פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
השאנן לציון
דוד סיון (יום חמישי, 16/07/2009 שעה 9:08) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מותר לבן אדם לעסוק בביקורת ספרות, אלא שזה לא עושה אותו מומחה במה שמותר או אסור לסופרים. מצד שני אם לסופרים אסור הרי שלאף אחד אסור להביע עמדות פוליטיות ולעסוק ''בהתערבות החורגת מתחום הבקיאות של[ו] ובנסיון לגייס דעת קהל שתלחץ על האליטה השלטונית להתנהג באופן'' שמכשיל את מטרות הציונות.

האיסור הזה כולל גם סופר שהוא מבקר ספרות כמו יוסף אורן, השאנן לציון.

-----

אבל בהתייחסות יותר רחבה לגישתו של השאנן לציון צריך להדגיש שהוא מבקש לאסור על בני אדם את מה שנחשב מאד לגיטימי במשטר דמוקרטי: כל אחד רשאי וצריך לנצל את מעמדו המקצועי-ציבורי כדי לקדם את עמדותיו ודעותיו הפוליטיות.

גישתו של השאנן לציון שגויה משום שאין בינה ובין המציאות דבר. התנועה הציונית לא קבעה מעולם באופן חד משמעי הגדרה גיאוגרפית חד משמעית מהי הנחלה הלאומית ומהי ארץ ישראל. בכל נקודת זמן מאז קמה התנועה היו בתוכה חילוקי דעות בהקשר הזה.
_new_ הוספת תגובההיכן הוא כתב שלסופרים הוא אסור?
סתם אחד (יום שישי, 17/07/2009 שעה 18:54)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל מרגע שהביעו עמדות פוליטיות נכון להצביע עליהן ולפרשן. וזה מה שאורן עושה.

התנועה הציונית לא קבעה גבולות מדיניים כי היא לא יכלה לקבוע. מצד אחד לא יכלה לוותר על מה שנכבש ע''י ערבים ומנגד לא שללה סיפוח שטחים מארץ ישראל אם ייווצר מצב שישראל תוכל לבצע זאת. מבחינת ההגדרה הגיאוגרפית נדמה לי שכמעו אין ויכוח (''שתי גדות לירדן'' ומפת התנחלות השבטים). מבחינה פוליטית החלקים בציונות שעדיין חלמו על 'עבר הירדן' זנחו את החלום כבר בשנות ה-‏50 (ה''חירות'' וימינה וה'שומר הצעיר' / מפ''ם ושמאלה).

חילוקי דיעות פנימיים לא מנעו הגדרה דה-פאקטו של גבולות. כיבושי 1948 התקבלו ע''י רוב המפלגות הציוניות להוציא קומוניסטים. כיבושי 1967 לא התקבלו ע''י השמאל הקשה. מפא''י / העבודה בתחילת הדרך תמכה בסיפוח כחצי מהשטחים לישראל במקרה של פתרון פוליטי (''תוכנית אלון'' ואחרים). הימין הקשה היה בעד סיפוח השטחים. הימין והשמאל נפגשו באמצע - סיפוח גושי התנחלויות תמורת מסירת חלק מחולות חלוצה. השמאל הקשה גדל על חשבון השמאל המתון. הימין הקשה נותר בגודלו וממתין לראות איך קונספציית אוסלו ושלוחותיה כושלות שוב אל תוך בעירת טרור גדולה. הפלסטינים רוצים לסחוט מישראל תמיד עוד קצת מתוך עמדה שלא חשובה מדינה פלסטינית כמו שחשוב למוטט את ישראל.

הסכסוך כעת הוא לא תיאורטי של הגדרת גבולות, אלא סירובם של הפלסטינים מכל הזרמים לקבל את ישראל כמדינת העם היהודי. לכן לא חשוב מה כותב אורן ומה אומר סיון אלא חשוב מה עושים הפלסטינים. והפלסטינים לא משחקים לידיים של השניים.

עורך פורום
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי