פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=6123
אם מלמדים שם משהו...........
רפי גטניו (יום שלישי, 23/07/2002 שעה 20:54)

כן נסים, מלמדים שם משהו, מלמדים לחשוב באופן ביקורתי, לא לקבל דברים כמובנים מאליהם, לא לקבל אקסיומות כי כך כתוב, אלא לדרוש הוכחה לכל טיעון.

עוצמה פנימית מודעות ואמונה זה דבר נחמד, אבל לא הייתי מעמיד אותו במבחן המעשה,זה יותר מאשר לקחת סיכון מחושב. אני מציע שאת הנסיון הזה שלא נתחשב בכל הדברים שמנית, עמים אחרים, או''ם , כוח צבאי, ונתמקד בהתחברות למודעות, תוך הנחה שהדברים ייסתדרו על פי הבטחה עלומה , נשאיר לימות המשיח.

ולגבי הטענות מול אוייבנו על זכותנו על הארץ, אני מייחל ליום בו זכותינו תהיה כמו של הצרפתי לחיות בארצו, ושל האנגלי לחיות בארצו, מתוך זכותו של העם היהודי כמו כל עם לבית , ומבלי להזדקק לקושאן בן 4000 שנים שאינו מוכר גם כך על ידי יריבנו.

שיהיה שבוע טוב לכולם
ולא רק ליהודים

רפי

http://www.faz.co.il/thread?rep=6157
רפי, האמנם מלמדים?
נסים ישעיהו (יום רביעי, 24/07/2002 שעה 0:25)
בתשובה לרפי גטניו

לא חשבתי כי דווקא על זה תבוא תגובה, אם בכלל. האמת, חשבתי שלא יהיו תגובות למאמר זה...
מה יודע בוגר מערכת החינוך על מורשת עם ישראל ותרבותו?
כמה מבין הבוגרים אינם מסוגלים לקרוא כהלכה משפט בעברית, שלא לדבר על פסוק (מנוקד) בתנ''ך? אבל זה, כנראה, לא חשוב אז לא נמשיך בקו זה.
על כל פנים, לא התייחסתי ל-'מה מתכוונים' ללמד שם אלא 'אם מלמדים' וזה הבדל גדול.
אתה כותב: ''מלמדים לחשוב באופן ביקורתי, לא לקבל דברים כמובנים מאליהם, לא לקבל אקסיומות כי כך כתוב, אלא לדרוש הוכחה לכל טיעון''.
ביקורתיות? נהדר! על בסיס אילו נתונים? איך יכול מי שלא למד יהדות לבקר משהו שמעולם לא למד? בצמוד לטור הזה יש מאמר, כפול באורכו, הדן בדמות תנכית מזווית הפוכה מזו שלי. בינתיים, איש לא ביקר את הנאמר בו מצד הדיוק ההיסטורי כולל המגמתיות וחוסר הדיוק של המובאות מן המקורות. ביקורתיות למופת.
עוצמה פנימית, מודעות ואמונה זה לא רק דבר נחמד; זה חיוני ביותר ליכולתנו לשרוד בכלל ובתוך מרחב עוין בפרט. מי ששרידותו תלויה ברצון הטוב של הזולת, וזה (רצון טוב) מה שמנסים להשיג חכמי אוסלו - לא ישרוד. וזו האמת למרות שכך כתוב בתורה.
אפשר לייחל למה שרוצים אבל כדאי מאד להיות ריאליים; זכותם של הצרפתי והאנגלי לחיות בארצותיהם אינה דומה בשום בחינה לזכותנו על הארץ הזאת. אנחנו שבנו לכאן (מדוע?) בעוד הם נולדו שם.
יריבינו אינם מכירים בקושאן שלנו? בודאי שלא. הרי אנחנו בעצמנו לא מכירים בו, אז למה שהם יכירו? מזל שהאמריקאים מכירים בו... טוב, הם נוצרים והם מאמינים בתנ''ך ובקדושתו.
יריבנו מכירים רק דבר אחד. בהזדמנות, תשאל אותם מהו. נדמה לי שראובן גרפיט כתב על זה משהו לפני כמה ימים.
בברכה,
נסים.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.