פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה ליובל רבינוביץ, 23/02/04 18:22)

http://www.faz.co.il/thread?rep=42061
כמה הערות אגב שראוי להוסיף
נסים ישעיהו (יום שני, 23/02/2004 שעה 23:08)
בתשובה ליובל רבינוביץ

בס''ד.

א. אין לי שום הסתייגות חלילה מהצגת שאלות כאלה וגם נוקבות יותר אם יש. ההפך הוא הנכון ורק רצוי לשמור על מסגרת של דיון ענייני בלי שום רמיזה אישית.

א-‏1. רמיזה אישית אני קורא, בין השאר לרעיון שמישהו יתבקש להצביע עבורי; לא ולא! אנחנו מציעים רעיון ולא אישיות. אינני קורא לאיש להצביע עבורי כי איני רואה עצמי ראוי לכך. הרעיון, בהחלט ראוי שיצביעו עבורו; ואם יוחלט להטיל עלי את המשימה לבצעו - אקבל זאת, אבל זה בפירוש לא העניין.

ב. ''המצע שלנו בנוי על פי התורה כפי שהתורה מתייחסת למציאות כיום...'' והרי מדי שבוע אני עמל להציג, תחת מעטפת הטלית, את האקטואליה בפרשת השבוע מתוך הנחת יסוד שהתורה היא נצחית ותקפה היום בדיוק כמו מאז.

ג. התורה שבכתב ניתנה עם פירוש בע''פ, וזה ממשיך להתפתח ומוצא בתורה עצמה את התשובות לכל השאלות ואת הפתרונות לכל הבעיות. מה שאני עושה הוא למצוא את ההתאמה בין התורה לבין המציאות הגלויה, זה הכל.

ד. קיום יחסי מין לפני הנישואין לא גרר עונש מעולם אלא אם כן היה משטר חזק כל כך ורמה מוסרית גבוהה כל כך שהענישו על יסוד תקנה כלשהי, אבל לי לא ידוע על דבר כזה. על פי התורה יש בזה פגיעה בצניעות אבל זו לא עבירה במובן המקובל. בטח לא כזו שגוררת עונש בבית דין.

ה. הגישה שלנו שונה משל אחרים בכך שאנחנו מציעים לכולם שותפות מלאה, לאו דוקא בהצהרה על קבלת הבסיס הרעיוני/הלכתי אלא ביישום הפתרונות הנגזרים ממנו. מי שמסתפק במה שיש ואינו רואה צורך במהפכה, או שחושב כי המערכת תתקן את עצמה ודי לו בכך - לא ננסה לשכנע אותו. הקהל הפוטנציאלי שלנו מורכב מכל מי שמזהה את קריסת המערכת וגם מוכן לשקול חלופה השונה מהותית מן המערכת שקרסה.

ו. זו אחת הסיבות לכך שבחרנו בדרך הקשה לרשום מפלגה, שכל מי שמשתתף בתרומה כלשהי (עד מאה ש''ח לתורם יחיד), הנו שותף מלא במפלגה לכשתקום בע''ה.

ז. לא ניתן לתקן מערכת שקרסה על בסיס אותן הנחות יסוד שהובילו לקריסה; לכן לשיטתנו, האזרח יצטרך לקחת אחריות על גורלו ולא לסמוך על המדינה. המדינה תקח אחריות אך ורק בנושאי ביטחון פנים וחוץ, תשתיות כלליות וכדומה. לא עוד הצקות ביורוקרטיות אין סופיות.

בברכה,
נסים.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.