פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
נקעה נפשי כבר מה-''מוֹת יוּמָת...''.
(יום רביעי, 24/03/2010 שעה 11:01) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הפסוקים '' וּמַכֵּה אָבִיו וְאִמּוֹ, מוֹת יוּמָת...'' ו ''וּמְקַלֵּל אָבִיו וְאִמּוֹ, מוֹת יוּמָת.'' צרורים יחד עם פסוקי סורר ומורה, הכרתת זכר העמלק, דיני נאוף, משכב זכר ובהמה ודיני עיר נידחת הם פסוקים שכל יהודי נאור חייב להסתייג מהם. פסוקים אלו מסיתים לרצח ועל כן הם פסולים, בקנאות לא פחותה מאשר במשטרים הטוטליטריים ביותר.
נקעה נפשי כבר מה-''מוֹת יוּמָת...''.
למחוק!
_new_ הוספת תגובהנקעה נפשי כבר מה-''מוֹת יוּמָת...''.
יוסף אליעז (יום רביעי, 24/03/2010 שעה 12:14)
בתשובה לmicha_shepher@yahoo.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מיכה שפר הנכבד, צר לי שהנך סובל מנפש נקועה [''נקעה נפשי''].
אם תעיין במקורות תמצא שלא היה ולוא מקרה אחד של בן סורר ומורה שאכן בוצע.

תורה ניתנה לפני מעל ל-‏3.000 שנה, ופרשנותה ניתנה לכהנים, לנביאים ולאחר מכן לחכמי ישראל, שעד לתקופה האחרונה גם התאימוה להתפתחות האנושית

ראית כבר בפרשת אמנון ותמר, ולאחר מכן במרד אבשלום בדוד אביו, כי הדין לא מוצה. ואולי אף נזכיר כאן את פרשת יהודה ותמר כלתו.
מאוחר יותר התקין הלל הזקן את הפרוזבול, כאשר היה צורך בשמירת צנעת הפרט, ובהגבלת הנישואין לאשה יחידה התקין רבנו גרשום בהשתמשו בסמכות החרם, נושאים אלו.

לא מוכר לי אף אירוע בתנ''ך או גם מאוחר יותר בו הוצא אדם להורג בגין הומוסקסואליות.

גם בימינו איפשר הרא''ה, הרב אברהם יצחק הכהן קוק, רב ראשי לא''י בתקופת המנדט, עיבוד קרקעות בשנת שמיטה בשל רעב שהיה בארץ. והדוגמאת של הגמשת הדין המקראי לצרכי השעה רבות מספור.
כך לגבי תרומות איברים וקביעת שעת-המוות, כך בהזרעה מלאכותית, ואפילו מזרע שאינו של הבעל, כך בהפריה חוץ-גופית, כך בנתיחת מתים בעת ההכרח ועוד ועוד.

בתלמוד מופיעה פרשת ''תנורו של עכנאי'',[ בבא מציעא נ''ט, עמ' א למטה ואילך]. שם נפלה המחלוקת בין רבי אליעזר, הגדול בדורו וגדול הפוסקים אז, לבין ר' יהושע וחכמים, שנקטו בכלל ''אחרי רבים להטות''. אז נפסק: ''לא בשמים היא'', ונקבע שמשניתן פירוש הדין לחכמי ישראל להם הסמכות בפסיקת ההלכה, ואין שומעים אפילו לבת-קול שתצא משמיים ותודיע עם מי הדין.

למרבה הצער בדורות האחרונים קטנו גדולי-התורה, חסרו עוז לעדכן את הדין, והתחפרו יותר ויותר במסורות ישנות וגרוע מזה- ''יישרו קו'' עם הקיצונים שבקיצונים. כך הוחמרו לאין שיעור דיני הכשרות [כיום מוכרים אקונומיקה בהכשר בד''צ !!}, והגענו לחרפה שבכניעה למשוגותיו של ליצמן, סגן שר הבריאות, בענין הבניה והמיגון בבית-החולים ברזילי.

אולם בזאת האשמה על הממסד הדתי היא חלקית בלבד. כי אם קיימת כאן ממשלת דחלילים אשר אינה מעיזה להתעמת עם ''אתרא קדישא'' ושאר פנאטים קיקיוניים, אשר לא די להם בחיי פרזיטיות, אלא הם מוכנים גם לסכן חיי-אדם למשוגותיהם, וכאשר שרים-דחלילים אלו מעדיפים את דעת החשוכים על פסיקתם של הרבנים הראשיים, שהם האמורים לעמוד בראש מוסדות הדת במדינה - מה לנו כי נלין על ליצמן, אשר יודע נפש בהמתו [הנחלבת] ועל איזה צד מרוחה פתו ובעיני מי עליו לשאת חן.

בציונות הדתית נפלה שלהבת, ונשרף בה גם עץ אלון ענק ,אשר בזמנו קיוינו כי ישיב את עטרת מנהיגי הדת לתפארתה. אך לא אלמן ישראל, עוד יקום לנו, לכולנו, ארז אשר יקרין לנו מאורו מבלי שיעלה באש [כסנה הבוער?], ולא יצית להבות מחלוקת אלא יישר הדורים וישיב לב בנים על אבותם.
לא תמיד ליצמנים ינהלו את חיינו הדתיים והציבוריים.

על כן, שפר נכבדי, לך אל רופא שירפא את הנקע שבנפשך, ואל תזדרז כל-כך להשליך לפח תרבות כה רחבה ועשירה.

אגב- מה יש לנו כתחליף? בודהיזם? אתיאיזם ונהנתנות? ריקנות אמריקאית או אירופית? חיי תרבות סביב שתיה בבר מדי ערב? סמים קלים או כבדים? בוז להורים, נישואין בקלות-דעת וגירושין קלי-דעת עוד יותר?
_new_ הוספת תגובהנקעה נפשי כבר מה-''מוֹת יוּמָת...''.
(יום רביעי, 24/03/2010 שעה 13:18)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין ויכוח בינינו. חכמינו כבר עמדו על בעיתיותם של הפסוקים האלה, ובחוכמתם ובנחישות אנטלקטואלית הצליחו להערים עליהם תילי תילים של סייגים ובכך לעקר אותם מתוכנם. כל הכבוד! מבחינתי, עדיף היה אלמלא נכתבו. אני סבור שיש להוקיע פסוקים אלו מאחר שיש רבים שלוקחים אותם כפשוטם, אפילו במסגרת פורום זה, וקוראים לחסול חשבונות עם עמלק וכל מיני מרעין בישין לא עלינו, רחמנא ליצלן. זוהי אינה אלא הסתה לרצח באצטלה של דביקות בדת. אני סבור שהם גורעים מגדולתה של התורה. ברור שבן מורד ראוי לגנוי אבל בתורה כתוב שיש לחסלו. אני לא סבור שיש לחסלו. אני לא סבור שיש להעניש הומואים או נואפים בכלל! זו אינה אחריות שלנו לקבוע עם מי אדם חופשי מבקש להזדווג.
חבל שבחרת בפסוקים כל כך שנויים במחלוקת על מנת להעלות נושא ראוי.

שתי הערותיך האחרונות פגומות. לא המלצתי מעודי על שמוש בסמים, איפה ינקת את הבדותא הזאת? אינני משליך את התרבות לפח אבל גם לא ממעיט כמוך בתרבותם של עמים אחרים. אל תתנשא! אין גם שום דבר פסול באתיאיזם שהיא האמונה באפס אלים. הינדואיזם הוא אמנם בעייתי יותר מהיהדות, לדעתי. אבל מעולם לא המלצתי לאיש לאמץ הינדואיזם. איזה מין קשקוש זה? הבלים! התנצלות תתקבל בסבר פנים יפות .
_new_ הוספת תגובהנקעה נפשי כבר מה-''מוֹת יוּמָת...''.
יוסף אליעז (יום רביעי, 24/03/2010 שעה 19:24)
בתשובה לmicha_shepher@yahoo.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מר מיכה שפר, אתה קורא מהר מדי !

היכן יחסתי לך בודהיזם, אתיאיזם או איזו השקפה אחרת?
שאלתי : אם תורת ישראל אינה נראית לך - מה תעדיף במקומה?

איני מתנשא על דתות אחרות. כבודן במקומו מונח. שמי לא היה זאוס ואפילו לא ''בעל'' או ''דגון''.

כל שנסיתי הוא להסביר לך שאין לקחת מילולית וכפשוטם את דברי התורה, שניתנו, או נכתבו, לפני כמעט 4.000 שנה.

כבר במשנה [עד שנת 200 לספירתם], ודומני שהרבה לפני כן, הסבירו חכמינו ש''עין תחת עין'' אינו עקירת עיניים אלא פיצוי בכסף.

אתה קורא למחוק מצוות שונות בתנ''ך. ניסיתי לאמר : ''לאט לך. ראה מה היא ההלכה בטרם תפעיל את המחיקון''.

היכן טענתי שהמלצת על שימוש בסמים?
כל שכתבתי הוא שהריקנות בה גדל חלק גדול מאד מהנוער, שלא קבל מתרבות ישראל כמעט ולא כלום, דחפה אותו לחפש תחליפים בבודהיזם, ואחרים מוצאים לעצמם את תרבות השתיה המערית או את תרבות הסמים.

אם אתה רוצה התנצלות -קבל אחת: אני מתנצל שלא הייתי די ברור כך שאתה תבין את הכתוב.

אינני מבקש ממך התנצלות על שכתבת בעַיָם רוחך בטרם ירדת לתוכן הדברים.
כל טוב לך וחג שמח.
_new_ הוספת תגובהנקעה נפשי כבר מה-''מוֹת יוּמָת...''.
(יום חמישי, 25/03/2010 שעה 11:11)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ידידי המלומד, סליחה שלא הבנתי כראוי.
שאלת: אם תורת ישראל אינה נראית לך - מה תעדיף במקומה?
תשובתי: אין לזרוק את התינוק עם מי האמבט. אני כמו רוב הישראלים דבק ביהדות מתוך אינרציה. מי אני שאנתק את השלשלת של 200 דורות של יהודים? גם האופציה של היהדות הרפורמית לא קוסמת לי מאחר שהיא מטשטשת את ההבדל בין גוי ליהודי עד בלי הכר. השינוי חייב לבוא מתוך היהדות המסורתית/ישראלית/ אורתודוקסית והוא בוא יבוא.
מה הבדל בין מחיקת מצוות לבין סירוסן? מחיקת מצוות אינה דבר חדש. לאחרונה התבשרנו על מחיקת מצוות השמיטה והיובל. גם תקנות נמחקות, ראה את החוכא ואיטלולא בנושא מכירת החמץ. להיות יהודי דתי בימינו כרוך ביותר מדי intellectual dishonesty בשבילי. אין לי שום יסורי מצפון מהפרידה מהפסוקים המחרידים האלה.
גם ריקנות הנוער אינה דבר חדש. בגילם כל מה שעניין אותי הוא ג'אז והאחוריים של רותי.
אני גם מסופק עם אלכוהול במידה הוא דבר כל כך פסול.
פסח שמח וכשר לך.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי