פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה למיה, 12/01/03 19:53)

http://www.faz.co.il/thread?rep=22813
למיה - הבהרה
גדעון ספירו (יום שני, 13/01/2003 שעה 0:52)
בתשובה למיה

לא כל מי שיש לו דבשת הוא גמל ולא כל אחד שיודע ערבית הוא מזרחן. מנדס יודע (כנראה) ערבית, אבל זה רחוק מלהפוך אותו למזרחן. יש לו דעות על הסכסוך ישראלי ערבי, כמו לך, כמו לי, כמו לאחרים, אבל אין לזה כל קשר למזרחנות.
אם את רוצה להיעזר במזרחנים, הרי שהם מצויים בשפע באוניברסיטאות ובמכוני מחקר, יהודים וערבים, וגם הם חלוקים ביניהם בהערכותיהם הפוליטיות.
אם את רוצה לקבל מבט מעט יותר מעמיק על החברה הערבית, ולא תיוגי כמו זה של מנדס, ואם את ירושלמית, עצתי כי תשתתפי בקורסים המתקיימים במכון ון ליר בראשותו של ד''ר עאדל מנאע (בשנה שעברה:''הפלסטינים במאה ה-‏20'' והשנה ''הפלסטינים אזרחי ישראל''). את יכולה כמובן גם לשוחח עם הסוציולוג והפסיכולוג פרופ' נדים רוחאנא מאוניברסיטת תל-אביב, ד''ר עסאם אבו ריא ממכון טרומן בירושלים וד''ר אסעד גאנם מאוניברסיטת חיפה.
היתרון שלהם על פני הרבה יהודים, שהם לא עברו את בית הספר של השב''כ והצבא ולכן ראייתם את החברה הערבית, שאינה מעמעמת גישה ביקורתית, היא הרבה יותר מעמיקה, (אבל כמובן נעדרת נימות תעוב כלפיי ערבים מחד גיסא וטפיחות חסרות שחר על השכם כאשר מדובר ביהודים מאידך גיסא, כעולה מדברי מנדס).
מנדס נוקט בטקטיקת הפרוטוקולים של זקני ציון, ומגייס למען התזה שלו אפילו את הקוראן, לפיה אשמת היחסים הקרים בין ישראל למצרים מונחת כולה על כתפי ישראל. לא צריך לשלוט בערבית כדי לדעת כי הקוראן, כמו התנ''ך וכמו הברית החדשה, הם סופרמרקטים שם ניתן למצוא מכל מין ומכל סוג. הסופים רודפי השלום ימצאו שם את הפסוקים המתאימים והאחים המוסלמים הקנאים ישלפו את הפסוקים שלהם. בדיוק כמו אצלנו. קחי את הארגון הנפלא ''רבנים למען זכויות אדם'' ותמצאי שם את העוגן היהודי דתי לפעילותם הברוכה, וכך גם באשר לפשיסטים מבית המדרש של תומכי כהנא, הרוצח גולדשטיין והמתנחלים, שנשענים בפעילותם הטרוריסטית גזענית על פסוקים מהתנ''ך ודברי אלה הקרויים חז''ל.
רק חרש שוטה וקטן לא יבחין כי ישראל נושאת אף היא באשמה כבדה ליחסים המנוכרים בין שתי המדינות. רק מי שלא השתחרר מזווית הראייה הצרה של קצין בצבא כמו מנדס, מסוגל להתעלם מפלישת ישראל ללבנון עד כיבושה של הבירה ביירות, מפשעי המלחמה שביצעה שם ומהמשך הכיבוש הרצח וההרג של ישראל כלפיי העם הפלסטיני, כמרכיבים עיקריים לקור הנושב ממצרים כלפיי ישראל.
וזו רק דוגמא אחת למבט העיזה העיוורת שמאפיין את מנדס ב''ניתוחיו''.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.