פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לדוד סיון, 08/11/03 14:25)

http://www.faz.co.il/thread?rep=36287
כשמעלים בעיה ודנים בנושאים שאין להם
ישראל בר-ניר (שבת, 08/11/2003 שעה 19:05)
בתשובה לדוד סיון

משמעות לגבי פתרון הבעיה זה אירלוונטי.
הבעיה הדמוגרפיה היא בעיה אמיתית. אני לא רואה איך ניתן לפתור אותה. אבל זה שלבעיה אין פיתרון, או שניראה שאין לה פיתרון, עדיין לא אומר שלא צריך לחפש פיתרון.
אבל במה מתעסקים? תקרא לבד את כל מה שניכתב בתגובות למאמר שלך. כן לסגת לגבולות 1967 או לא לסגת, כן טרנספר או לא טרנספר. והעיקר - כל צד משתמש בזה כדי לנגח את צד השני. על זה מוציאים את כל המרץ. אבל שני הנושאים האלה הם חסרי משמעות לחלוטין לגבי פיתרון הבעיה.
הבעיה הדמוגרפית לא תעלם גם אם תהיה נסיגה מלאה לגבולות 1967 - יהיה רק צורך להתמודד אתה בתנאים הרבה יותר גרועים, והטרנספר פשוט לא יקרה.
זה מאוד נוח לדבר על שני הנושאים האלה, זה מאפשר לכל צד להדביק תוויות על הצד השני, זה משחרר תיסכולים, זה נותן לדובר תחושת סיפוק שהוא תרם מה שהוא, ומה שהכי חשוב - זה פוטר את הדובר מלהקדיש מחשבה רצינית לבעיה עצמה.
כמו בבדיחה המפורסמת על היהודי שמחפש את המפתחות שאבדו לו במקום שיש אור במקום לחפש אותם במקום במקום שהם אבדו, כך גם כאן. מעבירים את הדיון לנושאים שאתם ''קל'' להתמודד.
.

http://www.faz.co.il/thread?rep=36289
עם תשובה כמו עכשיו אני יכול לחיות אבל .....
דוד סיון (שבת, 08/11/2003 שעה 19:18)
בתשובה לישראל בר-ניר

עד עכשיו הבהרת מה לא טוב בתשובות שאחרים נתנו. האם אתה יכול להצביע על דרך באמצעותה יהיה יותר קל למצוא פתרון?

אני לא מצליח אפילו להצביע על הכיוון של הפתרון. אולי אתה (מישהו אחר) יכול לעזור.

http://www.faz.co.il/thread?rep=36310
אמרתי בפרוש שגם לי אין כרגע
ישראל בר-ניר (שבת, 08/11/2003 שעה 23:29)
בתשובה לדוד סיון

שום פיתרון, לפחות פיתרון בר ביצוע. זה לא אומר שאין פיתרון, זה אומר שאני לא יודע מה הוא.
אפשר לקוות אולי שעליה מסיבית תתן תשובה (חלקית לפחות) אבל גם זה לא נראה כמה שהוא שעומד להתרחש. אפילו עם התעוררות האנטישמיות במערב אירופה תביא לעליה המונית משם זה יתבטא במקרה הטוב בכמה מאות אלפים - רחוק מאוד ממספרי גידול האוכלוסיה הערבית.
אתה גם מפרש אותי לא נכון. כשאני משתמש במונח ''אירלוונטי'' לגבי פיתרון כל שהוא, אין בזה משום כוונה ערכית. אין לי שום כוונה לפסוק אם זה ''טוב'' או ''רע''. כל מה שבכוונתי לאמר שזה לא שייך לנושא ולכן זה בכלל לא משנה אם זה טוב או רע.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.