פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לדוד סיון, 16/07/06 13:36)

http://www.faz.co.il/thread?rep=80687
כנראה שלא הכרת קיבוץ
ע.צופיה (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 15:25)
בתשובה לדוד סיון

אני מודה שלא הכרתי קיבוץ באורח אינטימי.אני מודה שההגדרות שלי היו קצת פשטניות,אני מודה שאני אוהב את קיבוצניקים(כמכלול).איני מייחל להעלמות הקיבוצים,נהפוך הוא. אך נודה כי המציאות שונה ממאווינו וכי אורח החיים הקיבוצי המסורתי דועך ועימו הולך ונעלם הקיבוץ המסורתי.
יהיו הסיבות אשר יהיו(ואיני מסכים לחלוטין עם הסיבות שמנית)אך זו המגמה ולא נראה כי מישהו, כולל חברי הקיבוצים, הולך לשנותה ולהחזירה ליושנה.
ההתאוששות העסקית כלכלית בקיבוצים היא זו שמשנה את אופיים המסורתי והופכת אותם לעסק כלכלי בעל אופי התנהלות קפיטליסטי בבעלות מספר אנשים רב שילך ויצטמצם במשך הזמן.כאשר טענתי כי הקיבוצים ייעלמו תוך דור, התכוונתי שייעלמו במובן המסורתי שהכרנו אותם ולא במובן הפיזי-מוחשי.
לפני שבועות מספר הוצע לי לקנות במחיר אפסי בית ישן(מגורי משפחה בקיבוץ לשעבר)בקבוץ להבות חביבה,כולל חלקת קרקע מסביב לבית והבטחה כי תוך זמן קצר יהיה ניתן להרחיב את הבית.הרי אם כל הבתים הללו ימכרו לאנשים פרטיים הרי הקיבוץ יהפך לקהילה כפרית ויחדל להיות יישוב שיתופי.וזו סתם דוגמא

http://www.faz.co.il/thread?rep=80688
המגמה היא שינוי
דוד סיון (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 16:06)
בתשובה לע.צופיה

לא הכחשתי שזו המגמה אלא שטענתי שהתהליך ימשך עוד הרבה זמן (הרבה יותר ממה שכתבת 10 - 15 שנה).

התנועה הקיבוצית נכנסה למשבר בגלל ההבדל בין סמכות ואחריות בהחלטות העסקיות. ההתאוששות העסקית נובעת בעיקר מההתנהלות היותר נכונה שיצרה קשר נכון בין סמכות (להוציא כסף להשקעה) ואחריות (להחזיר את הכסף). זה לא בדיוק התנהלות קפיטליסטית אלא התנהלות אחראית. ישנם קיבוצים שזה קיים כבר עשרות שנים ולכן המשבר לא ממש פגע בהם וגם האופי השיתופי שלהם לא נפגע.

הדרך השיתופית-קיבוצית (ניהול קיבוצי) יכולה הגיע להשגים כלכלים-עסקיים לא פחות טובים מהתנהלות קפיטליסטית ''נצחון הבנימינאים'' (http://www.faz.co.il/story_2178).

אני לא ממש מכיר את הסיפור של להבות חביבה אבל לפי הסיפור שלך מצבם לא כל כך מוצלח...

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.