פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לאפרים גולדשטיין, 07/05/07 18:52)

http://www.faz.co.il/thread?rep=98382
כמה מהגורמים להתווית אירגונים נושאי קונספירצייה
מיכאל שרון (יום שישי, 11/05/2007 שעה 11:49)
בתשובה לאפרים גולדשטיין

א. הדבר מתבסס על הצורך האנושי למצוא גורם יחיד לכל המצוקות וגורמי שררה מנצלים זאת

קרא מאמר חלוצי וחדשני בנושא:

שתי תצורות היסוד של תרבות תעמולתית
מושג יסודי כאן זה ''נקודת האושר'': אם רק נסלק גורם זה שהוא האחראי היחיד או המרכזי לכל בעייותינו, חיינו ישתפרו ללא הכר, והסבל יסולק...

מתוך ההקדמה:
מתי הופכת תעמולת הכפשה והסתה אבסורדית כלפי אנשים, קבוצות או עמים לסיפור הצלחה? מה מביא להצלחתה של הסתת כזבים ארסית, וכיצד נצרבת בתודעה תעמולת רשע מכפישה, הן כלפי אנשים בודדים והן כלפי קבוצות שונות, עמים ומדינות? זאת חרף העובדה שהכפשה והסתה כזאת רחוקות מרחק רב מהמתינות והצלילות היום יומית המאפיינות את מחשבת האדם הממוצע בעל השכל הישר. התשובה נעוצה בכך שהכפשה מסיתה כזאת פונה לנושאים ומוטיבים יסודיים הטבועים עמוק בנפש האדם. הסתה מסוג זה אינה זקוקה לעמוד בהתאמה עם העובדות במציאות, נהפוך הוא, אלא שהיא מכוונת להפעיל הדקים ועוגנים בנפשו של האדם, וניתפסת על כן כ''אמיתית יותר מאמיתית'', חרף שיקריותה בעליל. במהלך ההיסטוריה אנו רואים בחברות רבות פנייה המונית לפעולה אלימה המוזנת על-ידי שתי תצורות יסוד קוגניטיביות (קוגניציה: חשיבה, הכרה, עיבוד מידע במוח) ורגשיות המתבטאות בתרבות תעמולתית על סמליה, דימוייה, האידאולוגיה שלה והאתוסים התואמים להם.
__________

ב. אשר לעניין הבונים החופשים או רוקפלר או גורמים אחרים להם מיוחסות קונספירציות חובקות כל, האמת היא בנקודה שהעלית של הגזמה רבה. שהרי השאיפה האנושית מקדמת דנן היא כוח (הכוח עשוי להביא גם טובין אחרים כגון כסף, מין בשפע, כבוד רב וכד'). כיוון שבאופן פורמלי בכל חברה, לקבוצת השילטון וגורמי אליטות יש מונופול על הכוח, רק טיבעי שצומחות קבוצות השומרות על מעין סודיות, כהגנה בפני המונופול החודרני של השררה הרישמית, קבוצות שמנסות אף הם לעורר בחבריהן את התחושה שהחברות בקבוצה והשקעת זמן בקבוצה, מביאים לסוג של השפעה. קבוצות כאלה אף הן מצליחות לצבור השפעה חלקית, למשל במינויים של אנשיהם לתפקידי מפתח, בתחומי מסחר, וכד', וזאת באמצעות הפעלת קשרים. כשהרב ישראל לאו ניבחר לרב ראשי מול מועמדים אחרים, היו שאמרו: מול ''חברינו'' אף אחד לא יכול לעמוד (''חברינו'': המסדר הדתי הסודי-למחצה שלאו נימנה עליו, שהיה לו מהלכים בין השאר בבנק א''י בריטניה, בנק לאומי לשעבר, ובלשכות המסחר. נכתב שהם עשו טקסים עם נרות שחורים ושאר דברים בהארץ ובמקומונים, בסביבות 1992 כשנבחר).

האירגונים הללו עצמם מעוניינים בהפצת האגדה על כוחם הרב, שהרי כך, הדבר מגביר את המורא שהם מטילים בזמן הפעלת קשרים לקידום עניינים מסחריים או מינויי חברים, או הפעלת השפעה בעניין כלשהו, וכן הדבר מסייע לגיוס חברים.

אלא שברגע מסויים הדברים עשויים לצאת מכלל פרופורצייה.

ג. רצון חופשי, והבאת נושא אירגוני הקונספירצייה אד אבסורדום

כתבתי בנושא את הדברים הבאים:

שאלתי פעם קונספירטור המספר על מאמצים ומשאבים אדירים המושקעים במאמץ להתנכל לו, כולל מעקבים צמודים: איני מבין, הרי מחירו של קליע אחד אותו יתקעו במוחך, הינו כשקל או שתיים, ומדוע, אם הקונספירטורים כל יכולים כפי שאתה מתאר, מדוע ישקיעו את הסכומים האדירים הללו בך, במקום החלופה הזולה? מה, אין הם מגישים הצעות תקציב?

אבל, הבה נניח לרגע שרוב תאוריות הקונספירציה הללו נכונות ורבים המושכים בחוטים: הבונים החופשים; תאוסופים או טרנצנדנטליסטים מאז תקופת וויליאם בלייק במאה ה-‏18 (אפילו על הדולר האמריקני - אבוי, אינך רואה סמלים נוצרים, אלא פירמידה ועין בראשה...); אירגון אנגלו-סקסי חובק כל בחסות הנסיך צ'רלס שנועד להשליט את האנגלוסקסיות בעולם, ששלוחותיו הן בין היתר שירות הביון הבריטי והכנסיה האנגליקנית; אירגון כלל גרמני הממשיך את הטמפלרים, שקיבל תנופת ענק בזמן הקייזר וילהלם ה-II , שסמליו הם הגביע הקדוש, ופרסיוואל (ווגנר והיטלר בחסות קוזימה ווגנר נימנו עליו כמובן. תגובת נגד מוקדמת של גורמי אליטות מפרוסייה היתה חיסולו של לודוויג השני - פטרונו של ווגנר- תוך ביום טביעה באגם, והוצאת תעודת בלתי שפוי ביחס אליו.. וכיוצא בזה. תגובת היטלר היתה מצידו חיסול האליטה הפרוסית לאחר מרד הקולונל שטאופנברג); וכמובן, גורם שהינו בעל ברית ישיר של השטן עצמו - חלקים ביהדות. ועוד כהנה וכהנה, כולל גורמים הקשורים למשפחת רוקפלר; או למליארדרים אחרים; וזאת תוך משיכה בחוטים וכינוסים תכופים של אינטלקטואלים מובילים הבאים באופן אנונימי ל''סמינרים'' במקומות נידחים באיים הקריביים וכד' בהם הם מתודרכים.

נניח אפילו שגורמים שונים משפיעים ומטים את בין לאדן, איש עסקים אפלוליים בעיקרו, אשר כל שברצונו הוא להמשיך בשליטה בנתיבי סמים מובילים באיזור פקיסטאן ומעבר לה ושיחוד חצי הממשלה שם, והפונדמנטליזם הינו רק מכשיר לגיוס אנשים מסורים לאירגונו.

הבה נניח לרגע כל זאת. אבל מה נעשה מרוב השפעות הפועלות בכוון זה ובכוון סותר, כמעין שתי וערב או מרחבי זיקות והשפעות צפופים שכאלה?

נו, אתם רואים, גם אם כל זה קיים, נשארה לבסוף האמונה, הרצון והאוטונומיה של הבחירה החופשית.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.