פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה ליורם המזרחי, 08/06/02 3:20)

http://www.faz.co.il/thread?rep=2689
טינה לעומת סובלנות בין-אתנית
מיכאל שרון )שכטל( (שבת, 08/06/2002 שעה 12:01)
בתשובה ליורם המזרחי

גם בארה''ב הרב אתנית צוחקים זה על הוויתו של זה. ברם, אין שם כמעט את מטעני העוינות של קבוצה אתנית כלפי משניה. הבדיחות על ''טפשותם'' של פולנים והיושר העודף המטומטם-כביכול של היוונים, כמו גם ה''פוץ'' והטוחעס'' היהודים, נעשים בקורטוב של חביבות כלפי המגוון והשונה, אך התורם. ואילו כאן, מטעני העוינות הבין אתנית, הינם אלימינטיביים, כלאמר רואים בצד האחר ''מיותר'' התופס מקום ומשאבים על חשבון אלה ש''באמת מגיע להם'' -מוטיב נרגנות-המון אנטישמי אופייני.. לעיתים אני חש שדווקא בישראל אני נתקל באנטישמיות כלפי מוצאי האירופי (ווזווז מיותר)
בעוצמות נזקיות ופורעות/מטרטרות messing up with meשלא הייתי ניתקל בהם באירופה (אמנם בדרך כלל מיהודים בני מוצא מזרחי הנראים גסי נפש במיוחד).
האם אין להבין בהקשר זה של משהו מהאנטישמיות האירופית - הרואה ביהודים תערובת פרדוקסלית של כוח ורפיסות אנושית (רפיסות נוסח הווזווז, הלקוח מהווס- שאלת ה''מה'' באידיש) את הערותיו של הרב עובדיה יוסף, אודות ''אשמתם הרת החטא'' של יהודי אירופה בשואה?

http://www.faz.co.il/thread?rep=2713
למיכאל : לארה''ב אין מסורת מהרסיך ומחריביך ממך
יורם המזרחי (שבת, 08/06/2002 שעה 18:06)
בתשובה למיכאל שרון )שכטל(

דבריך נכונים ועצובים.

לי יש ג''כ ''נסיון דומה'' את האנטישמיות הגלויה והמכוערת ''חטפתי'' בישראל,מאז ילדותי ובשל מוצאי משני המחנות בעית ובעונה אחת....בס''כ הייתי ''אוקסימורון'' ילד כהה עור המדבר גרמנית צחה מבית.....
בחנות המכולת של פולצ'אק, אי שם בקרן רחובות עזה ומטודלה קראו לי לפעמים ''דער קלעיינר פרענק/הפרענק הקטן'' ובסביבת אבי ''הספרדית'' כינו אותי....נאצי קטן'' כל כך בשל מוצאה הייקרי של אמי....

העניין הוא שבארצות-הברית של היום אין ''מסורת אלפיים שנות גולה'' בלה בלה בלה אין אתה בחרנו ובעיקר אין...לפי שעה....מהרסיך ומחריביך ממך יצאו....יחי ההבדלים הקטנים!

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.