פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לגבי בחן, 07/02/04 7:57)

http://www.faz.co.il/thread?rep=40763
הדרך הנכונה
דוד סיון (שבת, 07/02/2004 שעה 8:55)
בתשובה לגבי בחן

כמו שפירוק המונופולים נמנע כך גם המיסוי שאתה מציע ימנע באותן שיטות. בנושא המיסוי יתחזק כוחם של המתנגדים. הרי אז יצטרפו ל''בעלי'' המונופולים גם אותם כוחות שמנעו כל כך הרבה שנים את מס הבורסה. אבל איך העלאת שיעורי המס:
1. תקטין את עלות המגזר הציבורי?
2. תקטין את ''נזקי'' המונופולים הציבוריים והאחרים?

הבעיה היא כפולה: משק ציבורי גדול מידי וחוסר תחרות במשק. התוצאה היא פגיעה בכושר הצמיחה של המשק. ריכוזיות ומשק ציבורי גדול מידי הם החסמים להתפתחות המשק והכלכלה – שני מוקשים שצריך לפרק.

נכון, כפי שהניסיון שלנו מוכיח, זו משימה קשה לביצוע. אבל היא מאד חשובה אם אנחנו רוצים שהמשק שלנו יצמח (צמיחה בת-קיימא) באופן משמעותי בזכות עצמו. בעצם אין דרך ביניים ולכן צריך לגייס את הציבור שיטיל, באמת, על המערכת הפוליטית לפעול לפירוק המוקשים.

http://www.faz.co.il/thread?rep=40786
הדרך הנכונה
גבי בחן (שבת, 07/02/2004 שעה 21:52)
בתשובה לדוד סיון

יש בינינו הסכמה על הצורך הדחוף לפרק את המונופולים ולהגדיל את התחרות במשק. הצעת העלאת מס ההכנסה השולי באה לתת פיתרון אלטרנטיבי להקטנת כמות העובדים שהצעת אתה כפיתרון לחריגות השכר, כדי להקטין את עלות השרות הציבורי. אז מס גבוה לא מקטין את עלות השרותים הציבוריים, אבל הוא מקטין משמעותית את הנטו של אותם שיאני שכר, וכך יוצר יותר שיוויון, ומגדיל כמובן את המקורות במשק, ובדרך צודקת

http://www.faz.co.il/thread?rep=40809
הדרך הנכונה
דוד סיון (יום ראשון, 08/02/2004 שעה 8:10)
בתשובה לגבי בחן

הצורך להקטין את מספר עובדי הציבור נובע מההבנה שחלק גדול מן השרותים שהם נותנים, אם הם נחוצים, ינתנו ביתר יעילות (בעלות נמוכה יותר) על ידי המגזר הפרטי. הבעיה, אם כן, היא לא רק להקטין את עלות השרות הציבורי אלא לגרום להעברת אותם עובדים למגזר הפרטי שמייצר את הצמיחה. לכן מיסוי כזה או אחר לא משרת את המטרה האמיתית שהיא הגדלת היעילות במשק על ידי הגדלת המגזר הפרטי והתחרות.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.