פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לראובן גרפיט, 04/07/02 17:58)

http://www.faz.co.il/thread?rep=4487
ראובן: בראשית היו סיפורי אגדות על צה''ל
אורי מילשטיין (יום שישי, 05/07/2002 שעה 7:54)
בתשובה לראובן גרפיט

האגדות החלו בימי דוד בן גוריון. לכן אפילו שבזמן בן גוריון גנרלים הורחקו מן הפוליטיקה, תרבות המיתוס הצבאי שהוא כונן בישראל סללה את הדרך של הגנרלים לפוליטיקה.

בתרבות של אגדות, הגנרלים הם גיבורי האגדות. מכיוון שהישראלים האמינו ומאמינים שהאגדות הם אמת, הם העריצו את הגנרלים.

אנשים נערצים הם נכס אלקטורלי.

http://www.faz.co.il/thread?rep=4521
זה לא רציני, התכוונתי מתי החלו לצרף
ראובן גרפיט (יום שישי, 05/07/2002 שעה 18:37)
בתשובה לאורי מילשטיין

גנרלים לשילטון ולמה? האם דיין היה הראשון? כיצד רבין, ברלב, מוטה גור ואילך הצטרפו? מה היה המנגנון שאיפשר צרופם לצמרת השלטונית של מפאי על גלגוליה? מדוע חברי המפגה אפשרו זאת? האם צרוף הגנרלים הוכיח את עצמו? (לעניות דעתי כמעט כולם היו אסון כלכלי ופוליטי), אנא - הרחב בנושא ונשמח לקרוא גרסא הסטורית מנומקת !

http://www.faz.co.il/thread?rep=4570
לראובן: הפלמ''ח אבי אבות הטומאה
אורי מילשטיין (שבת, 06/07/2002 שעה 7:59)
בתשובה לראובן גרפיט

לקראת מלחמת העצמאות ובמלחמת העצמאות דאגו ראשי הקיבוץ המאוחד, והמפלגה לאחדות העבודה ואחר כך מפ''ם (שהתפלגה שוב בשנות החמישים) שרוב המפקדים הבכירים בארגון ההגנה ובעיקר בפלמ''ח יהיה תחת השפעתם. בכך הם התכוונו להשתלט על המדינה העתידה לקום. זה היה הטעם שבן גוריון ניסה במשך כל המלחמה לפרק את הפלמ''ח ובסוף הצליח לפרק רק את מטה הפלמ''ח.

אחרי המלחמה הצטרפו למפ''ם (שהיתה איחוד של השומר הצעיר והמפלגה לאחדות העבודה) הגנרלים הבולטים שפרשו מן השרות הפעיל: מפקד הפלמ''ח וחזית הדרום יגאל אלון ומפקד חזית הצפון משה כרמל. גם מפקד חזית המרכז צבי איילון היה איש מפלגה זאת אך לא הצטרף להנהגתה.

מפ''ם הצליחה מאוד בבחירות ב- 1949. היא היתה המפלגה השנייה בגודלה אחרי מפא''י. במהלך השנים היו יגאל אלון ומשה כרמל שרים בממשלות אחדות. בן גוריון הכניס את משה דיין לפוליטיקה כדי לנטרל את השפעתו של אלון.

כרמל, אלון ודיין לא הבינו את הוויית הצבא והמלחמה. היה להם כושר מנהיגות אך לא היתה להם הבנה באסטרטגיה. אותם דברים אמורים על הפעילות הפוליטית של השלושה ושל הבאים אחריהם: רבין, בר לב וכו'.

http://www.faz.co.il/thread?rep=4647
תודה, השכלתי!
ראובן גרפיט (יום ראשון, 07/07/2002 שעה 18:56)
בתשובה לאורי מילשטיין


מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.