פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לנסים ישעיהו, 04/07/02 2:33)

http://www.faz.co.il/thread?rep=4660
הזוהר, כה רבים פרשו אותו , נבאו נבואות, קבעו בקיצי
ראובן גרפיט (יום ראשון, 07/07/2002 שעה 22:02)
בתשובה לנסים ישעיהו

וכולם טעו. הציונות קמה בניגוד לכל הנבואות. הרב קוק כתב לא מעט בנושא וניסה להבין את התהליך כיצד דוקא חילונים, כופרים הם אלה שמביאים את הגאולה (תשובתו שהם החמור של המשיח), אבל הוא כתב מתוך מצוקה. מי כמוך כיהודי מאמין, יודע היטב, שכאשר אין לכם תשובות אתם ממציאים הגדות, משלים וסתם שקרים, רק על מנת לצאת מן המיצר.

http://www.faz.co.il/thread?rep=4667
יהדות בימינו.
נסים ישעיהו (יום ראשון, 07/07/2002 שעה 22:45)
בתשובה לראובן גרפיט

מר גרפיט, תודה שטרחת להתייחס שוב לנאמר בטור 'טלית של תכלת'.
אם תואיל לקרוא את הטור האמור להתפרסם בשעות הקרובות, תמצא שם התייחסות להערותיך ולסגנונן.
היהדות והיהודים קיימים נגד כל הסיכויים הלוגיים מפני שהם אמת. 'אמת' ביהדות פירושה נצחיות. אמת אינה משתנה ואינה מתבטלת. מה שמשתנה זו האמת היחסית של מציאותנו, כפרטים, בעולם הזה.
תמיד היו יהודים שניסו לאלץ את האמת המוחלטת על פי האמת היחסית של עצמם. מי ששרד - שרידותו מלמדת כי הוא זה שדבק באמת המוחלטת מול היעלמותם היחסית או המוחלטת של מי שהתעקשו על אמת יחסית.
כדי לענות לך על ביקורת המקורות ודרך התפתחותם שבדבריך - לא די במסגרת זו. אומר רק כי הטור שלי משתדל להישאר נאמן לשולחן ערוך ולכל יתר המקורות שהזכרת. אני מקווה שזה מצליח. עכ''פ, הוא עובר ביקורת מחמירה מצד תלמידי חכמים גדולים ממני אשר את פסיקתם אני מקבל ללא ערעור וללא הרהור באשר הם משמשים לי מודל של דבקות בה' ללא פשרות משום סוג.
ברשותך, אמשיך כאן בהערה לתגובתך הנוספת:
למה כולם נטפלים ל'חמור של המשיח'?
החמור בקיצור נמרץ: לאברהם אבינו היה חמור. למשה רבנו היה חמור וגם למשיח יש חמור. מבין שלושתם, המשיח הוא היחיד הרוכב על החמור. כלומר הוא מופיע מתוך שליטה מוחלטת בחומר. הוא רוכב על החומר והחומר אינו מפריע לו להשליט את הרוחניות בכל העולם.
נבואות שהתבדו, אתה אומר? אענה לך בסגנונך: אלה שטויות! פשוט, לא מוכנים להשקיע מאמץ לפתוח את הראש לרעיונות חדשים אז נאחזים באמירות סתמיות.
לעצם העניין: יש (בהלכה) כללים ברורים לגבי נבואה ונביאים. מפורט בדיוק אילו נבואות חייבות להתקיים ואילו הן על תנאי גם אם לא הותנה במפורש. כשמתבוננים בנבואות דרך המשקפיים של ההלכה - רק אז ניתן לשפוט.
מזווית הראיה של ההלכה אנחנו טוענים כי הציונות אינה חלק חיובי בתהליך הגאולה. אולי היא חמור של מישהו, אבל לא של המשיח.
אתה יודע, מר גרפיט, לא חייבים להיות אנטי. בעצם, כשנקודת המוצא היא 'אנטי', אין שום סיכוי ללמוד משהו חדש. ועם כל הצניעות, נדמה לי שהטור הזה מציע זווית קצת שונה מזו המקובלת בהתייחסות למקורות בכלל ולפרשת השבוע בפרט.
בברכה,
נסים.

קישורים:
מדינה, ציונות, איך הדברים באמת, על פי דרכנו.: http://www.ohrisrael.org/MAMR/tshuva.htm

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.