פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לדוד סיון, 14/03/03 18:20)

http://www.faz.co.il/thread?rep=27239
האם סוף המשבר נראה לעין ?
בועז אביאני (יום שישי, 14/03/2003 שעה 23:52)
בתשובה לדוד סיון

דוד,

אני בספק רב אם אנחנו בכלל קרובים לסיומו של המשבר הכלכלי. למעשה, כללי המשחק השתנו לבלתי הכר ויקח לנו זמן רב (אולי עשור) להתרגל למצב החדש. חברות רבות שהציגו שעורי רווח ורווחיות (יחי ההבדל!) גבוהים מאד במשך שנים רבות נאלצות עכשיו לקצץ בבשר החי ע''מ להגיע לאיזון ברמה התפעולית (הכנסות מול הוצאות). כוחן הכלכלי של המדינות בהן עלות כח האדם זולה עולה מאד (בעיקר סין, מדינות מזרח אירופה כגון הונגריה, פולין, צ'כיה וגם בדרום אמריקה - מקסיקו) ותפוקת הייצור בהן עולה בהדרגה.

סיבה נוספת למשבר היא ''הנדסת'' דוחות פיננסיים ומאזנים של חברות שנטו לאמץ שיטות חשבונאיות מפוקפקות מאד (שיטת פרו-פורמה הבעייתית לעומת GAAP הוותיקה, האמינה והטובה) והסתירו במודע חובות, הוצאות וסעיפים בעייתיים נוספים.

לסיכום, איני בטוח שאנו בתחילת הסוף של המשבר כפי שרבים נוטים לחשוב, נהפוך הוא - אנו רק בסוף ההתחלה והאור טרם נראה בקצה המנהרה (שמא אולי טרם נכנסנו אליה).

http://www.faz.co.il/thread?rep=27273
בעז, אכן אין שום בטחון שהמשבר מאחורינו
דוד סיון (שבת, 15/03/2003 שעה 9:17)
בתשובה לבועז אביאני

על החחשות שהמשבר בארה''ב לא עבר/עובר כבר כתבתי לפני מספר שבועות כאן (ראה קישור מצורף). בימים האחרונים ישנם חששות שהמשק האמריקאי יכנס למיתון מחודש אם המלחמה בעיראק תמשך זמן רב ו/או מחירי הנפט יעלו למשך תקופה ארוכה (משהו כמו המשבר בעקבות מלחמת יום הכיפורים). אם אכן כך יקרה יתר העולם גם כן יסבול.

המשבר שלנו תלוי גם הוא במצב הזה אבל גם במלחמה הפרטית שלנו מול הפלשתינאים. עם זאת ניתן לעצור את הירידה בתמ''ג ואפילו לחדש צמיחה מסויימת.

אין לי ספק שהנהגת האוצר (הדו ראשית) יודעת מה צריך לעשות. אני מסופק אם אכן המהלך שיביאו לאישור יהיה כזה כי החמדנים/אינטרסנטים רבים מידי כמו גם שיקולי בחירות. בכל מקרה, יהיה זה תהליך ארוך שצריך לכלול תיקון נזקי השנתים הקודמות.

קישורים:
דילמות של קובעי מדיניות כלכלית: http://www.faz.co.il/story_1168&Page=1

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.