פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=53451
אהבתי את הכותרת
דוד סיון (יום חמישי, 21/10/2004 שעה 8:17)

הפסוק שמכיל את הכותרת אומר המון על דרכים שיש לנהוג. הוא גם יכול להיות בסיס לפתרונות אקטואליים - אפילו מנוגדים. אבל הקטע בכותרת הוא העיקר שבעיקר.

לא אהבתי את ההמלצה בסוף.

http://www.faz.co.il/thread?rep=53488
אהבתי את הכותרת
נסים ישעיהו (יום חמישי, 21/10/2004 שעה 19:19)
בתשובה לדוד סיון

בס''ד

גם אני לא תמיד אוהב את המסקנות שאני מגיע אליהן; אילו כתבתי רק מה שאני אוהב או מה שמתאים לדעותי - זו לא היתה פרשת השבוע באמת אלא מציאת צידוקים בתורה לנטיות הלב הפרטיות של הכותב.

ואני אומר זאת לא כמליצה; זו המציאות.

זו גם הסבה שאני מתעקש לדחות כל רמז לנטיה פוליטית שלי. כי כאשר ההתבוננות הובילה אותי למסקנה שסכנתו של שרון מרובה מזו של ברק, אמרתי זאת על אף שנטיות הלב שלי היו הפוכות, שלא לדבר על האנשים הקרובים לי.

גם הדרך המשונה שאימצתי לעצמי, להמנע מכל האשמה (או הכפשה) אישית, אפילו אם מדובר בנושא תפקיד שסרח. כך לא נוהג פוליטיקאי וגם לא סתם אדם שחשיבתו היא פוליטית.

ויש עוד לא מעט דוגמאות כאלה, אבל לא אני הנושא כאן.

הנושא הוא המסקנה של המאמר; אם יש הצעות אחרות - אשמח לשמוע.

http://www.faz.co.il/thread?rep=53490
התשובה שלי חילונית
דוד סיון (יום חמישי, 21/10/2004 שעה 21:15)
בתשובה לנסים ישעיהו

אפשר לנסח את התשובה שלי בעזרת המשפט הבא מהמאמר שלך:
''אז מה היה לנו כאן, הקפדה עקשנית על רמה מוסרית גבוהה; מתן זכות הבחירה הראשונה ללוט כדי למנוע ריב בתוך המשפחה; התרחקות פיזית כדי למנוע חיכוכים עם האחיין שבחר בדרך שונה; היחלצות מיידית תוך סיכון עצמי, לעזרת אותו אחיין בעת צרה; סירוב לקבל כתר מלכות שהוצע לו.''

אני בעד ללכת לקראתם של ה''לוטים'' אבל לא בכל מחיר.
אני בעד חילוץ ה''לוטים'' מצרות אבל לא בכל מחיר.

רמה מוסרית גבוהה צריכה גם להקרין על רמתו המוסרית של ''לוט''.זה לדעתי אחד האמצעים להימנע מויתור מוגזם מאוחר יותר. יש עוד אמצעים כאלו שיחליפו ויתורים. בכל מקרה גם אם לא צלחה הדרך הזאת יש גבול לויתורים - לא בכל מחיר ולא בכל פעם.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.