פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לניר, 05/07/02 2:34)

http://www.faz.co.il/thread?rep=4507
הצעה לא מוסרית
גדעון ספירו (יום שישי, 05/07/2002 שעה 14:56)
בתשובה לניר

לניר,
אני קורא בצער מהול בחמלה את המלל הילדותי שלך כל רצונך לסכן את חייך כדי ''להגן על המולדת''. ההיסטוריה מכירה לא מעט מקרים של צעירים בגילאי 16 17 שנישטפו בתעמולה לאומנית והקריבו את חייהם על מזבח שגיונות לאומניים, דתיים, אימפריאליים. גם נערי ההיטלר יוגנד בגרמניה, שהיו צעירים שטרם הספיקו לחטוא, והאמינו כמוך בתמימות נערית באשפה הלאומנית שהחדירו למוחם, הלכו כששיר על שפתותיהם (כמוך) ''להגן על המולדת''. עם כל ההבדלים בין גרמניה של אז וישראל של היום, יש גם מן המשותף כאשר מדובר בצעירים, שקל להלהיבם במלל כאילו פטריוטי של הגנה על המולדת, ותחת המסווה הזה לשולחם למות למען מטרות בזויות ונאלחות. הצעירים הגרמנים ששרדו את המלחמה, הבינו כעבור שנים, כי ניצלו את תמימותם, עיוורונם ובורותם כדי לשולחם למלחמות לא להם.

יורם המזרחי עושה מעשה מאד לא מוסרי, כאשר הוא מעודד אותך מקנדה הרחוקה והשלווה לסכן את חייך ולהתגייס לצבא. הדבר האחד והיחיד שהוא רשאי לדעתי לעשות, לאחר שעזב את היורה המזרח תיכונית הרותחת, והגר לקנדה הפסטורלית, הוא להציע לך לעשות כמותו, ובכך להציל את חייך.
אני דווקא מאד תומך בהגירתו של המזרחי. סבורני שהוא עשה את המעשה הנכון בלכתו למקום מבטחים שאין בו מלחמות, שבו לא נישקפת סכנה לו ולמשפחתו, והם נושמים אויר פסגות של שלום. אבל אם הוא, ממקלטו הבטוח בקנדה, שולח אותך להיהרג למען המולדת שהוא נטש, הרי שהוא מאמץ מוסר של מאפיונרים, וזה לא מתאים לאדם הגון כמו המזרחי, שמכל שורה שהוא כותב מקנדה הוא משפריץ בדרך כלל יושר אינטלקטואלי.

מאחר ואתה ברוך השם עדיין לא בצבא, אני מציע לך להיחשף לקהל אחר שבדרך כלל אינך נימצא בקירבו, ולהגיע בשבוע הבא יום שישי 12 ביולי להאנגר 11 שבנמל תל-אביב. מהשעה 5 אחר הצהריים ועד חצות יתקיים ארוע תרבותי פוליטי של תנועת ''יש גבול'' תחת הכותר ''יש גבול בנמל - ארוע בזכות השלום, נגד הכיבוש ולציון 35 שנות עוול של כיבוש חסר תוחלת; 20 השנים מאז מלחמת לבנון המיותרת''.
בארוע יופיעו האמנים: אלון אולארציק; בן ארצי; יזהר אשדות; שרון בן עזר; ישראל ברייט; יובל גורביץ; טל גורדון; אביב גפן; DAM הראפרים הערבים הראשונים; התיאטרון הערבי-עברי ביפו; זאב טנא; חלס; שרון מולדבי; ברי סחרוף; סגול 59; נתן סלור; קרני פוסטל; פוצ'י; פרוייקט הגומייה; קטיפה שחורה; ורד קלפטר; מיקה קרני; תמי רודנר; מיקי שביב; דן תורן ואחרים.
הדוברים בארוע יהיו: משה איבגי; שולמית אלוני; מוחמד בכרי; יעקב גלעדי; סיהאם דאוד; איציק ויינגרטן; דוד זוננשיין; נתן זך; מוחמד עלי טהא; נועם כוזר; יצחק לאור; מוטי לרנר; יהודה מלצר; סלמאן נאטור; מתן קמינר; ישי שגי; יגאל שוחט ואחרים.
מנחים: אלון אבוטבול; ישי מנוחין; יגאל עזרתי; נורמאן עיסא.

תבוא, תפגוש צעירים רבים בני גילך, תחליף עימם דעות. אתה תפגוש שם רבים מבוגרי לבנון והאינתיפאדה הראשונה, שהסכימו לסכן את חייהם משום שבתמימותם האמינו בשעתו לשטיפת המוח, כמוך היום, כי הם ''מגינים על המולדת''. היום ברור להם שעשו בהם שימוש ציני, סיכנו את חייהם למען מטרות שאין בינן לבין הגנת המולדת ולא כלום, והם אבלים על חבריהם שנהרגו על מטרות שווא. זאת ההצעה ההגונה שאני יכול לשלוח לך מכאן, מישראל.

http://www.faz.co.il/thread?rep=4534
מעולם לא נשטפתי בתעמולה לאומנית
ניר (יום שישי, 05/07/2002 שעה 19:43)
בתשובה לגדעון ספירו

ואפילו לאומית, אני מבית רגיל, עם הורים ''מושפעי תקשורת'' ויש לי חברים ימניים (אך גם הם מושפעי תקשורת)

והתעמולה האנטי ציונית שלך ממש לא עובדת עליי, צר לי לציין, אני אולי ילד בן 17-16, אבל אינני דומה במאום לאותם נערי הפיהרר ומרצ, שהם באמת ''תינוקות שנישבו'' החלפתי כל כך הרבה דעות, עם אנשים אמיתיים, ומאונטרנטים שכפי שאתה יכול לנחש

את השטיפה ''זה מזכיר לי תנועה אירפית חשוכה במאה שעברה'' כבר שמעתי, בדקתי, ומצאתי לא נכונה (אלא אם כן זוהי השוואה ''ממוקדת'')

מטרותיי אינן בזויות, אלא צודקות, אינני תמים ובור, אלא חכם ו...(אין לי הופכי לתמים)

אני אוהב את שירי אלתרמן, אינני מוצא דבר נאצי בהם, אלו שירים ציוניים יפהפיים, יש גם שירים לאומיים יפים, באמת

ובניגוד לנערי מרצ האבודה ו''דומיי'' מגרמניה, אני קראתי את מאמריהם של פורפיל חדש, מחץ, מק''י, קקי מדיה, כך שאינני שטוף כל תעמולה, והתרגיל ''אתה שטוף תעמולה'' כבר מוכר לי מי-ז-מן

המלחמה היא למען ארצי, ועל כן, היא צודקת, ו''לי''

בקשר ליורם, אם הוא באמת גר בחו''ל, פנה אליו לא אליי

אני בכל מקרה אשאר במזרח הלוהט והקשה

אשאל את ידידיי מנוער האבודה אם יש להשיג טרמפ לנמל, למרות שלא נראה לי להתווכח באירוע שכזה דבר מקובל

איזה דברים חדשים ישמיעו לי שם? אינני יודע, מה גם אני מתווכח עם בחורי שמאל, אבודה ושאר אנרכיסטים סוציאליסטים

אני נאלץ לתקן אותך, הכיבוש נגמר ב 11 ביוני 67, ומלחמת לבנון לא הייתה מיותרת

כמו כן לא ענית על שאלתי, מדוע היישוב שלי איננו פשע מלחמה ואילו יישוב אחר כן?

ובגלל שאתה כה אוהב את שיריו של ה''פאשיסט'' אלתרמן, אתן לך שיר שלם שלו, שבוודאי תאהב, עם מסר מאוד יפה, אהיה מאושר אם תקרא את כולו, גם אם אתה מכיר אותו

''לילה צח, אילנות מניעים
את נופם בלחישה אורירית.
ממרום כוכבי ליל ערביים
נוצצים עלי ארץ ערבית.
נוצצים כוכבי ליל במצמוץ
וזורעים את אורם הרעוד על העיר השוקטת אל קודס
שחנה בה המלך דאוד.
ומשם הם צופים ורואים את העיר אל חליל ממרחק.
עיר קברו של האב איברהים,
איברהים שהוליד את אסחק.
ומשם קו אורם השנון אץ לצבוע בזהב אורו,
את מימי הנהר אל ארדן שיעקוב במקלו עברו.
לילה צח. ברמיזה אורירית
נוצצים כוכבי ליל כחוק על הריה של ארץ ערבית

אשר מוסה ראה
מרחוק''

ארץ ערבית, נתן אלתרמן

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.