פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הספקולנטים האמיתיים הם החברות המפיקות והסוחרות בנפט
חכם ציון (יום שלישי, 15/07/2008 שעה 16:05) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולא ספקולנטי הבורסה. קביעת המחירים שלהם שערורייתית ולא מבוקרת ע''י מדינות אופ''ק או מנגנון בינ''ל אחר יעיל. הסוחרים שמפיקים ומוכרים את הנפט הם הספקולנטים בפועל, ולא ''מהמרי משחקי הכדורסל''. אינני מאמין שהתיאוריה כאילו המחירים העכשוויים הם פועל יוצא של מלאי, תחזית להפקה, יציבות במדינות המפיקות וכו' אכן משקפת ממש את המחירים בפועל. מה שקובע בעיקרו את המחיר זה המלאי האקטואלי המופק לפי בחביות (ששיעורן נקבע באיפ''ק) אל מול ביקושי השוק שהולכים ועולים. למדינות מפיקות הנפט זה בהחלט מספיק, הן יכולות לעשות ספקולציות מקומיות כדי להעלות את מחירי הדלק. אבל מעניין הוא שרוב הרווח הריאלי לאחר ניכוי הוצאות ההפקה, ממכירת חבית הנפט הולך לחברות המפיקות והמוכרות ולא למדינת הנפט. לכן צ'אבז הלאים את חברות הנפט במדינתו כי הוא רצה את כל הכסף לעצמו.

• • •

חוץ מזה חבל שלא נגעת באפשרות שהיקפי הפקת הנפט בעתיד יגדלו. למשל, הפקת הנפט באמריקה הופסקה ממספר סיבות לפני שנים. היום מתנהל ויכוח בין הדמוקרטים לרפובליקנים בארה''ב על עניין חידוש הפקת הנפט מהבארות הקיימות ופתיחת איזורי הפקת נפט חדשים באוקיאנוס (הופסק ב-‏1982) ובאלסקה. השבוע היה עימות בין בוש ולבין הקונגרס הדמוקרטי בעניין הזה. בוש מניע תהליך רחב של חזרת ארה''ב למגרש המשחקים של מפיקות הנפט והוא הורה לממשלו להתחיל בהקמת אתרי חפירה, איתור והפקת נפט מאקוויפר החוף באוקיאנוס האטלנטי מול אורגון, קליפורניה ואלסקה, חידוש הפקת נפט מאלסקה וחזרה להפקה במפרץ מקסיקו. אובמה הביע התנגדות לחזור ולהפיק נפט מספר פעמים, אבל מאחר שהוא משנה את דיעותיו פעמיים בשבוע בכל עניין עקרוני, סביר שבמידה וייבחר המציאות תכתיב לו את האינטרס האמריקאי להפיק נפט לעצמה ולא לסמוך על סעודיה. בהיותה של ארה''ב צרכנית הנפט הגדולה ביותר, בטוח שבתוך 4 - 7 שנים היא תשפיע על ההיצע והביקוש לכיוון יציבות. מה גם שבהחלט סביר שהמצמיחה המואצת של סין והודו תגיע בטווח הזמן הזה למיצוי וגם הן תתייצבנה בביקושי הנפט.

גורם נוסף שיכול להרגיע הוא המשך הסבת אמצעי הייצור והאנרגיה בעולם המתועש למקורות אנרגיה גרעינית, שמש, מים ורוח. השמך הפיתוחים של מכוניות המונעות במים וחשמל ויצירת מוצרים איכותיים, בטוחים וקלים לתחזוקה וללא שימוש בדלק.
_new_ הוספת תגובההספקולנטים האמיתיים הם החברות המפיקות והסוחרות בנפט
חזי (יום שלישי, 15/07/2008 שעה 16:34)
בתשובה לחכם ציון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צריך להבין עובדה בסיסית:

לחברות אופ''ק יש אינטרס ברור שמחירי הנפט ימשיכו להשתולל למעלה.

אני משער שהם חלק לא מבוטל מכל סוגי הספקונטים שפועלים בתחום זה (כולל חוזים עתידיים על נפט, כמובן).

לא לשכוח שיש בידי ספקולנטים אילו כמויות כסף אדירות,
שנצברו גם מעליית מחירי הנפט בשווקים,
וגם בהימורים (מוצלחים, בכוון הרצוי להם).

כך שאין להם כל בעיה להשפיע על עליות נוספות במחירי הנפט.

הם מנצלים כל ידיעה שלילית בחדשות, כדי ''להצדיק'' הקפצה נוספת במחירים.

הצרה בכל העניין, שהממשלות של המדינות הגדולות,
אינן מוכנות להצטרף לפעולה ממשית שתרסן את המחירים.

אין להציא מכלל אפשרות גם שיחודם של מנהיגים...

כמובן שמספיק בשביל האינטרסנטים הללו ''כסף קטן'' כדי להשפיע.
_new_ הוספת תגובההספקולנטים האמיתיים הם החברות המפיקות והסוחרות בנפט
אבנרש (יום שלישי, 15/07/2008 שעה 16:52)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לי נשמע סביר שבמקרה זה דוד צודק, ושהספקולנטים בבורסה כמעט לא משפיעים. אולי מפני שנראה לי שהם החלק הזניח בין הצרכנים.
במקרה הכללי, ברור שמשחק בבורסה משפיע על מחיר חברה (דרך מחיר רכושה, ולכן גם על מחיר תוצריה), פשוט מפני שהוא ''יוצר'' או ''מגדיר'' ביקוש והיצע, שהם אפילו לא מלאכותיים - הם אמתיים לחלוטין, ולא משנה מה מטרתם לטווח הארוך.
ההשוואה אינה להשפעת ההימור על תוצאת המשחק, אלא להשפעתו על הימורים עתידיים.
_new_ הוספת תגובההספקולנטים האמיתיים הם החברות המפיקות והסוחרות בנפט
חזי (יום שלישי, 15/07/2008 שעה 16:56)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם תוכל להמציא נתונים על היקף ''הכתיבה'' והמסחר באופציות על מחירי הנפט,
נוכל להמשיך בדיון ענייני ולא השערות...
_new_ הוספת תגובההספקולנטים האמיתיים הם החברות המפיקות והסוחרות בנפט
שמעון מנדס (יום שלישי, 15/07/2008 שעה 18:22)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מסכים עם הקביעה שהספקולנטים האמיתיים הן החברות מפיקות הנפט. לא מכבר קראנו, שעליית מחירי הנפט היא שהעלתה את רוסיה על מפת כלכלת העולם. בצורה זו הצליח פוטין להביא את רוסיה ממדינה על סף פשיטת רגל למדינה עשירה כל כך. אני גם זוכר את עליית מחירי הנפט הגדולה הראשונה, זו שנגרמה אחרי מלחמת יום הכפורים 1974, גם היא נגרמה על ידי יצרניות הנפט האמריקניות. כי הן היו אחראיות על שיווק הנפט של מדינות המפרץ הפרסי.

באותה ידיעה על מחירי הנפט, אני עכשו נזכר ששם נאמר שהמחיר הריאלי של חבית נפט היום צריך לעמוד על 60 דולר לחבית. כל מחיר מעבר לזה הוא ספסרות.

אבל אם נחזור לסינים ולהודים. שתי מדינות אלו הכלכלה שלהן מבוססת על מחיר זול לפריט, כדי למכור מה שיותר פריטים. כיצד המעמד הבינוני החדש שלהן יוכל להתמודד עם מחירי דלק כל כך גבוהים?
_new_ הוספת תגובהכמה הערות
דוד סיון (יום שלישי, 15/07/2008 שעה 18:39)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. בעקבות מלחמת יום הכיפורים, כבר בשנת 1973 אופ''ק הפעיל את כוח השוק שלו להגבלת כמויות משווקות. זה כמובן גרם לעליית מחירי הנפט והדלק במערב. אז היקפי היצור היחסיים של אופ''ק היו גבוהים מאד. כיום הם לא מייצרים יותר מכ-‏40 אחוזים מסך היצור ואין אחדות אינטרסים, ולכן כוחו נחלש. אחד הגורמים שמשפיע על המחירים כיום הוא התחזיות שחלקה היחסי של אופ''ק הולך לעלות.

2. בנתיים יש תחרות בשוק הנפט. המשמעות היא שהיצרנים והצרכנים (בתי הזיקוק למשל) משלמים מה שכדאי להם.

3. בדרך כלל יצרנים וצרכנים הם רציונלים ושוקלים באיזה מחיר כדאי להם לסגור עסקה.

4. אם יש בעיה היא בצד הצרכני - קשיחות הביקוש לדלק, חשמל ואנרגיה בכלל. ירידת הביקושים (בגלל המחיר הגבוה) יכולה וגם תגרום לירידת המחיר שנקבע בשוק.
_new_ הוספת תגובהכמה הערות
חכם ציון (יום שלישי, 15/07/2008 שעה 19:02)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפי קצב צמיחת מחיר הנפט היצרנים והמשווקים בונים על זה שכמעט בכל מחיר הצרכן - מדינה ופרט - ישלמו. מספיק שמדינות הנפט ממשיכות להפיק כמות קבועה של נפט ליום המחירים יהיו בעליה בשל הביקוש הגבוה. ומדינות הנפט לא ממהרות להגדיל את תפוקתן היומית כדי להרגיע את השוק, כי המצב משחק לטובתן, הן ממקסמות את הרווחים ושומרות על רזרבות עתידיות. שהרי בלאו הכי הן אינן צריכות היום עוד מזומנים, יש להן יותר מדי.

כל האמור אינו דומה לעניין הנפט האיראני שם איראן שאינה מזקקת את הנפט לעצמה קונה דלק מזוקק במחירים שהיא מוכרת את הנפט הגולמי. לה באמת יש אינטרס להרגיע את השוק, מה עוד שבגלל הוצאותיה החריגות לענייני ביטחון יש לה מחסור בכסף לניהול שוטף של כלכלת המדינה ובשנים האחרונות האזרחים בה סובלים מקשיים כלכליים.
_new_ הוספת תגובהכמה הערות
ע.צופיה (יום שלישי, 15/07/2008 שעה 20:22)
בתשובה לחכם ציון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה לאה כל כך מדויק. אל תשכח שמפיקות הנפט רוכשות המון דברים מצרכניות הנפט. העלאת מחירים בלתי מבוקרת אינה פטנט של צד אחד בלבד. כמו-כן אל תשכח שבמחיר מסוים כדאי לכבוש את מפיקת הנפט.
_new_ הוספת תגובהכמה הערות
חכם ציון (יום שישי, 18/07/2008 שעה 8:19)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רכש שמפיקות הנפט קונות מרוכשות הנפט הוא סייד אפקט ולא קורלטיבי לקניית הנפט. בעוד שקניית הנפט היא הכרחית והבסיס לדיוננו, הרי מה שקונות יצרניות הנפט משאר מדינות העולם אינו ביחס שווה לעסקאות הנפט.

יתר על כן, עליה מתמשכת של עליות הנפט תמיד משיגה את עליית המחירים של שאר המוצרים, כך שתמיד מוכרות הנפט יהנו מהרווח העודף שלהן. מה גם, החוכמה של יצרניות הנפט היא לא להשתולל חזק מדי, כי אז הן יכולות לפגוע קשה בכלכלת מדינות רבות בעולם, ומדינות עם כלכלה פגועה תמיד ירכשו פחות נפט. לכן החוכמה היא לשחק על עליות מחירים סבירות שגם מדינות חלשות יוכלו לעמוד בהן. וכשצריך, אף להוריד לפרק זמן קצר את מחירי החביות כדי לתת תחושת רווחה ותקווה לחלשים. זה כמו בעל כלב שמוליך את כלבו עם רצועה ארוכה וקפיצית ונותן לו לפעמים להשתולל ולהתרחק ולפעמים מחזיק אותו קצר.
_new_ הוספת תגובהכמה הערות
ע.צופיה (יום שישי, 18/07/2008 שעה 8:24)
בתשובה לחכם ציון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא התכוונתי לרכישות חוזרות.
התכוונתי כי בעולם שמתחלק לשנים: מפיקות וצרכניות, הרי גם לצרכניות יש כלי נשק ,כמו העלאה מסיבית של מחירי מצרכי יסוד למיניהם.(כולל כלי נשק).אתה גם ציינת בצדק שהעלאות ''פראיות''P של המחירים זה כמו ''יריה ברגל '' מצד המפיקות.
ברקע קיימת תמיד האפשרות שהצרכניות ישתלטו בכח על מקורות האנרגיה במידה והמחיר בלתי נסבל.
_new_ הוספת תגובהסעיף הביקוש
חזי (יום שלישי, 15/07/2008 שעה 21:19)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ברור שהבעיה האמיתית נעוצה בקשיחות הביקוש לנפט ומוצריו.

היה ראוי שבמצב עניינים זה, יהיו ארגונים ציבוריים, ברחבי העולם,
אשר יקחו על עצמם לארגן ''חרם'' זמני בקניית הנפט ומוצריו, או לפחות הקטנה משמעותית של הקניות.

זה היה יוצר הקטנה של הביקוש, וגם תדמית חיובית לנושא, אשר מסביר שהדבר ''תורם'' לכלכלת המדינה...

שתיקת הממשלות בנושא זה, היא ממש חרפה.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי