פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=63358
השגות
אלכסנדר מאן (יום חמישי, 11/08/2005 שעה 23:08)

נראה לי כי קיים בכל זאת הבדל מסויים בין המקרים שמציג דוד סיוון למקרה 'הבנות ז'נבה', ולו מהסיבה הפשוטה ששרת החוץ של שווייץ לקחה את הנוסח שהוסכם עליו למשמורת אצלה. ניתן כמובן לומר שהמדובר באקט פרוצדוראלי, שפירושו ששרת החוץ הציעה את שירותיה הטובים של שווייץ בנדון, שמוכרת בשמירה על סודיות, ובכל זאת: עצם העובדה ששר מכהן של מדינה ריבונית מייחסת חשיבות למסמך-המלצה של אנשים שאינם אלא אזרחים – משאירה טעם לא טוב בפה, גם אם איש לא ניסה לעשות דבר.

מצב דומה היה מתקיים במחנה הימין לו לדוגמה שר החוץ של קנדה או של מיקרונזיה היה לוקח למישמורת מסמך-הבנות שעליו הסכימו נציגי הימין הקיצוני בישראל בתרגיל אינטלקטואלי עם נציגים של חגורת-התנ''ך האמריקאית, או עם נציגי ''אגודות הכפרים'' של מוסטפה דודין וכיוצ''ב.

זה שאנשי שמאל וימין אומרים דברים שונים בחו''ל, ואולי אף ממליצים בכיוונים אלו או אחרים – הוא דבר שאינו ניתן למניעה. רוצה לומר: הדבר אולי מסריח, אבל כנראה כשר. הדבר הקובע באמת הוא אם איזו אישיות המייצגת יישות ריבונית נבחרת ומכהנת, מכריזה כי היא לוקחת מסמכי-הסכמה של אזרחים פרטיים אליה, על מנת לשמרם באיזו כספת ממשלתית. מקרה מסוג זה נראה ומריח אחרת להבנתי.

זו גם הסיבה שאני מעט מתפלא שכותב המאמר לא הביא בהקשר זה את דבריו של רמי נוידרפר ואת דבריי, בויכוח שהתנהל בינינו על שאלה זו:

http://www.faz.co.il/thread?rep=63380
העמדה של המחבר ברורה
דוד סיון (יום שישי, 12/08/2005 שעה 8:29)
בתשובה לאלכסנדר מאן

הויכוח-דיון שלכם עסק בשאלה מה מהפעילות הפוליטית בחו''ל מזיק יותר (במעין קריטריונים). הקריטריון שלי ברור: לא ראוי לא תקין ומזיק.

בקריטריון שלי כלולים שרים שפועלים בחו''ל נגד מדיניות הממשלה, אנשים פרטיים, ובמיוחד פוליטיקאים נבחרים (למשל חברי כנסת) שיוצאים לחו''ל בכוונה לפעול נגד מדיניות הממשלה.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.