פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
אבחנה מעניינת ונכונה למדי
עמיש (יום רביעי, 24/03/2010 שעה 10:11) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם כי בתיקון אחד - ההתקבלות לקומוסומול לא היתה חובה אלא זכות ורק מעטים מהילדים זכו לכך והילד פאבל מורוזוב שהלשין על הוריו שהם מחזיקים מלאי מזון פרטי בתקופת הרעב באוקראינה נהפך לקדוש רק לאחר שהסבא שלו הרג אותו.

דוגמה טובה אפשר לראות בארץ אצל הילדים ובני הנוער הדתיים שנשלחים מהבית בגיל צעיר לפנימיות ובעצם יוצאים מרשות הוריהם כבר בגיל חטיבת הביניים.
להורים דתיים אין שום אופציה של חטיבה ותיכון נורמליים, על מנת להקנות לילדיהם השכלה בסיסית הם חייבים לשלוח אותם לכל מני מוסדות חינוך שרובם פנימיתיים. שם הם נתונים לשרירות ליבם של סוטים כמו קופילביץ (ראש ישיבת נתיב מאיר) או מוטי אלונים למיניהם. ואם לא מדובר בחינוך מיני מתקדם אז הם נופלים לידיהם של מפלצות אידאולוגיות כמו קוק או מלמד וכיוצאים באלה.
ההורים מסתכלים בעיניים כלות איך הולכים בניהם ובנותיהם ונשחתים בידי קיצוניים ואין בידיהם להושיע.
בנוסף הילדים גם נשלחים לחינוך נוסף בבני עקיבא. בכל המקומות הללו גם מפרידים בנים ובנות ותוקעים להם לראש מושגי ''צניעות'' ו''ערווה'' ההופכים אותם לאומללים.
ועל כן, לא מדובר רק במשטרים טוטליטריים המחנכים להתנכרות להורים והדב ריכול לקרות בכל חברה אנושית שנותנת לקיצוניים לפרוח.
_new_ הוספת תגובהאבחנה מעניינת ונכונה למדי
יוסף אליעז (יום רביעי, 24/03/2010 שעה 10:46)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הוי, עמיש עמיש, נושך כלייש ונוגח כתיש...
הרי לא תחמיץ הזדמנות לפגוע בדתיים, בימניים וביתר דרי-עולם שאינם חושבים בדיוק כמוך...

אני במכוון לא כתבתי על ''הדתיים'' מסיבה פשוטה: הילד הדתי נשלח לפנימיה לרצון הוריו, הוא שומר עמם על קשר הדוק, ועל-כן החינוך הדתי אינו ממין הנושאים המובאים במאמר.

לדתיים הציוניים קיימת האופציה של החינוך הממלכתי-דתי, ללא הוצאת הילד מהבית.
אצל החרדים בתקופת בלימודים ב''חדר'', הילד חוזר לביתו עם תום הלימוד, וכך גם בישיבות הנמוכות.

החשיפה של מקרי תקיפה, או ניצול הומוסקסואלי, בקהילה הדתית-הציונית כואב ומצער מאד. הקהיליה הדתית [שאינני נמנה עליה] ירדה לשפל הנפוץ יותר אצל חילונים. גוועלד!!

הדברים בציונות הדתית נחשפו, לא ניתן גיבוי לחוטאים, וזה בשונה מהטיוח הכנסייתי המתמשך בכנסיה הקתולית, למשל. ראה המהומה סביב דברי האפיפיור בימים אלו, בהם גינה סוף-סוף את הניצול המיני בכנסיה באירלנד, אך לא אמר דבר על ענישת הפושעים.
בארה''ב פרשיות אלו נידונות עתה בתביעות נזיקין בבתי-המשפט.
בקהילה החרדית אכן אין עדיין הוקעה מיידית של כל גילוי בתחום זה, וזה כחלק מהחשד במדינה הציונית ושליחיה.

דוקא בתנועות הנוער החילוניות, ובראש ובראשונה ב''השומר הצעיר'' קראו לנוער לנטוש את בתי-הוריהם ולהסתופף בקיבוץ
או, בחו''ל, במחנות הכשרה. כלשון אותו שיר שהיה מושר לפני דור [ןאינני יודע לאיזו תנועת נוער כוון]: ''ברחה מבית אביה / הלכה אל הקיבוץ / ברחה מבית אביה / כי זה היה נחוץ / ...'' דומני שקיים גם ריקוד לאותה מנגינה.

בקיבוצים, ושוב- בעיקר קיבוצי השוה''צ, [ אלוקים, הגן עלי מחמתו של ד''ר דוד סיון ] גם הקפידו על הלינה משותפת בבית הילדים, כמעט במנותק מההורים -אותם פגשו לשעה קלה בערב. בגיל תיכון חיו בכלל ב''מוסד חינוכי'' שלעתים היה בקיבוץ אחר.
כך האינדוקרינציה היתה אפקטיבית מאד, למרות הסבל שסבלו הילדים מהניתוק מהוריהם בכלל, ובלילות בפרט. לא לכולם הניתוק תרם לבריאות-הנפשית.
אולם שוב- בעיקרון הניתוק הזה היה לרצון ההורים, ולכן גם סקטור זה משיק לנושא שלפנינו רק בשוליים.

תודה על הרחבת הפרטים לגבי אותו ''גיבור בריה''מ''. דומני שהיו יותר מאחד. גם פה ושם בארץ התלהמו: ''סטאלין אבינו, רוסיה אמנו''...[ והציניקנים הוסיפו ''הלואי והיינו יתומים..]
אולם, כאמור, כל זה סוטה מהנושא.
_new_ הוספת תגובהאבחנה מעניינת ונכונה למדי
דוד סיון (יום רביעי, 24/03/2010 שעה 12:47)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא אחזור על התואר שהענקת לעמיש למרות שבהחלט אפשר לבסס אמירה כזאת. מצד שני, בדרך כלל אני משתדל להמנע משמות תואר בלי הסבר. מצד שלישי, לוותר לך ולטעון שאינך יודע או שלא שקלת טוב את דבריך.

לגופו של עניין כל חלקי התנועה הציונית שהיו מעורבים בעליה לארץ נטשו את בית ההורים. זה כולל את הדתיים, את הביתרים, את החרדים ועוד. אין בסיפור הזה שום ייחוד לשוה''צ. אני גם מכיר מקרים בהם מי שעלה הוחרם על ידי המשפחה. מעבר לכך הרי נטישה פיזית של העבר היא מאפיין חשוב של כל תנועה חלוצית-מהפכנית כמו התנועה הציונית.

מהדברים שאתה כותב לגבי מה באמת קרה בתוך הקיבוצים (עם מאפייני הלינה המשותפת ו''הניתוק מההורים'') עולה שרמת הידיעה שלך נמוכה מאד. כמו שפגשתי אצלך במקרים אחרים הבעיה הכי גדולה אצלך שאתה מציג את הדברים כאילו הכל בדוק.

כדי שתהיה לנו פרספקטיבה יותר שלמה כדאי להזכיר שגם במגזר הלא קיבוצי יש ניתוק פיזי מההורים. אני גם חושב שאם תבדוק באמת תגלה שהילד העירוני (הלא קיבוצי)שהיה גר עם הוריו באותן התקופות לא זכה ליותר זמן הורים. לבסוף, נדמה לי שהסבל אם נוצר כזה אינו בהכרח קשור בעניין הניתוק.

אינדוקטרינציה קיימת בכל חברה שעוסקת בחינוך. נדמה לי שלא אטעה אם אטען שזו הרי מטרת החינוך.

התלהמויות נוסח ''בגין מלך ישראל'' היו קיימות ועדין קיימות.
_new_ הוספת תגובהלמרבה הצער אתה לא מגיב לעניין
עמיש (יום רביעי, 24/03/2010 שעה 14:07)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. אין לדתיים אופציה, החינוך הממ''ד מעבר לבית הספר העממי כבר אינו קיים. אם מישהו לא ישלח את ילדיו לפנימיה הוא בעצם מונע מהם חינוך חובה. הכרתי מספר אנשים שהתרעמו מאד על מה שעושים לילדיהם בפנימיות הללו אך לא העזו לפצות פה על מנת ''לא ליצור קונפליקט'' בין הילד לבין ההורים או הרבנים. הפנימיות הללו הן בהחלט מחנות אינדוקטרינציה לכל דבר ועניין הגוזלים את הילד מהוריו.
2. חלק גדול מהחינוך הממ''ד הוא בתי ספר קהילתיים חצי פרטיים וחצי מופרטים המשתייכים לתת זרמים שונים. ביישובים קהילתיים קטנים אין כלל ברירה אלא לשלוח את הילדים לשם או לשמור אותם בבית (או לעזוב את היישוב)
3. בכל התנועה הקיבוצית היתה לינה נפרדת ולא רק בשוה''ץ.

והציונות אכן היתה מרד נגד דור ההורים היהודי הגלותי, יש לך בעיה עם זה?
ובקיצור - לא נדרשת מדינה טוטליטרית, מספיק שמפקירים את הילדים בידי כהנים פנאטיים.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי