פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=20572
האיום הקיומי האמיתי
בועז אביאני (יום ראשון, 22/12/2002 שעה 22:22)

דוד שלום,

לא המשבר המדיני-ביטחוני וגם לא המשבר החברתי-כלכלי החמור מהווים סכנה קיומית למדינת ישראל. נגיף השחיתות הוא הסכנה האמיתית.

שים לב לטור ההימור שלי בטוטו-הבחירות של פא''צ. נכון לעכשיו אני המשתתף היחיד שהימר שמפלגת העבודה תנצח את הליכוד ולו רק בגלל מה שנחשף בשבוע האחרון אודות ההליך של הפריימריז בליכוד. אני, ואני מאמין שרבים כמוני ולמעשה כל בר-דעת, לא יתנו את קולם לחבורת אנשים מפוקפקים לנהל את המדינה ומערכות השילטון הכוללות את הרשות המבצעת והרשות המחוקקת.

- לגבי ארגנטינה:

ארגנטינה, מדינה אשר בורכה במשאבי טבע ומאוכלסת בעיקר במהגרים יוצאי אירופה (מהסוג שהצליחו במדינות הגירה אחרות ובראשן ארה''ב), נהרסה מבפנים על ידי מערכות שלטון שבהן השחיתות היתה לנורמה, כך שניצול של מעמד גבוה או משרה בכירה לקידום עצמי ולהתעשרות היה למקובל וכמעט מובן מאליו.

מדינה שבה כל המנגנונים רקובים, נדונה להתמוטטות. מבחינה זו, אין משמעות לדיונים המלומדים של הכלכלנים, האם המדיניות הכלכלית שננקטה בשלב זה או
אחר של התהליך היתה נכונה או שגויה. כאשר הציבור יוצא מתוך הנחה ששוחד, כזב והטעיה הם אמצעים מקובלים בסקטור הציבורי - ולכן גם ביחסים בין
הסקטור הציבורי לסקטור הפרטי - אזי גם מדיניות נכונה ואף מבריקה, לא תצליח למנוע לאורך זמן את תהליך ההידרדרות הבסיסית.

אנו צריכים ללמוד היטב את הלקח מארגנטינה: מערכת שבה שקר, כזב, שוחד ו''מכירת לוקשים'' לציבור, הם דרכי פעולה שגרתיות, לא תתקיים לאורך זמן. היא תתמוטט בסופו של דבר, למרות יתרונותיה והפוטנציאל שלה. למרות הצטברות של עדויות ברורות להתפשטות הריקבון במערכת השלטון בישראל, המערכת עצמה מעמידה פנים כאילו הבעיה אינה קיימת.

בברכה,
בעז

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.