פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=177896
בגדי המלך אינם חדשים
(שבת, 19/10/2019 שעה 18:48)

בגדי המלך שהמודיעין לבש אחרי מלחמת יום כיפור אינם חדשים כלל ועיקר - והכל בזכותו של שלמה גזית. וכל כך למה? כי בגדי המלך שהמודיעין לבש אחרי יום כיפור 1973, עשויים מאותו הבד הישן, שהמודיעין תפר את חליפותיו.

אחרי מלחמת יום כיפור, הגיע אל''מ יואל בן-פורת ז''ל, שהיה אז מפקד 848 (8200 בלבושה הקודם), לראש אמ''ן החדש האלוף שלמה גזית, שייבדל לחיים ארוכים אמן, וביקש ממנו להעמידו בראש וועדה חקירה חילית, שתחקור את כל השגיאות שהמודיעין עשה ברמות השונות. יואל הסביר לשלמה, כי החקירה נועדה לצרכי פנים בלבד, כדי שנתקן את הטעון תיקון. וועדת החקירה של השופט אגרנט היא פוליטית ותפקידה למצוא אשמים, כדי לתלות אותם בכיכר העיר. תוצאותיה לא יתקנו דבר בעבודת המודיעין.

על כך השיב ראש אמ''ן החדש בערך כהאי לישנא: יש לי חיל מוכה לשקם, ואין לי זמן להתעסק עם העבר.

מאחר שהאלוף גזית טוען היום שיש ללמוד אפילו מילד קטן. אז אני אציג לו התנהגות של ''ילד גדול'' במצב דומה. עוד לפני שגמאל עבד אל-נאצר מת, מוחמד אנואר אל-סאדאת, שהיה סגנו, תכנן לצאת למלחמת נגד ישראל - כדי להציל את כבודה של מצרים שהושפל קשות ב-‏1967; וגם כדי לבנות את מנהיגותו. סאדאת הדגיש בפני הגנרל גמסי: ''אנירוצה לדעת את האמת מרה ככל שתהיה''.

לאחר שסאדאת התיישב על כס הנשיאות, הוא מינה את הגנרל גמסי, קצין ישר ומוכשר ביותר, בראש וועדת חקירה שתחקור את הסיבות שגרמו לתבוסה ב-‏1967. לסאדאת היה ברור כבר אז, כי אי אפשר לבנות משהו חדש על חורבות המבנה הישן.

כעבור שלושה חדשים הגיש הגנרל גמסי לסאדאת את מימצאי חקירתו, שכללו שלושה גורמים עיקריים: הגורם הראשון: לצבא במצרי לא היה מודיעין צבאי. כל שרותי המודיעין במצרים פעלו למען שרידות המשטר. הגורם השני: הקידום בצבא בדרגות הגבוהות נעשה בעיקר לפי קשרים ולא לפי כישורים. הגורם השלישי: נאצר לא גייס אינטליגנציה. הוא גייס רק פלאחים.

סאדאת הוציא מיד שלושה צווים. הראשון: הוא שחרר את כל הקצונה הבכירה מהצבא, ומינה קצינים חדשים. השני: הוא הפריד את המודיעין הצבאי משאר שרותי המודיעין. ועשה צעד גאוני נוסף, הוא פיצל את המודיעין הצבאי לשניים. המודיעין הטקטי יהיה בידי ראש אגף המודיעין החדש. והמודיעין האסטרטגי יהיה בידיו של הנשיא. השלישי: לגייס קודם כל אינטליגנציה, ורק אם יהיה צורך, לגייס פלאחים.

צא ולמד! הכל מופיע בספר המחקר שלי ''הג'יהאד שח סאדאת'' (http://www.faz.co.il/story?id=7990&base=&New...).

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.