פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מבחינתי עדיף היה שלא יחוקק חוק חדש ונוסף על הקיים
בצלאל פאר (יום ראשון, 06/05/2012 שעה 19:14) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

וראוי שהציבור ישפוט את הפטפטנים לפי דבריהם וכוונותיהם הפוליטיים/יות. הרי ברור שדגן ודיסקין לא פתחו את פיותיהם, אלא מן הטעמים הפוליטיים.

הייתי אומר שדיסקין ודגן הולכים על הגבול הדק בין הלגיטימי והלא לגיטימי. דגן עושה זה כבר יותר משנה, ובשליפת גוגל ראיתי כבר עשרות התבטאויות סתומות שלו בארץ ובעולם. דיסקין נמצא בתהליך עקיפה בעקבות דבריו הבוטים על סף ניבול פה, כנגד אלה שבעבר העריכו את תרומתו למערכת. ולא גמר דיסקין לומר שנתניהו וברק מתנהגים כמשיחים ומיד לאחר מכן שהם מתנהגים כלא-משיחים, רוצה לרמוז שהוא מבולבל. אם לדעתו נתניהו וברק מסוכנים לישראל, אז למה ביקש להעריך את שירותו בשב''כ ולמה הסכים להצעת נתניהו לשקול להתמודד על תפקיד ראש המוסד? אם הללו כל כך מסוכנים לישראל, אז למה לא עצר את העולךם וירד ממנו כדי להזעיק את הציבור? האין זו חוסר אחריות מצד דיסקין?

דגן מוזמן ומזמין את עצמו לפורומים שונים בעולם, והוא נראה כנהנה מנסיעות החינם שלו לכל מיני כנסים חשובים ואיזוטריים כאחד, מחזיק כוס משקה משכר (משקר?) בידיו ופולט חלקי משפטים סתומים כנגד נתניהו וברק. בכל כתבה ובכל ראיון הוא אומר חלקי דברים שלעיתים מתחברים כפאזל לתמונת דעתו הכוללת יותר, אבל לפעמים הוא גם סותר את עצמו. בגדול הייתי אומר שדגן לא שולל תקיפה ישראלית באיראן, אבל רק כשלב אחרון והכרחי שבו האיראנים רגע לפני הפצצה וארה''ב נמנעת מלתקוף. הוא מתנגד לכך שישראל תתקוף ביום שמש בהיר אחד ותפתיע את איראן ותשמיד לה את מתקני הגרעין. למה? כי לדעתו זה לא תפקידה של ישראל אלא של ארה''ב (לא ידעתי שהוא סדרן עבודה), שאם ישראל תתקוף אז תפתח מלחמה מזרח תיכונית כוללת (הוא לא מצליח לומר מי כנגד מי), שהחזבאללה ישגרו 200 אלף טילים על ישראל (פופוליזם שסומך על ההיסטריה של תושבי הצפון) ושכל הרעות יקרו לישראל.

בעוד שבנושא איראן דיסקין דיבר שטויות חמורות יותר מדגן, הרי שבעניין הפלסטינים, שהוא אמור היה להיות הידען הראשי, הוא השמיץ ממש את הממשלה וקבע שנתניהו מכשיל את חידוש השיחות עם הפלסטינים בכוונה, הוא אמר שיש על מה לדבר עם אבו מאזן ועוד כמה דברים שמעלים תמיהה, הזהו ראש השב''כ שהיה לנו?

בגדול אומר שאיש שטח, מפעיל סוכנים, הוא לא בהכרח איש עם יכולת ניתוח מדיני מזהיר. יכול להיות שכן ויכול להיות שלא. אפשר לבדוק את זה בכמה בדיקות קלות. דיסקין נכשל בבדיקות האלה.

להבנתי מסתבר שמתגשת לה קבוצת בכירים פורשי מערכות הביטחון שכניסתם המיידים לפוליטיקה נמנעה מהן, והם רוצים לעקוף את המכשול ולייצר גוף פוליטי ממליץ חיצוני למערכת הפוליטית שתשפיע על ההמונים ללכת בדרכם. נראה לי שהם מכוונים לקדם את מופז בקדימה וחיימוביץ בעבודה, ולשמש לשניהם עורף מקצוני (מופז לא כל כך צריך את זה, אבל חיימוביץ חייבת את זה). הם רוצים לפגוע בסיכויי נתניהו להתחזק בבחירות, לפגוע בברק (ולא שהוא צריך ''עזרה'' במיוחד) ולהסית את ההמונים נגדם ולהביאם לבחור את האלטרנטיבות לכאורה.

אני אישית מאמין שיותר מאשר יש להם מחלוקת מקצועית עם נתניהו וברק יש בינהם משבר אמון, כעס על הפסקת שירות ואי מינוי לתפקיד אחר. הרי השניים ביקשו להמשיך בתפקידיהם, להמשיך לשרת תחת השניים. מה קרה להם כשהם נאלצו לפרוש? דעתם הפוליטית והמקצועית השתנתה?

להבהרה, מעולם מדיניות ישראל הרישמית לא היתה שהיא תוקפת בלי תיאום עם ארה''ב ומפתיעה את ארה''ב. הקשרים האסטרטגיים בין ישראל לארה''ב חזקים מאי פעם. חיילים אמריקאים נמצאים על אדמת ישראל כל יום בשנה, ובכל שבוע מבקרים כאן מפקדים בכירים של נאט''ו. קבוצות עבודה של ישראל וארה''ב נפגשים לפחות פעם בשבוע לשיחות תיאום, דיונים מקצועיים ופעולות משותפות. נתניהו מדבר עם אובמה מספר פעמים כל שבוע, התיאום בינהם בשלל נושאים הדוק ונושא פירות. המודיעין הישראלי הצליח לתקן את השגגה שנפלה על קהילות המודיעין האמריקאית שרק לפני 3 שנים פרסמו סיכום מודיעין על איראן בו נקבע שאיראן לא חותרת לנשק גרעיני. ישראל, גם בסיוע המוסד של דגן, הצליחה להביא הוכחות חותכות שאיראן לא רק שנמצאת בתהליך התגרענות צבאית אלא שהיא התקדמה בינתיים יותר ממה שהיה צפוי והגיעה להעשרת אוראניום לדרגה של יותר מ-‏20% שזהו אחוז גבוה מאוד מעבר לנדרש לשימושים אזרחיים, ומשם הדרך לחומר גרעיני מזוכך קצרה מההגעה לנקודה זו. נתניהו הצליח לשכנע את נשיא ארה''ב, האדמיניסטציה שלו והקונגרס שפני איראן לגרעין, שחייבים להטיל עליה סנקציות ושצריך לתקוף אותה כשלב אחרון במידה והסנקציות ייכשלו. כעת זוהי מדיניות ארה''ב ולא רק ישראל. במשחק הזה ישראל ממלאת תפקיד של ה''קיצונית'' כדי ללחוץ על איראן להתגמש מול שיחות הבירור שלה עם 6 המעצמות.

עכשיו, מה גרמו/גורמים דיסקין ודגן? בהתבטאויותיהם חסרות האחריות הם משדרים לאיראן שאין לה מה לחשוש, שהיא יכולה להתקשח, שהיא יכולה לבלף כי נתניהו וברק הם בובות מנייר, מאיימים לשווא, משיחיים. לא האחמדינג'אדים משיחיים אלא נתניהו וברק! לא אתפלא אם יסתבר ש-‏6 המעצמות כשלו לשכנע את איראן או שהם הגיעו לסיכום דהוי ולא חד משמעי שאיתו אירטאן תוכל לחיות מחדש מדינה חופשית ובסתר להמשיך ביצור הפצצה הגרעינית והכל תודות לדיסקין ולדגן שעד לא מזמן היו הקיר הבטחוני של ישראל. מדובר כאן בבגידת הראשים שאיבדו את עשתונותיהם, ופגעו בכל הגוף, במדינה.
_new_ הוספת תגובהמבחינתי עדיף היה שלא יחוקק חוק חדש ונוסף על הקיים
ע.צופיה (יום ראשון, 06/05/2012 שעה 20:43)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דגן עוסק בבטחון ישראל שנים רבות וזכה להערכה רבה.
כל מה שהוא אמר עד שנתמנה לראש המוסד לא עניין אף אחד אפילו אם היה בהם טעם רב.
_new_ הוספת תגובהדגן הוא סתם חיה פוליטית אבל אין לו ביקורת אמיתית על הממשלה
חוק שימור האלרגיה (יום שני, 14/05/2012 שעה 20:19)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שהרי גם הוא לא מתנגד שיראל תתקוף לפני הדקה ה-‏90 אם ארה''ב לא תעשה זאת. זו בדיוק עמדתם של נתניהו וברק. כנראה שדגן הושפע גם הוא מכל מיני ידיעות בתקשורת שעליהן אין בקרה מי מפיצן, והוא חשב שנתניהו וברק מתכוונים לתקוף את איראן בתחילת הקיץ הזה, אם או בלי הסכמת אובמה. אז על זה הוא לא מפסיק לדבר בהרצאות כשהוא לא אומר הרבה בהן, אלא רק עושה רושם על הציבור שכאילו הוא יודע יותר ושאסור לו לומר דברים, ושיסמכו עליו. הייתי אומר שזוהי רק גניבת דעת זולה, שהרי דגן ייכשל בטיעונו אם יוצר אחד מול אחד מול נתניהו או ברק.

הבעיה האמיתית היא דיסקין שמדבר על איראן עליה הוא לא אחראי ולא טיפל בה ודעתו טובה כמו כל מומחה לענייני אסלאם. אבל בעיקר דיסקין חותר תחת הממשלה והמדינה בכך שהוא אומר שנתניהו אשם במשבר השיחות עם הפלסטינים, מה שברור לכל מומחה מתחיל בעניין שאבו מאזן ואנשיו הם המכשול להידברות (גם בשבועיים האחרונים ראינו זאת). דיסקין כמומחה לענייני פלסטינים מזהיר אותנו שמטרור שיתחדש אם לא נוותר לפלסטינים. בשביל זה אנחנו לא צריכים ראש שב''כ. ראש שב''כ היה צריך לדאוג לכך שלאיומי הפלסטינים לא יהיו שיניים. אם דיסקין רומז שלפלסטינים יש שיניים, אז הוא בעצם מודה שהוא כשל בתפקידו.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי