פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה למנשה אבי-חן, 27/10/04 19:48)

http://www.faz.co.il/thread?rep=53762
אובייקטיביות ......
דוד סיון (יום רביעי, 27/10/2004 שעה 21:30)
בתשובה למנשה אבי-חן

בשביל להתחיל להבין את מידת האובייקטיביות צריך להתעמק במה שכתוב ב- A short methodological note (http://www.transparency.org/cpi/2004/dnld/method_not...). הניקוד לכל מדינה נקבע על ידי נתוני סקרים (עד 18) כאשר המשתתפים הם מומחים. כאשר מספר הסקרים שיש בם חומר על כל מדינה הוא שונה הרי שגם מספר המשתתפים בסקרים הוא אחר וזה מקור אפשרי לבעיות ב''אובייקטיביות''. יחד עם זאת הם מציינים שעשו סטנדרטיזציה לנתונים כך שיש קורלציה גבוהה בין המקורות השונים כך שהמדד אמין (אפשר לסמוך עליו....). למרות זאת, צריך לזכור שהנתונים הם ערכיים (חוות דעת ותשובות של אנשים...) ולכן יתכן שיש כאן בעיית ''אובייקטיביות''.

המידע שמשמש לחישוב הניקוד מקורו במומחים ויתכנו הבדלים בין מומחים שנסקרו לגבי ישראל ואלו שנסקרו לגבי מדינה אחרת. לכן יתכן שיש הבדלים באיכות התשובות לסקרים.

אני נוטה לחשוב שהניקוד לגבי ישראל, 6.4 בשנת 2004, הוא אמין. הערה שלך ש''האמת'' נמצאת 4 - 6 נקודות יותר גבוה לא מסתדר כאשר מדובר על ניקוד בין 0 ל- 10. אם ההערה הזאת מתייחסת לדירוג (כשלעצמו פחות אמין מן הניקוד) זה פחות מעניין.

כמי שכותב לא מעט על נושאים שקשורים לשחיתות אני חושב בדומה לך שהמצב לא כל כך נורא אבל יש מקום להרבה שיפורים. נדמה לי שיש קצת תזוזה בכיוון הזה כאשר מתייחסים לעבודתו של זליכה למשל או לידיעות שפורסמו היום על הנחיות של מזוז.

http://www.faz.co.il/thread?rep=53766
התכוונתי ל-‏4-6 מקומות קדימה כמובן
מנשה אבי-חן (יום חמישי, 28/10/2004 שעה 0:28)
בתשובה לדוד סיון

בסולם הדירוג. יתכן כמו שציינת שהניקוד הוא משמעותי ומדייק יותר, אבל לקורא שלא בקיא בפרטים ובכלל לא בכלכלה, מה שחשוב זה סדר המיקום של מדינה ברשימה.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.