פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=60793
תישקורת
מהנדס אזרחי (יום חמישי, 16/06/2005 שעה 23:00)

באמת תישקורת

מה קורה לדיווח עתונאי כאשר הוא חוצה את האוקיינוס האטלנטי מאמריקה לאירופה? מי שהישווה בין הידיעה שהתפרסמה על הפיגוע בצומת גהה ב''ניו יורק טיימס'' לבין זו שהופיע בהראלד טריביון'' קיבל את התשובה

מחפשים דוגמה לעוינות אנטי ישראלית?

קחו את הדוגמה הבאה: ה'ניו יורק טיימס' דיווח על הפיגוע שהיה לפני מספר שבועות בצומת גהה בידיעה שכותרתה ''פיגוע ראשון אחרי תקופת שקט''. בידיעה למדו קוראי העיתון כי לאחר תקופה ממושכת בה הצליחו כוחות צה''ל לסכל 25 ניסיונות פיגוע, הופר השקט.
.
גם קוראי ה'אינטרנשיונל הראלד טריביון' מעודכנים בנעשה. אבל אצלם הכריזה הכותרת ''פלשתינים טוענים: הטקטיקה הישראלית תביא להמשך פיגועים''. בגוף הידיעה נאמר שלאחר שלושה חודשים בהם לא התרחשו פיגועים, הופר השקט - בגין הפעילות הישראלית.

הבנתם? הקורא האמריקאי למד שהפיגוע התרחש למרות מאמצי ישראל למנוע אותו. הקורא האירופאי פגש שוב את הישראלי המרושע שעיצבן את הפלסטינים עד שלא נותרה להם ברירה אלא להגיב בפיגוע.

אבל כאן אנחנו מגיעים לחלק המוזר ביותר בסיפור – שני העיתונים לא רק מתארים את אותו אירוע באותה מדינה. שניהם אף קיבלו את הסיפור מאותו מקור. מסתבר שה'טריביון' (המצורף, אגב, למהדורה האנגלית של עיתון 'הארץ') שייך ל'ניו יורק טיימס' ורבות מהידיעות המתפרסמות בו, כולל זו, לקוחות מ'הניו יורק טיימס'.

איך יתכן שאותה הסיפור ידווח בצורה כה שונה?

ההסבר טמון בכך שבמהלך חציית האוקיינוס האטלנטי חלו מספר שינוים מפליאים בתוכן הידיעה. העורכים האירופאים של ה'טריביון' פשוט השמיטו את הקטע המתאר את פעולת צה''ל בשטחים ובכך הניחו לקורא להבין שבתקופה זו לא אירעו פיגועים כתוצאה מהחלטה פלסטינית. הם גם שינו את הכותרת כדי שתתאים לטון החדש של הידיעה. הם אפילו שינו את הדיווח של צה''ל על 25 פיגועי התאבדות שסוכלו ובמקום זאת דיווחו ש''על פי חלק מהמקורות סוכלו למעלה מעשרים פיגועים'. כך ציטוט מדויק ומרשים הוחלף במקור אנומנימי שמהימנותו מוטלת בספק.

רוב הקוראים מקבלים את ידיעותיהם על הנעשה בעולם מתוך קריאת עיתונים וצפייה בכלי התקשורת. כאשר המדיה פועלת באופן המציג תמונה מסולפת של המציאות פלא ששונאים אותנו?

http://www.faz.co.il/thread?rep=60804
תישקורת
רוני קליין (יום שישי, 17/06/2005 שעה 13:35)
בתשובה למהנדס אזרחי

זה מזכיר לי את הבדיחה:

רב אחד נסע לבקר קהילה מרוחקת בחו''ל.
כשירד מהמטוס שאל אותו כתב מקומי: ''האם כבוד הרב מתכוון לבקר גם במועדוני לילה אצלנו''?
הרב ענה: ''יש לכם מועדוני לילה''?

למחרת התפרסמה כתבה:
אתמול הגיע הרב... ושאלתו הראשונה כשהגיע היתה אם יש כאן מועדוני לילה.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.