פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לדוד סיון, 24/07/06 7:37)

http://www.faz.co.il/thread?rep=81048
האמנם נסיגת האיוולת?
יובל רבינוביץ (יום שני, 24/07/2006 שעה 9:17)
בתשובה לדוד סיון

במקרה הגרוע ביותר: נאמר שישראל היתה נשארת על הקו ההוא וחיזבאללה היה ממשיך להתעצם ללא מניעה. נאמר גם שישראל לא היתה מצליחה למנוע את מותם של 10 חיילים בשנה ממטעני צד.

עדיין הקטיושות היו מרוחקות 40 קילומטר צפונה מהטווח הנוכחי שלהן;. החיזבאללה לא היה נישא על גלי ההערצה של גירוש ישראל לפרלמנט הלבנוני; האינתיפאדה לא היתה פורצת בתחושה שהסבת אובדנים נקודתיים לישראל מביאה להתקפלות; חיילים לא היו נחטפים ללבנון; חלק גדול מהאוכלוסיה בדרום לבנון היה תומך בנו.

יש גם תרחישים אפשריים אופטימיים יותר; יתכן שניתן היה לשפר את אמצעי ההגנה על החיילים, לשמר את צד''ל תוך התפתחות עורף מדיני שלו ועוד.

המחיר: היינו ממשיכים להיחשב „האיש הרע” בעיני העולם ובעיני גדעון ספירו. אבוי – גם לאחר יציאתנו מלבנון לא חל שינוי מהותי בעמדה הזו.

על פי הדוקטרינה הישראלית הקלאסית, כשמתפתח עימות צבאי יש להעביר את המלחמה לשטח האוייב, היות שאין לנו שטחי לחימה נרחבים. בשנת 2000 ניסה אהוד ברק משהו חדש: להעביר את הלחימה לתוך שטחנו כדי למנוע הרג חיילים ממטעני-צד. עכשיו ברור לנו מהי המשמעות של דוקטרינת ברק-שרון.

http://www.faz.co.il/thread?rep=81049
האמנם נסיגת האיוולת?
דוד סיון (יום שני, 24/07/2006 שעה 9:31)
בתשובה ליובל רבינוביץ

איך אתה רואה את האפשרות ש'האח הגדול'
(http://www.faz.co.il/story_3693) היה עושה כמעשהו בשנת 1956-7?

מדוע לדעתך ממשלת שרון לא חזרה ללבנון?

http://www.faz.co.il/thread?rep=81058
האמנם נסיגת האיוולת?
יובל רבינוביץ (יום שני, 24/07/2006 שעה 12:21)
בתשובה לדוד סיון

בדיון „האם מדינת ישראל עצמאית” מוצגת תזה מסויימת. יתכן שהיא נכונה ויתכן שלא. בצורתה הקיצונית ביותר של התזה, ישראל לא מחליטה על שום דבר. לא על הישארות בלבנון ולא על נסיגה ממנה. במקרה כזה, כל הדיון שלנו הנסוב על מה צריך לעשות בתרחיש ספציפי לא שווה את הפיקסלים שהוא תופס על המסך.

בצורה פחות קיצונית, יש לנו חופש פעולה, שיש לו מגבלות, כפי שטוען פרקש. במקרה כזה, אנחנו יכולים להישאר בלבנון ולשלם מחיר כלשהו, כלכלי ומדיני. במבט לאחור אני מעריך שהמחיר שגבתה מאיתנו הנסיגה גבוה בהרבה ממחיר ההישארות, ואת הסיבות לכך מניתי לעיל.

>„מדוע לדעתך ממשלת שרון לא חזרה ללבנון?”
לאור ההתנתקות נראה ששרון היה שותף לקונספציה של ברק. החלטת הנסיגה מעזה היתה גדולה יותר מהחלטת הנסיגה מלבנון, הן מבחינת אי-הקונצנזוס שלה, הן מחמת הפינוי הפעיל של התיישבויות יהודיות. לא סביר שמי שיוצא מעזה יחליט לחזור ללבנון.

http://www.faz.co.il/thread?rep=81067
תודה
דוד סיון (יום שני, 24/07/2006 שעה 13:58)
בתשובה ליובל רבינוביץ


מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.