פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לרפי גטניו, 29/05/02 9:48)

http://www.faz.co.il/thread?rep=2205
שלום רפי
מיץ פטל (יום רביעי, 29/05/2002 שעה 10:15)
בתשובה לרפי גטניו

לפני שמגיעים ההסברים, אתה יכול להביא סימוכין לכך ש''האמריקאים טוענים באופן עקבי שההתנחלויות הן בלתי חוקיות''? (אני מניח שכוונתך לממשל האמריקאי. ציטוט אחד של נשיא, מזכיר-המדינה או אחד מדובריהם יספיק, בתור התחלה. אם התכוונת לחברי קונגרס מסוימים, זה עדיין מעניין, למרות שזו לא מדיניות אמריקאית, וגם יהיה מעניין לראות ציטוט). תודה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=2223
שלום מיץ פטל
רפי גטניו (יום רביעי, 29/05/2002 שעה 23:46)
בתשובה למיץ פטל

למרות שבתקופה האחרונה מנהיגי ארה''ב אינם מרבים להשתמש בביטוי המפורש. להלן הקטע הרלוונטי מתוך דו''ח מיטשל (שאני מקווה שתסכים איתי שהוא מבטא את המדיניות האמריקאית). המבטא את היחס למעמדם של ההתנחלויות . הקישור לדו''ח המלא מצ''ב.

...
The Interim Agreement provides that ''the two parties view the West Bank and Gaza as a single territorial unit, the integrity and status of which will be preserved during the interim period.'' Coupled with this, the Interim Agreement's prohibition on taking steps which may prejudice permanent status negotiations denies Israel the right to continue its illegal expansionist settlement policy.

In addition to the Interim Agreement, customary international law, including the Fourth Geneva Convention, prohibits Israel as an occupying power) from establishing settlements in) occupied territory pending an end to the conflict.
...

קישורים:
דו''ח מיטשל: http://news.bbc.co.uk/hi/english/in_depth/middle_eas...

http://www.faz.co.il/thread?rep=2224
תודה
מיץ פטל (יום חמישי, 30/05/2002 שעה 0:08)
בתשובה לרפי גטניו

מעניין, אך לא ''עקבי''. נניח בצד את העובדה שמיטשל הוא חבר קונגרס, כיוון שהדו''ח אכן הוזמן ע''י הממשל. עם זאת, קשה לדבר על עקביות. בתקופת ניקסון, ואצל קרטר לאחריו, נראה שעמדת הממשל היתה כי ההתנחלויות הן בלתי-חוקיות (אם כי הצלחתי למצוא לכך ביטוי ישיר רק בציטוט מתוך חוות-דעת של יועץ). לעומת זאת, נראה כי ממשל רייגן הפך את יחסו לנושא, וגרס שהן חוקיות, וכך נהגו גם יורשיו (כשהביטוי המתועד האחרון שמצאתי לכך הוא בדברים שאמרה מזכירת-המדינה של קלינטון בראיון ב-Today show. לאחרונה הביע השגריר קרצר את העמדה שההתנחלויות הן ''מכשול לשלום'', מבלי להתייחס לשאלת חוקיותן, ונדמה לי שזהו הקו הנוכחי של הממשל).

על כל פנים, סקרנותי גברה על עצלנותי, ולכן אנסה למצוא התבטאויות עדכניות של הדרג הבכיר בסוגיה זו.

קישורים:
על העמדה האמריקאית, באתר של הארגון לשחרור פלסטין: http://www.nad-plo.org/fact_sheets_faq/factsh1.html

http://www.faz.co.il/thread?rep=125428
שלום מיץ פטל
סתם אחד (יום שלישי, 09/12/2008 שעה 23:39)
בתשובה לרפי גטניו

יפה עושים האמריקאים בדבריהם על ההתנחלויות ,אך מהו ההבדל בין ההתנחלויות היושבות ביו''ש לבין אלא היושבות בקליפורניה .
עדיף להם האמריקאים שאת הצביעות המגעילה ישמרו למישהו אחר

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.