פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=98782
בארי חמיש מטורף ועל כן טענת הקונספירציה אינה אפשרית
נחום שחף (יום רביעי, 23/05/2007 שעה 10:04)

מר אשד יקר,
ההוכחות שלך לדחית תיאורית הקונספירציה ברצח רבין מתבססות על טענה אחת מרכזית: ''בארי חמיש מטורף ועל כן בהכרח כל מי שמעלה את טענת הקונספירציה מטורף''.
לא שיש לי אמון קל שבקלים בבארי חמיש שאכן מעלה טענות מופרכות לרוב, רק שיש לתמוה מדוע אדם תבוני לכאורה, נזקק לטענה לוגית כה מופרכת? טענה המוכרת ''כעיקרון ההכללה'' או ''לימוד מהפרט אל הכלל''. על אותו עיקרון לוגי הסתמכו האנטישמים באירופה שהאשימו את היהודים באחריות לרצח ישו: ''יהודה איש קריות שהסגיר את ישו היה יהודי ולכן היהודים כולם אחראים לרצח ישו''.
אם נפעיל את אותו עיקרון לוגי פסול על אנשי השמאל ניתן יהיה לומר ''שבהנחה שאלי אשד שעשה שימוש בעיקרון לוגי פסול הוא איש שמאל - כל אנשי השמאל עושים שימוש בעקרונות לוגיים פסולים''.

יותר מכך, על פי השיטה הלוגית שאתה מציע ניתן לפסול על הסף כל התנגדות שהיא לטענת הקונספירציה, וזאת משום שאלי אשד המתנגד לטענת הקונספירציה עושה שימוש לוגי פסול (ועל כן כל מי שמתנגד לטענת הקונספירציה מסתמך בהכרח על נימוקים לוגים פסולים).

מעניין

http://www.faz.co.il/thread?rep=98857
תיקון: נחום היקר, ב-‏4 הבשורות בברית החדשה כתוב שההמון בירושלים
מיכאל שרון (יום חמישי, 24/05/2007 שעה 16:17)
בתשובה לנחום שחף

דרש מהנציב פונטיוס פילאטוס ליצלוב את ישוע. צלוב אותו, צעקו ההמונים. פילטוס אמר, היום חג הפסח שלכם, ויש מנהג שאנו משחחרים אסיר בן מוות, יש לי כרגע שניים, ישוע ובר-אבא, המורד הרוצח והגזלן. את מי לשחרר? וההמון צועק, את בר אבא. במאמר מוסגר, הסנהדרין, וההנהגה הפרושית, ובראשם כאייפה (בארמית - אבן, פטרוס בלטינית) הכוהן הגדול, העלילו על ישוע שהוא מורד בקיסר רומא, בטענו שהוא מלך היהודים. ההמון צועק, אין לנו מלך חוץ מקיסר, צלוב אותו.

פילטוס אומר, אני איני מוצא באיש כל עוון, אבל אתם דורשים זאת. קחו לשימת ליבכם שאתם הם שדרשתם זאת, ידי לא שפכו את הדם הזה. ואז - - ההמון צועק לפי המסופר את המילים שאימללו בהמשך מיליוני יהודים והמיטו עליהם סבל בל ישוער, עקב היתלות הנוצרים בדברים האלה. ההמון צועק:

דמו עלינו ועל בנינו
(את הקטע הקצר הזה חתכו בסרטו של מל גיבסון, הפסיון של ישוע).

פילטוס שוטף אז את ידיו בבמים בקערת נחושת שהוא מגביה לעיני ההמון, ואומר, אתם רציתם, ופוקד לצלוב את ישוע. זה הנארטיב המקובל בנצרות. לא רק יהודה, הגם שיהודה הוא סמל לרודף בצע ובוגד בעולם הנוצרי, סמל לאדם שיעשה הכל בשביל כסף. מה גם שהוא מסגיר את מורו ורבו ואדונו (בעבור 30 מטבעות זהב שקיבל מהכהן הגדול כאייפה עבור שרותו) מסגיר את האדון בנשיקה - ביטוי האהבה, הנושא את הבגידה.

http://www.faz.co.il/thread?rep=98859
אבא-אבן זה פפה-פטרוס או משהו דומה?
מיכאל שרון (יום חמישי, 24/05/2007 שעה 16:22)
בתשובה למיכאל שרון

מה היה שמו של אבא אבן בטרם עיברת אותו?

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.