פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לרמי נוידרפר, 24/02/04 13:30)

http://www.faz.co.il/thread?rep=42104
מס הכנסה שלילי
דוד סיון (יום שלישי, 24/02/2004 שעה 16:39)
בתשובה לרמי נוידרפר

אבי הרעיון, מילטון פרידמן, (פרק 12, קפיטליזם וחופש, 1962) ודאי הכיר את הניסויים כאשר כתב את ספרו, החופש לבחור בסוף שנות ה-‏70. הוא הציג את הרעיון בסוף שנות ה-‏70 (בספרו החופש לבחור, עמודים 126-135, שיצא בארץ בשנת 1988). לא סביר שהוא לא הכיר ניסויים נרחבים. יותר סביר שהניסויים הללו לא שיכנעו אותו?

זה שבתקופת אביך ז''ל פסלו את הרעיון לא אומר הרבה משום שסביר להניח שהפסילה היתה מאד פוליטית. זה מה שמילטון פרידמן מספר: ''החלום יפה, אבל לרוע המזל אין לו כיום שמץ של סיכוי להפוך למציאות. שלושה נשיאים - ניקסון, פורד וקארטר - עיינו בכובד-ראש בתוכניות הכוללות אלמנטים של מס הכנסה שלילי או המליצו על אימוצן של תוכניות כאלו. אבל בכל פעם התעורו הלחצים הפוליטיים שאילצו אותם...'' (החופש לבחור, עמוד 130) לוותר על העיקר.

אשמח מאד רמי לראות את תוצאות הניסויים שאתה אומר נכשלו בניו ג'רסי. במה בדיוק הן נכשלו?

אבל עם כל הכבוד, בלי הסבר מפורט יותר ונתונים יקשה עלי לקבל את הטענה שלך על הכשלון. כי אם פרידמן מתאר מצב אמיתי, בתקופה של שלושה נשיאים, הייתי חושב שאפשר להניח, בסבירות גבוהה, שגם הניסוי עליו אתה מדבר לא בחן את ההצעה של פרידמן באופן חלקי או במלואה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=42132
טעות בעדך דוד
רמי נוידרפר (יום שלישי, 24/02/2004 שעה 22:19)
בתשובה לדוד סיון

מילטון פרידמן הציע את הרעיון עוד בשנת 1962 והניסויים נערכו בעקבות הצעותיו ולא ההפך. גם כאשר נבחן הנושא בארץ היו ידועות השקפותיו של פרידמן

קרא נא את המאמר הממצה על הנושא באנציקלופדיה התמציתית לכלכלה - שם מפורטים הנסיונות השונים שהיו לבחון או לבדוק את הנושא
ואם תרצה להעמיק בנושא (אני לא....) יש את המאמר שאמרו לי שהוא מקיף וממצה ביותר בנושא http://papers.nber.org/papers/w9751.pdf

במה שנוגע לארץ - היתה זו ועדת בן שחר שבחנה בין השאר אתהנושא ופסלה אותו. אינני יודע את הפרטים

http://www.faz.co.il/thread?rep=42167
עדין לא טעיתי -
דוד סיון (יום רביעי, 25/02/2004 שעה 20:36)
בתשובה לרמי נוידרפר

1. עוד לא הראית שטעיתי ולכן הכותרת שלך היא טעות ראשונה.
2. המשפט הראשון בהודעה שלך מוכיח שלא קראת את שכתבתי בתחילת תגובתי וזו טעותך השניה. אמרתי שם שאם הניסויים באמת הראו ''כשלון'' הרי שפרידמן לא היה ממליץ על מס הכנסה שלילי גם בספרו, ''החופש לבחור,'' שיצא לאור בשנת 1979, ובתרגום עברי בשנת 1988.
3. גם המאמר מהאנציקלופדיה התמציתית לא מוכיח כלום אלא מדבר על ניסויים ובעיות (גם אידיאולוגיות) ביישום הרעיון. מצד שני הציטוט שהבאתי מספרו של פרידמן אומר במפורש שהנשיאים שרצו ליישם את הרעיונות אולצו (פוליטית) להגיע עם הצעות חלקיות ביותר. בקיצור בספר המאוחר יותר פרידמן אומר שההצעה שלו לא התקרבה אפילו ליישום (ואני חושש שלא נכללה במלואה בניסויים). וכאן טעותך השלישית כי לא קראת בעיון את דברי וחבל.
4. את המאמר האחר משנת 2003 עוד לא הספקתי לקרוא אבל גם הוא כמו המאמר האחר רומז על כך ששיטה דומה למס הכנסה שלילי - Income Tax Credit - יושמה באופן נרחב. העובדה הזאת גם נרמזת במאמר הראשון עליו המלצת.
5. על פי המאמר הראשון אין שלילה, באף ניסוי, שהשיטה חוסכת מיליארדים רבים בעלות ביורוקרטית של תכניות הרווחה כמו שהן היום

אז ממה נפשך, רמי, היכן הטעות שלי?

בכל מקרה תודה על המקורות להמשך לימוד הנושא.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.