פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=175838
הרצל חקק: החזרת אותי 30 ומשהו שנה אחורה
אלברט שבות (יום שישי, 20/11/2015 שעה 18:16)

ושלא תחשוב שאני קשיש... אני בחור צעיר רק בן 54. למען האמת לא תיארתי לעצמי שאקרא מאמר ושירי אהבה על לילה מוראד בפורום ישראלי אינטלקטואלי פוליטי. וכן אדוני החזרת אותי באחת שלושים ומשהו שנים אחורה, אם תרצה- לשנים הטובות.

נולדתי בחלב- סוריה ואל דאגה אין לי שום קשר לדאעש! ברחתי משם עם משפחתי בגיל 19, נחתנו בבן-גוריון ב-‏10/10/80 ומשם התגלגלתי לארץ הצבי.

אבי ז''ל היה מורה למוסיקה בבית הספר היהודי בחלב, הוא היה מנגן מקצועי על כלי ''העוד'' והיה נכנס לכיתה מצויד בעוד שלו ומעביר את השיעור עם ניגונו העדין. אני זוכר את שיעוריו היטב, הייתי אחד מתלמידיו. אבא נפטר ונקבר בחלב בדיוק חצי שנה אחרי שחגג לי את הבר מיצווה.

ולעניינינו. העוד של אבא היה שייך לאימו, לא היכרתי אותה אבל אומרים שהיתה אחת המנגנות המקצועיות על העוד והיתה מוזמנת לנגן רק בחאפלות של רמי הדרג והמעלה של הממשלה והאליטה... אבא נפטר והשאיר אחריו עוד ישן שלשוויו אין ערך... ובהשוואה ליין גם את העוד מעריכים לפי גילו, ונשאלה השאלה לאחר שקמנו מהשבעה: מה נעשה בעוד? למכור לא נמכור אותו כי זה הדבר היחיד שנותר מאבא, והקושיה בעינה: מה נעשה בעוד! או אז עלה לאימא רעיון ומשום מה פנתה דווקא אלי: למה שלא תלמד לנגן על העוד ובאופן הזה יהיה שימוש לעוד של אבא.

וכך היה. למדתי אצל מורה מקצועית שבמקרה גם היתה שכינתנו, וכעבור שנה נהייתי למנגן מקצועי על עוד לכל דבר ועיקר. התואר מחייב והתחלתי להיות הכוכב של כל החפלות של משפחת שבות, לא פעם נקראתי לדגל גם באמצע הלילה- יען הוזמן אלינו פלוני, התחלנו לשתות קצת ערק ובא לנו לשמוע משהו יפה...

אבל, וכאן אני מגיע ללילה מוראד, את עיקר השימוש בעוד עשיתי בחברת אימא ז''ל שהיה לה קול שיכל להתחרות בלילה מוראד ואף באסמהאן. הייתי יושב איתה שעות על גבי שעות, אני מנגן והיא מלווה אותי עם שיריה שברובם המוחלט היו של לילה מוראד. אני מסופק אם יש איזשהו שיר של מוראד שפסחתי עליו, את כולם אני מכיר בעל-פה ובמיוחד את המנגינה שלהן. חלק מהישיבות האינסופיות הללו עם אימא- הקלטתי בטייפ ויש לי עדיין חלק מהקסטות האלה; כן לא שכחתי להבריח בכיסיי מסוריה חלק מהקסטות, כדברים בעלי ערך לכל דבר ועיקר. אבל העוד נשאר בחלב.

לא תיארתי לעצמי שאחזור, דווקא כאן בארץ הצבי, אל הימים הטובים ההם, אל הימים האיכותיים באמת. תודה לכותב המאמר על ההזדמנות הזו. אגב, מצאתי לא מזמן ביוטוב שיר בעברית בקולה של לילה מוראד, הוא השיר שמקדמים בו את תפילת הנעילה ביום הכיפור, ''אל נורא עלילה'': https://youtu.be/sN3_wp-qeq8

שבת שלום / אלברט החלבי!

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.