים לקבוצות מסחריות במשק, והעיתון מנצל את מעמדו כדי לקדם עניינים נסתרים סאמצאות פרסום מידע מגמתי, פרסומות מטעות ומאמרי דיעה יזומים.

אם ידיעות יוזל או יחולק בחינם זו תהיה פריחה לעיתונות ולא בריחה ממנה, והכנסות העיתון יגדלו מהפרסומות, שכן הוא יגדיל את תפוצתו.

ראוי שעיונים שלא יכולים להתנהל כלכלית ייסגרו. בלאו הכי רובנו קוראים מידע חופשי באינטרנט, ובכל יום איש סביר שמתעניין באקטואליה או בכלכלה קורא לפחות 2-4 מקורות מידע שונים על אותו עניין. ואם מישהו רוצה להרחיב את הקראיה בעניין מסויים הוא יכול לשלוף אין ספור מקורות נוספים, ממדינות שונות ובשפות שונות.

http://www.faz.co.il/thread?rep=174961
עניין הממונה על ההגבלים...: מניעת שימוש בכוח שוק!
דוד סיון (שבת, 17/01/2015 שעה 7:33)
בתשובה לבצלאל פאר

חוק ההגבלים העסקיים נועד למנוע שימוש בכוח שוק לפגוע בשחקנים אחרים בשוק. כמובן שהחוק מגדיר את התגובה הנדרשת על ידי הרשות הרלוונטית, רשות ההגבלים העסקיים. מטבעו החוק הזה נועד למנוע את השימוש בכוח שוק לפגוע במתחרים.

הטענות הן ש''ישראל היום'' למעשה משתמש בכוח שוק כדי להוציא
עיתונים אחרים מהשוק. אם זה המצב לאשורו הרי שנדרש טיפולו של הממונה על ההגבלים העסקיים, על פי החוק (בדומה לטיפולו בעבר).

התיאור שלך לחוקי המשחק לכאורה מתעלם מקיומו ומתפקידו של החוק להגבלים העסקיים.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.