פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
אחד מכה אחד .
סתם אחד (יום ראשון, 14/12/2008 שעה 18:31) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כאשר מתנהל מאבק או קרב או מלחמה בין קבוצות, מצב של שוויון בין הצדדים כמעט ולא קיים. יש הבדלים בכמות ובאיכות. פערים בכמות ניתן להיטיב בעזרת איכות ופערי איכות אפשר להיטיב ע''י כמות.
כאשר מספר זהה של חיילים בשני מחנות אויבים, יורה אותו מספר יריות, ומספר הנפגעים שווה בכל צד, זה המצב התיאורטי של אחד מכה אחד. כאשר שורת חיילים לוחמת מול שורת חיילים זהה לה בגודלה ומספר הקורבנות שווה בשני הצדדים, אין הכרעה. אם לאחד הצדדים יש יתרון איכותי, כשגודל הצבאות שווה, או יתרון כמותי כשהאיכות שווה, יכול להיות הבדל במספר הקורבנות לכל צד. ככל שיגדל ההבדל במספר הקורבנות לצדדים בכל מחזור, תהיה הכרעה בפחות מחזורים. מאידך ככל שההבדל במספר הקורבנות יהיה מועט בכל מחזור, ידרשו יותר מחזורי קרבות להכרעה.
גודלו ההתחלתי של כל צד חשוב אף הוא. אל הפרשי גודל מסוימים אפשר להתייחס כאילו שני הצדדים שווים בגודלם. אם צבא אחד מונה 100,000 חיילים והשני 110,000 חיילים ללא יתרונות איכותיים, זה בדרך כלל הבדל שניתן להזניחו, בגלל הצורך במחזורי קרב רבים. כאשר בצפון אירלנד יש 300,000 קתולים ו- 700,000 פרוטסטנטים וה''יבול'' השנתי של הרוגים בשני הצדדים הוא מאה קורבנות או אלף תהיה הכרעה רק אחרי מאות שנים, ואולי בכלל לא, בגלל גורמים נוספים. זו מסקנה שכלית ולא רגשית שהאירים מתקשים לחיות איתה.
היכולת למלא מחדש את השורות חשובה מאד. פעמיים הפסידו הגרמנים במלחמות המאה העשרים, בשל אי יכולתם לתגבר את כוחותיהם. במהלך מלחמת העולם הראשונה, הגרמנים היו מותשים ללא יכולת רענון והוספת חיילים, נשק, תחמושת וציוד. צבאם היה עדיין על אדמת בלגיה וצרפת אך כוחות צבא טריים מארה''ב הגיעו לחזית. למרות שצבא זר לא חדר לגרמניה, הם נכנעו בשנת 1918. בפעם השניה הפסידה גרמניה, במלחמת העולם השניה, כאשר הרוסים מצד אחד והאמריקאים מצד שני שלחו לחזיתות עוד ועוד כוחות לוחמים, נשק תחמושת וציוד. האמריקאים והרוסים ייצרו וסיפקו לחזיתות, יותר אספקה ממה שיכלו הגרמנים להשמיד. בסוף המלחמה ייצרו מספנות בארה''ב אוניה אחת בכל 24 שעות! הרוסים ייצרו 100 טנקים כל יום!
כאשר יש הבדלים גדולים מאד בין הצדדים הנלחמים, כל התמונה משתבשת. האנגלים שלטו בתת-היבשת הודו שמנתה 300 מיליון נפש, בעזרת 100,000 אנגלים בלבד. איכות מול כמות.
אירן עם ששים וחמישה מיליון תושבים לחמה נגד עירק עם עשרים ושתים מיליון תושבים. לא הושגה הכרעה למרות עשר שנות המלחמה. עשרת אלפים חילי אלכסנדר מקדון ניצחו את האימפריה הפרסית הקדומה על אדמתה עם מיליוני נתיניה .
כולנו יודעים כי רק חלק מהיריות הורגות או פוצעות. בוייטנאם ירו האמריקאים 23.000 קליעים בממוצע כדי להרוג וייטנאמי אחד. במלחמת המפרץ הראשונה ירו מגיני בגדאד מיליוני קליעים, מבלי שהפילו מטוס אחד, במהלך 1.250 גיחות אויר שהאמריקאים ביצעו מעל עיראק.
הבה נדמה בנפשנו מצב שבו חזית מול חזית, עומדים שני צבאות. צבא ירוק ובו מאה חיילים וצבא כחול ובו חמישים חיילים. לצורך הבדיקה הכמותית נניח ששני הצבאות שווים בכל הנוגע ליכולת חיסול האויב. לצורך הבדיקה נניח כי כל עשרה חיילים הורגים חיל אויב אחד בכל מחזור, בכל אחד מהצדדים. זה מצב רגיל של אחד מכה אחד. בהדמיה זו אין פצועים ומבצעים העגלה חישובית אל המספר השלם הקרוב. למרות שנדמה בתחילה כי הכחולים יכולים להרוג את מחצית הירוקים, בכל זאת יש לירוקים רק 15 הרוגים בתום הקרבות.
מהלך ההתרחשויות כאשר צבא ירוק עם 100 לוחמים מול צבא כחול עם 50 לוחמים ללא הבדלים איכותיים.
צבא ירוק - התחלה - 100
מחזור 1 – 5 הרוגים נשארו 95
מחזור 2 - 4 הרוגים נשארו 91
מחזור 3 - 3 הרוגים נשארו 88
מחזור 4 - 2 הרוגים נשארו 86
מחזור 5 - הרוג אחד נשארו 85
מחזור 6 – אין הרוגים נשארו 85

באותו זמן , מה קורה בצבא הכחול ?
התחלה – 50
מחזור 1 – 10 הרוגים נשארו 40
מחזור 2 – 10 הרוגים נשארו 30
מחזור 3 – 9 הרוגים נשארו 21
מחזור 4 - 9 הרוגים נשארו 12
מחזור 5- 9 הרוגים נשארו 3
מחזור 6 חיסול מלא

למרבה ההפתעה הצד הקטן חוסל ובצד הגדול יש רק 15 הרוגים .

כיצד משפיע שיפור האיכות בצד הקטן ? מתי ישיגו היפוך תוצאה ?
הנה התרחיש כאשר הצד הקטן יעיל פי חמש מהצד החזק

צבא ירוק
התחלה – 100
מחזור 1 – 25 הרוגים נשארו 75
מחזור 2- 20 הרוגים נשארו 55
מחזור 3 - 16 הרוגים נשארו 39
מחזור 4- 13 הרוגים נשארו 26
מחזור 5- 11 הרוגים נשארו 15
מחזור 6 – 10 הרוגים נשארו 5
מחזור 7 – 5 הרוגים
חיסול

צבא כחול
התחלה – 50
מחזור 1 - 10 הרוגים נשארו 40
מחזור 2 – 8 הרוגים נשארו 32
מחזור 3 – 6 הרוגים נשארו 26
מחזור 4 – 4 הרוגים נשארו 22
מחזור 5 – 3 הרוגים נשארו 19
מחזור 6 – 2 הרוגים נשארו 17
מחזור 7 – הרוג אחד נשארו 16
נצחון במחיר דמים נורא , למרות איכות גדולה פי 5 מזו של האויב .

המסקנות
א - מצב של אחד מכה אחד הוא לרעת הקטנים באופן משמעותי. הכמות היא גורם משמעותי הרבה יותר מהאיכות. נחוץ יתרון איכותי מיוחד כדי להתגבר על יתרון כמותי. בלי יתרון איכותי אדיר אסור לכוחות קטנים להיכנס למצבים בהם לצד השני יש יתרון כמותי ברור.

ב - נזקים חמורים לאוכלוסיה ניתנים לתיקון כאשר אחוזי הילודה גדלים במקצת. גידול שנתי של 1% יכפיל את האוכלוסיה את האוכלוסיה ב-‏70 שנה. גידול שנתי של 2% יכפיל את האוכלוסיה ב-‏35 שנים. גידול שנתי של 3% יכפיל את האוכלוסיה ב-‏23 שנים, זה כבר פחות מדור אחד. במאמץ מיוחד אוכלוסיה יכולה להכפיל את עצמה בפחות משנתיים אם כולם פוריים. תושבי מצרים התרבו מ- 17 מיליון ל- 78 מיליון תוך שישים שנה, בריבוי טבעי שנתי ממוצע של 2.7%
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי