פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לרמי נוידרפר, 02/06/04 10:29)

http://www.faz.co.il/thread?rep=48024
נוכל ושרלטן הוא הכותב הנכבד
אריה פרלמן (יום רביעי, 02/06/2004 שעה 22:26)
בתשובה לרמי נוידרפר

נתחיל מ''שיא הגיחוך''.

חוקי הטבע צריכים להיות מוכפפים להיסטוריה.

מה מגוחך בזה?

היסטוריה היא התרחשויות, תהליכים ועובדות.

אם המדע הוא מדע - ולא מיסטיקה - הוא צריך להיות אמפירי. ואמפירי יכול להיות רק מי שמוכן לשנות את קביעותיו על סמך העובדות - ולא מי שמגנה את העובדות כ''שרלטנות'' אם אלה אינן תואמות את קביעותיו.

*

כך, למשל, אם יוכח, מבחינה היסטורית - שלאורך כל המאה ה-‏18 ירד גשם שוטף בחודשים יולי-אוגוסט באזורים שבהם זה ''לא ייתכן'' - מן הסתם המטאורולוגים וחוקרי האקלים יצטרכו לבחון מחדש את קביעותיהם.

ואם, למשל, יוכח מבחינה היסטורית ואגרונומית - שבמחצית הראשונה של המאה ה-‏19 צמחו עצי אשכולית בגרנלנד - מן הסתם יצטרכו חוקרי החקלאות והאדמה לבחון מחדש את תובנותיהם.

*

זוהי הטענה הבסיסית של הכותב הנכבד נגד וליקובסקי, וממנה נובעת ההתייחסות כלפי טיעונים בסיסיים בספריו.

האמירה ש''שום מדען'' לא מסכים לתיאוריות ה''מוזרות'' של וליקובסקי - היא כמובן הבל מוחלט. מאחר שוליקובסקי הגאון הוכיח בקיאות בשורה כה ארוכה של תחומי מדע ותרבות - (ועל כך אין חולק גם בקרב מתנגדיו החריפים) - אין אף אדם בודד שיכול להעריך כהלכה את כל משנתו.

עם זאת, ישנם (ובעיקר היו בתקופה שבה חי) מדענים מתחומי מדע ומחקר שונים - שהביעו את דעתם בתחום שאותו הכירו. תגובותיהם כללו תמיכה מלאה; תמיכה חלקית; הודאה חלקית (לעתים בחירוק שיניים) או אף כבוד ואהדה מבלי לחרוץ דין.

שלוש דוגמאות הן חוקר התנ''ך פרופ' רוברט פפייפר, האגיפטולוג אטיין דריוטון, וחוקר תולדות יוון פרופ' דוד פלוסר.

*

יש לי רושם מטריד ביותר, שהכותב הנכבד לא טרח לקרוא את ספריו של וליקובסקי בטרם התנפל בחמת זעם צדקנית ורשלנית.
כמדומני טרח רק לעיין קמעא באחד מאתרי המתנגדים ולהביא משם מעט מובאות קוריוזיות לקישוט התקפתו.

*

אך אם כן טרח וקרא את הספרים - עשה הכותב הנכבד חטא כפול ומכופל. זאת מכיוון שמי שקרא את הספרים - ואיננו משוחד עד קצה אוזניו - לא יכול שלא להתפעל, לפחות, מרוחב ועומק הידיעה, מכושר הניתוח, מהשקדנות, ההתמדה והחריצות, ומאישיותו של עמנואל וליקובסקי - גם אם אין מסכימים עם מסקנותיו.

דוגמא טובה להתנהגות מכובדת שכזאת יכול למצוא הכותב הנכבד באלי אשד.

*

וליקובסקי - כך פופולרי לטעון - מגייס את המדע, (או ''פסאודו'' מדע) - בשביל להוכיח את אמיתות התנ''ך. בכך הוא מוקע כ''פונדמנליסט'' דתי ו/או לאומני - וכך גם תומכיו, ובכלל זה ה''פרלמנים''.

ובכן, גם האשמה פופולרית זו יסודה בשרלטנות ובשטחיות - ומי שקרא את הספרים שתרגמה והוציאה בתו לאור - יודע זאת.

כי מצד אחד - באמת ניתן לסבור שאם ישנן ראיות מדעיות לנסים שבתורה - הרי שאמיתות הנסים מאשרת את אמיתות האלוהים.

אך מצד שני - וגם את זאת טענו נגד וליקובסקי - אם הנסים שמתוארים בתורה אינם אלא תופעות פיזיקליות/אסטרונומיות שניתן להוכיח אותן - הרי שוליקובסקי מפשיט את נסי האלוהים ומעקר מהם את משמעותם האמונית.

*

לסיכומו של דבר, עצה לי אל הכותב הנכבד: נסה להתעלות על עצמך, ולבדוק היטב. לעתים תגיע למסקנה (המזעזעת) שגם פודמנטליסטים וקנאים צודקים. לפעמים.

http://www.faz.co.il/thread?rep=57088
נוכל ושרלטן הוא הכותב הנכבד
יגאל ברק (יום חמישי, 10/03/2005 שעה 2:09)
בתשובה לאריה פרלמן

אכן, וליקובסקי היה גאון שהקיף תחומים אדירים של ידע, וכדרכם של גאונים, אם כי לא כולם, היה בו יושר אינטלקטואלי רב, והוא ניסה בכל כוחו ליזום בדיקות אובייקטיביות של התיאוריות שלו, כמו בדיקת פחמן 14. אבל לרוב הממסד האקדמי העדיף פשוט להתעלם ממנו ולהחרים אותו, במקום להתמודד עניינית עם טיעוניו.
כסטודנט להסטוריה, אני חש אכזבה רבה מכך שמאכילים אותנו כל מיני אקסיומות ומתארים אותן כאמיתות מוחלטות, בלי להצביע על הדרך בה הגיעו לאקסיומות הללו, שעליהן מתבססים בהמשך, ובלי להתייחס לאפשרות שגם על הקביעות המקדמיות הללו אפשר לערער ולחשוב מחדש, למרות שזה יהפוך כמה מחקרים ללא רלוונטיים.

לגבי האמינות ההסטוריוגרפית שמייחס וליקובסקי לתנ''ך- זה נכון שהוא מניח שרוב מה שכתוב הוא נכון, אך זו הנחה שלו בכלל כהסטוריון, ולא רק לגבי התנ''ך- הוא נותן קרדיט הסטורי רב למסורות עממיות שונות, וסבור שיש בהן גרעין הסטורי ככלל. אפשר לחלוק על הגישה המתודית הזאת, באופן מקומי או באון רחב, אבל אי אפשר לטעון שהיא מופרכת לחלוטין.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.