פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
המלך אובמה הראשון
סתם אחד (יום שלישי, 09/06/2009 שעה 9:29) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כפי שגם אורי אבנרי תופס אותו, החליט 'להבריא' את העולם על ידי הקמת מדינת פלסטין ביו''ש ואולי גם בעזה. אני בהחלט מאמין שאובמה ואבנרי, המעלה לו באוב, אכן מאמינים שאפשר להקים מדינת פלסטין בגבולות 67' ושלאחר מכן ישרור שלום לא רק באזור אלא גם בעולם. דרך אגב השניים מאמינים שמקום הטרור האסלאמי הוא מהסכסוך המתמשך בין מוסלמים ליהודים (הם לא חושבים לרגע שזה רק אחד הביטויים של הטרור ולא הסיבה לו).

יש זמנים בהיסטוריה שמגלומנים תופסים פיקוד. צ'מברלין היה כזה, אבל למיטב ידיעתי הוא מעולם לא חשב שהוא מלך העולם ואפילו לא נביא בריטניה. אצל אובמה מתרחשים דברים רבים מתחת לפני השטח. הציבור לא מכיר אותו באמת. מצד אחד הוא נראה אנרגטי, נחוש שיודע לקרוא את נאומיו מהטלה-פרונטר בצורה תיאטרלית מושלמת (מלבד בכמה מקים בהם הטלה-פרונטר התבלבל ומילותיו של המלך השתבשו).

אובמה מתגלה כנביא שמתחפש למלך. כל הסימנים בינתיים מראים שהוא נביא שקר, ולא רק בהקשרים של ישראל - ערבים.
נסיעתו הבומבסטית לריאד ולקהיר באו כדי לחבק את המוסלמים ולהמחיש להם שהם לא האוייב של אמריקה ולכן לא ראוי שאמריקה תהיה האוייב שלהם. כדי שתושג הבנה צריכים לבוא גם מעשים שיראו שאובמה כן בכוונותיו. אחד המעשים האלה הוא הקמת מדינת פלסטין שלדעתו תשחרר לחצים במזרח התיכון ותבנה תקווה חדשה.

מה איכפת לאובמה לנסות את זה? זה לא על חשבון אמריקה אלא על חשבון ישראל.

אובמה מבין שמה שהוא לא יזרע בשנתו הראשונה הוא לא יקטוף בשלוש שנים שאחרי. ואז? לכל היותר האמריקאים יתעשטו ויחזרו לקונצנזוס הרפובליקני. מה שמעניין את האמריקאים זה מצבם הכלכלי. בינתיים אובמה עושה כמעט כל טעות אפשרית, מבזבז עשרות מיליאדי דולארים בלי יכולת לעצור את ההתדרדרות הכלכלית (יותר דפיציט, יותר מובטלים).

מה שנותר לישראל הוא להבין שאין סיכוי לפתרון במתכונת אובמה. הפלסטינים לא יקבלו ירושלים ישראלית, גושי התיישבות ואי קבלת ''זכות השיבה''.

חמאס לא מכיר בכלל בישראל ובזכותה להתקיים, אבו מאזן והפתח גם הם לא הכירו עדיין בישראל ולא מתכוונים בעתיד הנראה לעין. החמאס חזר בעזה ומתחזק ביו''ש. אבו מאזן, שנמצא שלא כחוק בתפקידו אבל בהסכמה אד-הוק ממשיך להיות ראש ממשלת רמאללה עם ממשלה שחציה מתנגדים לדרכו הפוליטית, שתהיה מה שתהיה. כמובן שאותו חצי קיצוני עוד יותר מאבו מאזן. האם אפשר באמת לנהל שיחות שלום איתם?
האם יש עם מי לסגור הסכמים?
האם יש מי שיוכל אצלם לממש את התחייבויותיהם בהסכמים?

כמובן שאין בצד הפלסטיני פרטנר לשלום במובן של רצון, יכולת וחזון לבצע.

לכן, צפויה לנו שנה קשה של לחצים אמריקאים עלינו לוותר עוד ועוד לפלסטינים כי הם חלשים, כי הקיצונים לוחצים על המתונים, כי צריכים כבר להבריא את המקום.

הרבה תלוי בנו עד היכן ממשלת נתניהו תיגרר אחרי הכזב הזה ובאיזה מצב תתפוס אותנו האינתיפאדה הבאה שתפוצץ את ניסיונות השווא להידברות.

דבר חיובי אחד יוצא מכל זה, העולם כולו ייכנס לתוך הריבים הקטנים של המזרח התיכון הגדול. כולם יתמקדו במה אמר הוא ומה ענה לו ההוא. וכך העניין יוסט מאיראן. גם מדיניותו הסלחנית לכאורה של אובמה וניסונו להידבר עם האיראנים תאפשר לו לקבוע תאריך יעד שבו הוא יוכל להחליט אם לתקוף את יעדי הגרעין האירני. הסטת העניין מאיראן תוכל לתת לאובמה את היכולת להפתיע צבאית במידה ויחליט שהאינטרס העליון הוא להשמיד פיזית את מערך ייצור הגרעין של איראן. אם אכן זה יתרחש, אז המחיר של להתגושש עם הפלסטינים עוד שנה או שנתיים הוא מחיר סביר. אם זה לא יתממש, תמיד תוכל ישראל להשלים את הדברים החשובים במקום אמריקה, גם אם היא מתנגדת לכך.

בסופו של דבר, אסור לנו להישמע להילארי קלינטון בענייני ביטחון. כי מה שהיא יכולה להבטיח הוא ש''ברור שאמריקה תגיב בכוח אם האיראנים ישגרו בעתיד פצצת גרעין על ישראל''. תודה הגברת קלינטון, אבל אנחנו מעדיפים לראות את התקיפה על איראן בעיניים ולא בחלום השרוף שלה.

חכם ציון
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי