פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=2210
אזור יהודה ושומרון - הרחבת היריעה של יובל
שמעון מנדס (יום רביעי, 29/05/2002 שעה 12:12)

לפני שנים נתבקשתי להכין נייר עמדה, מזווית ראייתו של המלך חוסיין בנושא חוסר הפיתוח התעשייתי באזור יהודה ושומרון. הסיבה האמיתית לחוסר הפיתוח, היתה חוסר האמון שרחש המלך לנתיניו הפלשתינאים.

בנייר הצגתי תיזה שאמרה, הגדה המערבית משופעת באפשרויות של פיתוח חקלאי. דבר שבאותם ימים לא היה קיים בעבר הירדן. ולכן, אחריותו של שלטון מרכזי היא לחלק את העוגה הכלכלית כך, שיהיה שגשוג כלכלי בכל רחבי הממלכה. מכאן שהממשלה (הירדנית) תדאג לפתח חקלאות בצד המערבי של הממלכה; ואילו בגדה המזרחית תפתח תעשיה. הבעיה היתה שבעלי הממון הפלסטינים היו בגדה המערבית, והם לא ששו להשקיע בפיתוח חקלאי, ומאותה סיבה הם לא רצו להשקיע את ממונם בפיתוח תעשייתי בגדה המזרחית (הרחק מהבית).

אינני יודע אם משתתפי הפורום מודעים לעובדה הידועה שהפלסטינים אינם אהודים ואף לא רצויים בכל מדינות ערב. עקב הסכם השלום עם מצרים, כאשר המצרים קבלו את אזור אל-עריש, הם גרשו מיד את כל הפלסטינים שהשתקעו בסיני - אלה שבאו לשם אחרי 1967.

אחרי מלחמת ששת הימים, ישראל הציעה לפליטים, תושבי המחנות סביב עזה: כל מי שירצה לוותר על מעמד הפליט שלו, יקבל חלקת קרקע וסיוע בבניית יחידת דיור. וכך הוקמה שכונה יפה ומתוכננת שגרו כמאתיים משפחות. אם אינני טועה המקום נקרא ''מחנה קנדה''.

אחד האנשים שהתגוררו במחנה קנדה, סיפר לי כי עד לנסיגה שלנו מאזור אל-עריש, הוא היסס רבות אם להשאר במחנה קנדה, או לעזוב ולחזור לרצועת עזה. אביו שזכר היטב את מוראות השלטון המצרי, ניסה לשכנעו לעזוב כי המצרים אין בהם רחמים, ולא מאפשרים לרחמי האלהים לרדת (פתגם ערבי). המצרים פתרו לו את הבעיה: הם אמרו החוצה.

אם לחזור לענייננו, הפלסטינים לא אהודים בשל כפיות הטובה המושרשת בהם. ראו את דוגמת התנהגותם כלפי ממשלת כוויית, בתקופת מלחמת המפרץ.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.