פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לדוד סיון, 19/04/07 10:24)

http://www.faz.co.il/thread?rep=97374
בתגובה לדוד סיון
מיכל (יום שישי, 20/04/2007 שעה 18:45)
בתשובה לדוד סיון

תודות על תגובותיכם. אנסה להבהיר את דבריי:
מתן אפשרות לפיתוח מסחרי (ולבניית עוד שתי יחידות מגורים בנוסף על בית המגורים הקיים בישובים חקלאיים - ועל כך מאבקם המתמשך של החקלאים – ראה דוח ועדת מילגרום, החלטה 979 של מינהל מקרקעי ישראל, ועוד) - תאפשר לתושבי המושבים והקיבוצים לעשות הסבה מקצועית מאנשי חקלאות לנדל''ניסטים. בכך יוענקו הטבות כלכליות מרחיקות לכת לציבור מסוים שיאפשרו את הפיכתה של קרקע הלאום לקרקע פרטית תוך חיזוקו של ציבור אחד על חשבונם של ציבורים אחרים.

יעוד הקרקע לשימושים שאינם חקלאיים עלול להוות איום על אזורי תעשיה ומסחר סמוכים הנמצאים בתוך גבולות הרשויות העירוניות – במקרה של ישובים פריפריליים מדובר בעיקר בערי ובעיירות פיתוח (ראה קרית שמונה, למשל). שוב תינתן עדיפות לפרבר על פני העיר, וזאת בניגוד להחלטות תכנוניות כדוגמת תמ''א 35 הוראה לנגד עיניה שמירה על שטחים פתוחים תוך חיזוק המרכזים העירוניים.

אין ויכוח שגם לחקלאים יש לתת זכויות דומות לאלו של המגזר העירוני ברכישת בית המגורים בו הם חיים. אך כתושבת עיר לא זכור לי שקיבלתי אדמה בסמיכות לביתי בתשלום שנתי אפסי על מנת שאוכל להתפרנס.
כן – בעיקר באזורי ספר למדינה היה אינטרס שיעבדו את הקרקע מסיבות לאומיות ובטחוניות, אך אל לשכוח שגם ערי ועיירות הפיתוח מוקמו והוקמו על מנת לאכלס את הספר ביהודים. מדוע זה עכשיו תנתנה הטבות מרחיקות לכת לחקלאים במקום שאלו יסייעו בחיזוק ובהעצמת ערי הפיתוח השכנות?

http://www.faz.co.il/thread?rep=97379
טוב שעל העקרונות יש הסכמה
דוד סיון (יום שישי, 20/04/2007 שעה 20:41)
בתשובה למיכל

את אולי לא זוכרת אבל כל כמה זמן ישנם מבצעי היוון בהנחות גדולות מאד, כולל הוזלות בעלות הקרקע עליה בנויים הבתים בערים. במאמר שכתבתי (בסוף 2002) הצגתי חישוב שעשה מישהו על פיו יוצא שהחוכרים העירוניים זוכים להטבה של 3 מיליארד שקלים בשנה (<דיון 1049>).

הרעיון של שתי יחידות מגורים נוספות עלה כדי לאפשר לבני המושבים לבנות את ביתם במושב. לכן בעיקרון הרעיון הזה לא פסול כלל. הרי אם אותו בן מושב היה בונה את ביתו בעיירה השכנה הוא היה זוכה להטבות יותר טובות. באותו הקשר גם ניהול עסק נדלני הוא לא פסול כמו שהוא לא פסול בעיר השכנה.

גם בעניין שינוי יעוד של קרקע המיועדת לחקלאות, לשימושים לא חקלאיים הטיעון שלך לא ממש רלוונטי בעיני. תארי לך שמישהו היה משתמש בנימוק הזה כדי למנוע שינוי יעוד לתעשיה בבני ברק בגלל התחרות שזה יעשה לתעשיה ברמת גן. טיעון כזה לחסום שינוי יעוד כדי למנוע תחרות, מציאות שמשפרת את היעילות והצמיחה הכלכלית, לא צריך להיות חלק מהשיקולים שנכנסים לחשבון אם לאשר שינוי יעוד בקרקע חקלאית; שמורות טבע, שטחים ירוקים וכו' כן.

בני המושבים כבר שנים מעצימים את עיירות הפיתוח ממילא. לכן, אין שום בעיה אם הם ירצו להמשיך בתהליך של העצמת עיירות הפיתוח.

נקודה עקרונית נוספת: אין לי שום כוונה ליצור הטבות לציבור אחד על חשבון (או במקום ל) ציבור אחר. במפורש כתבתי כבר שאני מדבר על השוואת תנאים והטבות. את זה לדעתי הבינה השופטת שדבריה מצוטטים במאמר.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.