פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=86080
קטע קצר מויקיפדיה, ואידך זילו גמרו בספרים, כמו
חנה אייזנמן (יום רביעי, 08/11/2006 שעה 11:40)

''מערכות הארגון הצבאי הלאומי'' של דוד ניב, סדרה בת ששה כרכים. מאלף ביותר, מתועד לפרטי פרטים -

ארגון צבאי יהודי
מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חפש
הארגון הצבאי היהודי, בקצרה אצ''י, הוא שמו העברי של הארגון Żydowski Związek Wojskowy, ŻZW (ז'.ז.וו, בפולנית) - ארגון מחתרת יהודי חמוש ומצויד שהוקם במהלך מלחמת העולם השנייה ואוייש ברובו על ידי אנשי בית''ר, ברית החייל והתנועה הרוויזיוניסטית בגטו ורשה. לצד אי''ל, נטל האצ''י חלק משמעותי במרד גטו ורשה.

תוכן עניינים [הסתר]
1 רקע
2 הקמת האצ''י
3 תחילת הפעילות
4 כריית המנהרות
5 הקשריות באצ''י
6 לקראת המרד
7 המרד
8 תיעוד וזיכרון
9 לקריאה נוספת
10 קישורים חיצוניים

[עריכה] רקע
ב-‏1 בספטמבר 1939 פלשו גייסותיה של גרמניה הנאצית לפולין דרך גבולה המערבי. צבאה החזק והמחומש היטב של גרמניה מוטט את קווי ההגנה הפולנית על ציודם המיושן. את העיר ורשה, בירת פולין, החלו הגרמנים להפציץ מן האויר. החל מ-‏7 בספטמבר כיתרו הכוחות הגרמניים את העיר. לאחר כשלושה שבועות נכנעה ורשה, והצבא הגרמני נכנס אל העיר במצעד ניצחון.

כחודש לאחר כיבוש העיר הוציא הגסטפו הוראה להקים גטו יהודי בעיר. הגטו עצמו הוקם רק לאחר כשנה, בסביבות חודש אוקטובר 1940. היהודים, שמספרם בתחילת אותה שנה עמד על 380,000 (והיוו 40% מאוכלוסייתה), רוכזו בשטח של 8% משטח העיר. בהמשך נאסר על היהודים לצאת את תחומיו של הגטו. במקום החלו לפשוט רעב ומחלות עקב צפיפות גדולה, עוני, ותנאי מחייה גרועים.

ראו גם:

היסטוריה של פולין: מלחמת העולם השנייה
גטו ורשה

[עריכה] הקמת האצ''י
ההתארגנות להקמת האצ''י החלה כפי הנראה בסביבות חודש נובמבר 1939 והיא נעה בשני מוקדים:

דוד מרדכי אפלבאום ושלושה יהודים נוספים, כולם קצינים לשעבר בצבא הפולני, נפגשו עם הנריק איוונסקי, מפקד המחתרת הפולנית ה-KB, ק.ב, (Państwowy Korpus Bezpieczeństwa), (בפולנית: חיל הביטחון הלאומי, מעין פלוגת מחץ בארמיה קריובה), וביקשו שיעזור בריכוז נשק להתנגדות לגרמנים.
פאוול פרנקל החל לאסוף סביבו צעירים בית''רים, כדי להוות כוח התנגדות לשלטון הנאצי. פרנקל דרש מהם מחויבות מלאה, ניתוק קשרים עם משפחה וחברים ומעבר לחיי צבאיות. בתקופה הראשונה ההיענות לקריאתו הייתה נמוכה.
לקראת תחילת 1940 התגבשו שישה תאים ובהם כמה עשרות מגוייסים. נציגיהם הציגו את ההתארגנות בפני איוונסקי וקיבלו מספר כלי נשק עימם התחילו להתאמן. אז הוחלט רשמית על שם הארגון. עיקר הגיוסים היה מאנשי הארגונים הרוויזיוניסטיים: אנשי ברית החייל, פעילי תנועת הצה''ר וצעירים משורות בית''ר, אשר עוד קודם למלחמה התאמנו בתאים החשאיים של האצ''ל, בעזרת קציני צבא פולניים, לקראת עלייה לארץ ישראל והצטרפות למאבק המחתרתי. עם זאת, לא היה השיוך המפלגתי קריטריון להצטרפות לארגון, ויש עדויות על אנשים שהצטרפו מכל גוני הקשת הפוליטית של יהדות אירופה, מקומוניסטים ועד לחסידים. מעדויות שונות ניתן ללמוד כי הגיוס לתאים היה חשאי וכי נשמר מידור גבוה בין תא אחד לאחר. התקיים קשר עם המחתרת הפולנית ועם גורמים מחוץ לוורשה, גויסו אנשים, ונערכו אימונים בנשק. בפגישות שקיימו חברי הארגון בנושאי ציונות נכחו לייב רודל ופאוול פרנקל שהזדהו בפניהם כאנשי בית''ר ולא כחברי מחתרת.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.